Arama yapın

Zonguldak Gezilecek Yerler

Zonguldak Gezilecek Yerler
Ömer Keskinsoy
Karadeniz'in Kara Elması Zonguldak'ta mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerleri araç kiralamanın yeni yolu Miniyol olarak sizler için hazırladık.
İçerik Başlıkları
  • Zonguldak Gezilecek Yerler Haritası
  • Gökgöl Mağarası
   • Gökgöl Mağarası Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
  • Filyos Plajı
   • Filyos Plajı Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
  • Harmankaya Şelalesi
   • Harmankaya Şelalesi Ziyaret Saatleri
  • Cehennemağzı Mağarası
   • Cehennemağzı Mağarası Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
  • Filyos Kalesi
   • Filyos Kalesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
  • Zonguldak Maden Müzesi
   • Zonguldak Maden Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
  • Bölüklü Yaylası
  • Kozlu Sahili
  • Halil Paşa Konağı (Karadeniz Ereğli Müzesi)
   • Halil Paşa Konağı (Karadeniz Ereğli Müzesi) Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
  • Ilıksu Plajı
   • Ilıksu Plajı Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
  • Devrek Bastoncular Çarşısı
  • Kayalıdere Şelaleleri
  • Çayır Köyü Su Mağarası
  • Zonguldak Kent Ormanı
  • Esas 67 Burda AVM
  • Zonguldak’a Nasıl Gidilir? Zonguldak Yol Tarifi
   • İstanbul Zonguldak Arası Kaç Kilometredir?
   • Ankara Zonguldak Arası Kaç Kilometredir?
  • Zonguldak’ta Ne Yenir?
  • Zonguldak’ta Nerede Kalınır?
  • Zonguldak Araç Kiralama
Karadeniz Bölgesi’nin batı kısmında yer alan Zonguldak şehri, doğal güzellikleri ile popüler bir yerdir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra birçok tarihi yerleri, plajları ve müzeleri de bulunmaktadır. Şehirde bulunan maden ocakları da Zonguldak’ın tüm Türkiye’de popülerliğini artırmaktadır. Zonguldak gezilecek yerler nereler diye merak eden okuyucular için Miniyol olarak Zonguldak’ın en popüler yerlerini listeledik. İşte karşınızda “Karadeniz’in Kara Elması” Zonguldak’ta gezilecek yerler. Keyifli okumalar dileriz!

Zonguldak Gezilecek Yerler Haritası

 1. Gökgöl Mağarası

gökgöl mağarası

Zonguldak gezilecek yerler arasında en popüler yerlerden biri olan Gökgöl Mağarası, şehir merkezine yakın bir konumda bulunmaktadır. Oldukça etkileyici bir yer olan Gökgöl Mağarası; beton yolları, köprüleri ve ışıklandırması ile ziyaretçilerine rahat ve keyifli bir gezi imkanı sunmaktadır. Damlataş birikimi bakımından oldukça zengin olan Gökgöl Mağarası, traverten, sarkıt, dikit gibi doğal oluşumları ile ilgi çekici bir mağaradır.
Toplam uzunluğu 3350 metre olan Gökgöl Mağarası, Türkiye’nin en uzun mağaralarından biridir. Buna karşın toplam uzunluğunun sadece ilk 875 metresi ziyarete açıktır. Her yıl binlerce gezgin tarafından ziyaret edilen Gökgöl Mağarası’nı Zonguldak’ta gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.

Gökgöl Mağarası Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Gökgöl Mağarası’nı pazartesi günleri haricinde 10.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Gökgöl Mağarası’na giriş ücreti 15 TL’dir. Mağarada Müzekart geçmemektedir.
Gökgöl Mağarası konumu için tıklayınız.
 1. Filyos Plajı

filyos plajı

Zonguldak, denizin keyfini çıkarabileceğiniz birçok plajı sınırları içerisinde bulundurmaktadır. Bu plajlardan en popüler olanlarından biri de Filyos Plajı’dır. Masmavi denizi ve sapsarı kumsalıyla yaz aylarında şehri ziyarete gelen yerli ve yabancı gezginlerin serinlemek amacıyla en sık tercih ettikleri plajlardandır. Birden derinleşen bir suyu bulunan Filyos Plajı’nda, yüzme bilmeyenlerin dikkat etmesi gerekmektedir. Filyos Plajı, çevresinde bulunan birçok otel, restoran ve kafelerle de Zonguldak gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz harika bir plajdır.

Filyos Plajı Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Filyos Plajı’nı haftanın her günü her saatte ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.
Filyos Plajı konumu için tıklayınız.
 1. Harmankaya Şelalesi

harmankaya şelalesi

Harmankaya Şelalesi, Zonguldak şehir merkezine oldukça yakın olan bir doğa harikasıdır. Karadeniz’in zorlu parkurlarından birine sahip olan şelaleye ulaşım kolay olmasa da yıl boyunca binlerce gezgini ağırlamaktadır. Orman içerisinde bulunan patika yoldan ulaşım sağlanan Harmankaya Şelalesi, doğa yürüyüşü ve trekking rotası sağlaması olanağıyla da doğa sporu severler tarafından tercih edilmektedir. Aralarında kestane, gürgen, meşe, defne, kavak gibi ağaç türlerinin de bulunduğu yüzlerce bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır.
3 tanesi büyük olmak üzere toplam 10 tane şelalenin bulunduğu Harmankaya Şelalesi’ni ahşap köprülü yürüyüş parkurunu kullanarak keşfedebilirsiniz. Şelalelerin yüksekliği 10-15 metre arasında değişiklik göstermektedir. Zonguldak gezilecek yerler listenize eklemenizi önerdiğimiz Harmankaya Şelalesi’nde birbirinden güzel doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.

Harmankaya Şelalesi Ziyaret Saatleri

 • Harmankaya Şelalesi’ni haftanın her günü 09.00 – 18.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 1. Cehennemağzı Mağarası

cehennemağzı mağarası

Cehennemağzı Mağarası'nın aslında üç ayrı bölümü vardır. Birincisi, 18 m genişliğinde ve 4 m yüksekliğinde bir portalı olan devasa bir giriş odası olan Kilise Mağarası'dır. Buraya Kilise Mağarası denmektedir çünkü efsaneye göre Hristiyanlar tarafından Hristiyanlık dini yasakken gizli ayinler için kullanılmıştır. Efsane ayrıca Aziz Nikolaos'un lahdinin bir zamanlar bu mağarada olduğunu söyler.
İkinci mağara halk arasında Koca Yusuf Mağarası olarak bilinmektedir. Dağın içine doğru 1,5 kilometre devam eden bu mağaranın güvenlik amacıyla yalnızca 350 metresi ziyarete açıktır. Ayazma Mağarası olarak bilinen üçüncü mağara ise Kilise Mağarası ve Koca Yusuf Mağarası’na su sarnıcı görevinde kullanılmaktadır. Zonguldak gezilecek yerler arasında en popüler yerlerden biri olan Cehennemağzı Mağarası’nı ziyaret etmeyi kesinlikle unutmayın.

Cehennemağzı Mağarası Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Cehennemağzı Mağarası’nı pazartesi günleri dışında09.00 – 17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Cehennemağzı Mağarası’na giriş ücreti 20 TL’dir. Müzekart ile ücretsiz bir şekilde ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz.
Cehennemağzı Mağarası konumu için tıklayınız.
 1. Filyos Kalesi

filyos kalesi

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde bulunan Filyos Kalesi, muhteşem manzarası ile dikkat çeken bir yerdir. Romalılar tarafından inşa edildiği tahmin edilen Filyos Kalesi, Zonguldak’ta gezginler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerindendir. Günümüze harabe bir şekilde ulaşmış olan Filyos Kalesi’ni restore etmek için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Tarihle iç içe vakit geçirmek ve harika fotoğraflar çekebileceğiniz Filyos Kalesi’ni Zonguldak gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Filyos Kalesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Filyos Kalesi’ni haftanın her günü 09.00 – 17.30 saatleri arasında ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.
Filyos Kalesi konumu için tıklayınız.
 1. Zonguldak Maden Müzesi

zonguldak maden müzesi

Karadeniz’in Kara Elması olarak bilinen ve kömür madeni ocakları ile ünlü olan Zonguldak’ta maden müzesinin olmaması büyük eksiklik olurdu. 9 Aralık 2016 tarihinden beri hizmette olan Zonguldak Maden Müzesi, şehrin en önemli geçim kaynağı olan taşkömürü madenciliği hakkında bölgeye gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hizmete açılmıştır. Madencilerin kullandıkları aletler, iletişim araçları, taşkömürü ve fosil örneklerinin sergilendiği Zonguldak Maden Müzesi, ziyaretçilerine şehir ve madencilik tarihi ile ilgili oldukça değerli bilgiler de vermektedir. Zonguldak Maden Müzesi’ni Zonguldak’ta gezilecek yerler listenize ekleyerek şehir ve şehrin simgesi madencilik hakkında detaylı bilgiler öğrenebilirsiniz.

Zonguldak Maden Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Zonguldak Maden Müzesi’ni pazartesi günleri dışında 09.00 – 17.30 saatleri arasında ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.
Zonguldak Maden Müzesi konumu için tıklayınız.
 1. Bölüklü Yaylası

bölüklü yaylası

Bölüklü Yaylası, Zonguldak’ın Alaplı ilçesine bağlı Gümeli beldesinde yer almaktadır. Yaklaşık 1.100 metre yüksekliğe sahip olan Bölüklü Yaylası, kamp ve karavan tatiline uygun bir yer olması amacıyla da gezginler tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. Özellikle akşamları oldukça serin bir havaya sahiptir. Dünyanın en yaşlı porsuk ağacı olan 4.115 yaşındaki Gümeli Porsuğu’na da ev sahipliği yapan Bölüklü Yaylası’na gelmişken bu devasa ağacı da ziyaret etmeyi unutmayın. Birçok bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan Bölüklü Yaylası’nda trekking, koşu ve piknik gibi aktiviteleri de yapabilirsiniz. Özellikle doğa ile iç içe olmaktan keyif alanların Bölüklü Yaylası’nı Zonguldak’ta gezilecek yerler listenize ekleminiz tavsiye ediyoruz.
Bölüklü Yaylası konumu için tıklayınız.
 1. Kozlu Sahili

kozlu sahili

Zonguldak’ın en çok tercih edilen sahil şeridi olan Kozlu sahilinde, birçok park, restoran, kafeterya ve spor alanları bulunmaktadır. Denize girme imkanı da bulunan Kozlu sahilinde yürüyüş, koşu, bisiklet sürme gibi farklı aktiviteleri yapabilirsiniz. Şehrin ve gezinizin koşuşturmasında kafa dinlemek için güzel bir mola yeri olacak Kozlu sahilini Zonguldak gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.
Kozlu Sahili konumu için tıklayınız.
 1. Halil Paşa Konağı (Karadeniz Ereğli Müzesi)

karadeniz ereğli müzesi

Karadeniz Ereğli Müzesi olarak da bilinen Halil Paşa Konağı, 1870’li yıllarda 2. Abdülhamid zamanında sancak beyi olarak görev yapan Halil Paşa Karamahmutoğlu’nun emriyle inşa edilmiştir. Kilise üzerine inşa edilen bu yapı, zamanında ortaokul ve lise olarak kullanılmıştır. Daha sonra terk edilmiş bir halde kalan Halil Paşa Konağı, 1998 yılından beri müze olarak hizmet vermektedir.
Hem bahçesi hem de konağın harika mimarisiyle ziyaretçilerini adeta büyüleyen Halil Paşa Konağı’nda Grek, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait birçok arkeolojik ve tarihi eser sergilenmektedir. Ayrıca Zonguldak kültürel yaşamının da sergilendiği Halil Paşa Konağı’nı Zonguldak gezilecek yerler listenize ekleyerek bu eserleri yakından görebilme imkanı bulabilirsiniz.

Halil Paşa Konağı (Karadeniz Ereğli Müzesi) Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Halil Paşa Konağı’nı haftanın her günü 09.00 – 17.00 saatleri arasında ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.
Halil Paşa Konağı (Karadeniz Ereğli Müzesi) konumu için tıklayınız.
 1. Ilıksu Plajı

ılıksu plajı

Zonguldak’ın bir diğer popüler plajı olan Ilıksu Plajı, doğal güzelliği ile gezginler arasında oldukça ziyaret edilen bir plajdır. Masmavi denizin ve sıcacık kumsalla güneşin tadını çıkarabileceğiniz plajda müzik ve dans etkinlikleri de gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Ilıksu Plajı’nda mangal ve piknik yapmak için alanlar da bulunmaktadır. Oldukça güzel bir çay bahçesinin de bulunduğu Ilıksu Plajı’nı Zonguldak’ta gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Ilıksu Plajı Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Ilıksu Plajı’nı haftanın her günü 09.00 – 17.00 saatleri arasında ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.
Ilıksu Plajı konumu için tıklayınız.
 1. Devrek Bastoncular Çarşısı

devrek bastoncular çarşısı

Zonguldak’ın Devrek ilçesi el yapımı tarihi bastonlarıyla ünlü bir yerdir. Dünyaca ünlü olan Devrek bastonlarının satıldığı yer olan Devrek Bastoncular Çarşısı’nda 4 adet baston dükkanı bulunmaktadır. Bastonların yapımına canlı tanık olabilme imkanınız da bulunmaktadır. Devrek Bastoncular Çarşısı’nı Zonguldak gezilecek yerler listenize eklemenizi ve Zonguldak denince akla ilk gelen şeylerden biri olan Devrek bastonunu geziniz sırasında mutlaka görmenizi öneriyoruz.
Devrek Bastoncular Çarşısı konumu için tıklayınız.
 1. Kayalıdere Şelaleleri

kayalıdere şelaleleri

Kayalıdere Şelaleleri, Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bulunan 3 kilometre uzunluğundaki Kayalıdere Vadisi’nde yer almaktadır. En ufağı 3 metre, en büyüğü ise 20 metre yükseklikten akan toplam yedi şelaleden oluşmaktadır. Kayalıdere Şelaleleri, özellikle trekking seven gezginler ve doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyen kişiler tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Siz de yemyeşil doğanın ortasında bu doğa harikası şelaleleri görmek ve muhteşem fotoğraflar çekmek için Kayalıdere Şelalelerini Zonguldak’ta gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.
 1. Çayır Köyü Su Mağarası

çayır köyü su mağarası

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde bulunan Çayır Köyü Su Mağarası, şehrin en meşhur doğa harikalarından biridir. 1300 metre uzunluğundaki bu su mağarası içerisinde botla gezebileceğiniz bir su altı nehrini barındırmaktadır. Çayır Köyü Su Mağarası, içerisinde bulunan sarkıt ve dikitlerle dünyanın en önemli su mağaralarından biridir. Osmanlı zamanından kalma iki adet kemer köprünün de bulunduğu Çayır Köyü Su Mağarası’nı Zonguldak gezilecek yerler listenize ekleyerek keyifli bir gezi gerçekleştirebilirsiniz.
Çayır Köyü Su Mağarası konumu için tıklayınız.
 1. Zonguldak Kent Ormanı

zonguldak kent ormanı

Zonguldak şehir merkezine arabayla 25 dakika mesafede bulunan Zonguldak Kent Ormanı, Zonguldak’ın en çok tercih edilen piknik alanlarından biridir. Kafa dinleyebileceğiniz, doğa yürüyüşü yapabileceğiniz ve ailecek piknik yapabileceğiniz bir yer olan Zonguldak Kent Ormanı’nda yürüyüş yolları, seyir terasları, çocuklar için oyun alanları ve kamp alanları da bulunmaktadır. Ücretsiz bir şekilde giriş yapabileceğiniz Zonguldak Kent Ormanı’nı Zonguldak’ta gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.
Zonguldak Kent Ormanı konumu için tıklayınız.
 1. Esas 67 Burda AVM

esas 67 burda avm

Zonguldak merkezde İncivez mahallesinde bulunan Esas 67 Burda AVM, şehrin en büyük ve en işlek alışveriş merkezlerinden biridir. 2009 yılından beri hizmet veren alışveriş merkezinde 73 mağaza, 8 sinema salonu ve 500 araç kapasiteli bir otopark bulunmaktadır. Zonguldak geziniz sırasında yemek molası vermek, kendiniz veya sevdikleriniz için alışveriş yapmak için tercih edebileceğiniz bir alışveriş merkezi olan Esas 67 Burda AVM’yi Zonguldak gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.
Esas 67 Burda AVM konumu için tıklayınız.

Zonguldak’a Nasıl Gidilir? Zonguldak Yol Tarifi

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk şehri ve taş kömürü diyarı olan Zonguldak’a gidebilmek için bulunduğunuz yerden Batı Karadeniz bölgesine doğru yola çıkmanız gerekmektedir.
Otobüs ile şehre ulaşmak için Zonguldak 100. Yıl Belediye Terminaline bilet almanız gerekmektedir. Uçak ile seyahat edecekler içinse hedef havalimanı Zonguldak Havalimanı’dır. Seyahatiniz sonrasında Miniyol aracılığıyla Zonguldak Havalimanı araç kiralama işlemi yaparak Zonguldak gezinize kolayca başlayabilirsiniz.

İstanbul Zonguldak Arası Kaç Kilometredir?

İstanbul Zonguldak arası yaklaşık olarak 330 kilometredir. Ortalama 4,5 saatte İstanbul’dan Zonguldak’a varabilirsiniz. Yolculuğunuzu daha rahat ve keyifli bir hale çevirmek için Miniyol aracılığıyla araç kiralama işlemi yapabilirsiniz.

Ankara Zonguldak Arası Kaç Kilometredir?

Ankara Zonguldak arası yaklaşık olarak 270 kilometredir. Ortalama 3,5 saatte Ankara’dan Zonguldak’a ulaşabilirsiniz. Daha rahat bir yolculuk geçirmek isterseniz araç kiralama işlemi yapabilirsiniz.

Zonguldak’ta Ne Yenir?

Lezzetli bir Karadeniz mutfağına sahip olan Zonguldak’ta yemenizi tavsiye edeceğimiz bazı yemekler şunlardır:
 • Tirit
 • Çöpele
 • Cizleme
 • Uğmaç çorbası
 • Höttürme
 • Ereğli pidesi
 • Keşkek
 • Kızılcık çorbası

Zonguldak’ta Nerede Kalınır?

Zonguldak geziniz sırasında konaklayabileceğiniz bazı Zonguldak otelleri şunlardır:
 • Dedeman Zonguldak
 • Staron Otel
 • Büyük Anadolu Ereğli Hotel
 • Bab-i Zer Konaklama ve Restoran
 • Onka Otel
 • River Milli Park Otel Aqua Spa

Zonguldak Araç Kiralama

Karadeniz’in Kara Elması Zonguldak’a yapacağınız gezinizi keyifli hale getirmek için araç kiralama seçeneğini kullanabilirsiniz. Zonguldak gezilecek yerler listesinde bulunan doğal ve tarihi yerleri keşfederken zaman kaybetmemek için Miniyol aracılığıyla araç kiralama işlemi yapabilirsiniz. Miniyol.com ve Miniyol mobil uygulaması aracılığıyla birçok rent a car firmasının fiyatlarını karşılaştırarak 3 adımda kolayca araç kiralama işleminiz gerçekleştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için 0850 304 69 63 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Zonguldak araç kiralama işlemi için tıklayınız.
Zonguldak Havalimanı araç kiralama işlemi için tıklayınız.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.