Arama yapın

Trilye Gezilecek Yerler

Trilye Gezilecek Yerler
Sinan Daşpınar
Sorunsuz araç kiralama yapmanın güvenli yolu Miniyol, bu blogunda Trilye’de gezilecek yerleri anlattı.
İçerik Başlıkları
  • Trilye Nerede?
  • Trilye’ye Nasıl Gidilir?
  • Trilye’de Ne Yapılır?
  • Ek Öneri: Saklı Koy - Mudanya
  • Miniyol Araç Kiralama Nasıl Yapılır?
  • Araç Kiralamada Neden Miniyol?

Miniyol bu ay siz sevgili okuyucular için Trilye’yi tanıtıyor. Bu yazıda Trilye’nin konumu, ulaşımı ve gezilecek yerleri hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Geçmişte Trilye Misyalılara, Traklara, Antik Romalılara, Bizanslılara ve Osmanlılara ev sahipliği yapmıştır. Rumlar bölgede şarap, zeytin, ipek ve balık işiyle uğraşmışlardır. Nüfus mübadelesi sonrası bölgede bulunan Rum yoğunluğu azalmış olsa da eski zamanlarda  bulunan Rumların izleri hala Trilye’de bulunmaktadır. Trilye’nin mimarisi etkilenmiş ve birçok kilise ve manastır günümüze dek varlığını korumuştur.

Trilye Nerede?

Trilye Bursa ilimizin Mudanya ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sevimli mahalle Marmara Denizi’nin kıyısında yer almaktadır. 

Trilye’ye Nasıl Gidilir?

Miniyol’u tercih ederek Mudanya kiralık araba ile feribot kullanabilir ve İstanbul’dan ulaşımınızı kolaylaştırabilirsiniz. Feribottan indikten sonra Zeytinbağı veya Trilye tabelalarını takip ederek yapacağınız 15 dakikalık bir yolculukla Trilye’ye varabilirsiniz. Feribot kullanmadan yalnızca karayolu tercih edilerek yapacağınız yolculuk ise yaklaşık iki buçuk saat sürmektedir. Bursa otobüslerini kullanabilir ve yarım saatte bir kalkan Trilye minibüslerine binerek de mahalleye varabilirsiniz. 

Trilye’de Ne Yapılır?

Trilye’de bulunan evler kesinlikle gezilip görülmeye değer. Sevimli taş ve ahşaptan oluşan birkaç katlı evlerin önünde fotoğraf çekinebilirsiniz. Yaklaşık 200 yıllık tarihi olan bu sevimli evlerde Osmanlı-Rum etkilerini açıkça hissedebiliyoruz. 
Trilye’ye gelmişken zeytin ve zeytin yağlarını tatmadan gitmemek gerek. Bölge geçimini eskiden zeytin ile sağlamaktaymış hatta 1960’lı yıllarda bölgenin adı Zeytinbağı olarak değiştirilse de sonradan yeniden Trilye olarak kayıtlara geçmiştir. Döneminde Dünyaca ünlü olan zeytinlerin sofralık olanlarını ise mutlaka tatmalısınız.
Zeytinden sonra barbun balığı da oldukça meşhurdur. Bu lezzetli balığı tattığınıza pişman olmayacaksınız. Hatta Trilye’nin isminin bu balıktan geldiğine dair bir şehir efsanesi bile mevcut. Barbunun Rumcası Trigliya’dır. Trigliya’nın Trilye ile benzerliğinden ötürü efsanenin çıktığı düşünülmektedir.

Ek Öneri: Saklı Koy - Mudanya

Burası deniz kenarında yer alan mükemmel bir restoran. Hem ambiyans hem de lezzet açısından müşteri memnuniyeti yüksek bir işletmedir. Mudanya Eski Mütareke Evi, Eski Girit Mahallesi ve plajları ile görülmeye değer bir ilçedir. Özellikle yaz aylarında Triye ile beraber günübirlik gezilebilecek yerler arasındadır.

Miniyol Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

Miniyol uygulamasına veya web sitesine hızlı bir şekilde üye olun ve bu sayede araba kiralama rezervasyonunuzu kolayca gerçekleştirerek kampanyalar hakkında bildirimler alın! Özel puan sistemi ile ödeme fırsatına sahip olun! İşlemleriniz hakkında daha fazla bilgi almak için 0850 304 69 63 numaralı telefonumuzu arayın!

Araç Kiralamada Neden Miniyol?

Miniyol’un %100 ücret iade güvencesi, 7/24 çağrı merkezi, kullanıcı odaklı tasarım, güvenli ödeme, özel asistan, dijitalleşen geleneksel süreçler, gelişmiş filtreleme özellikleri ile kullanıcı dostu bir işleyişi var. Kullanıcılarını önemseyen ve onların her işlemde yanında olmasını önemseyen yeni nesil oto kiralama motoru Miniyol ile farklı firmalar arasından taleplerinize en uygun olan araçları hızlı şekilde bulabilirsiniz.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.