Bursa'dan ne hediye alınır

Uzun Çarşı

Geçmişten günümüze alışverişin merkez noktalarından biri olan Bursa’da tahmin edebileceğiniz gibi tarihi çarşılar birden fazladır. Uzun Çarşı Bursa’nın en eski çarşısı olarak 1340 yılında Orhan Gazi döneminde yapılmıştır.

Koza Han’ın hemen yanında yer alan Uzun Çarşı’ya yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Her zaman kalabalık olan bu çarşı yalnızca Bursa’yı ziyaret edenler tarafından değil Bursa’da yaşayanlar tarafından da alışveriş için tercih edilen yerlerden biridir. Çarşı içerisinde yer alan dükkanlarda yöresel ürünlerden, şehre özgü lezzetlere kadar çok sayıda ürün çeşitliliği bulunmaktadır.

Hanlar Bölgesi

Koza Han, İpek Han, Pirinç Han, Tuz han, Emir Han, Gevye Han ve Çukur Han’dan oluşan Hanlar Bölgesi toplamda 7 adet hanı içinde barındırmaktadır. Alışveriş için sıkça tercih edilen hanlar bölgesi el sanatı ürünler, ziynet eşyaları, geleneksel işlemeli ürünler ve antika ürünleri bir arada bulabileceğiniz bir ticaret noktasıdır. Bursa şehir merkezinde yer alan Hanlar bölgesi Orhan Gazi döneminde inşa edilmiştir.

Balibey Han

Fatih Sultan Mehmet Dönemi’nde inşa edilen Balibey Han, geçmişte Kapalı Çarşı’ya mal vermek için yapılmıştır. Klasik Osmanlı mimarisini görebileceğiniz han, Bursa şehir merkezinde bulunmaktadır. Alışveriş için tercih edilen yerlerden olan bu tarihi yapıya kısa bir yürüyüşle kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Fidan Han

Fatih Sultan Mehmet’in veziri Mustafa Paşa tarafından inşa edilmiş olan Fidan Han, Saman Pazarı Hanı olarak da bilinmektedir. Günümüzde hala bir alışveriş noktası olan hanın her katında yaklaşık olarak 50 dükkan yer almaktadır. Hanlar Bölgesi’nde yer alan Fidan Han Osmangazi ilçesinde bulunmaktadır.

Fidan Han’da bakır ve gümüşten imal edilmiş el işçiliği ürünleri inceleyebilirsiniz. Bölgeye ait yöresel birçok ürünü bulabileceğiniz Fidan Han’a Bursa gezilecek yerler listenizde yer verebilirsiniz.

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi