Arama yapın

Malatya Gezilecek Yerler

Malatya Gezilecek Yerler
Ömer Keskinsoy
Güvenilir ve kolay araç kiralama yapmanın yeni yolu Miniyol olarak sizler için Malatya gezilecek yerler listesi hazırladık!
İçerik Başlıkları
  • Malatya Gezilecek Yerler Haritası
  • Malatya Gezilecek Doğal Yerler
   • Levent Vadisi
   • Günpınar Şelalesi
   • Tohma Kanyonu
   • Beydağı Tabiat Parkı
    • Beydağı Tabiat Parkı Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
   • Arapgir Kozluk Çayı Kanyonu
   • Sarıçiçek Yaylası
   • Sürgü Takaz Mesire Alanı
   • Arslantepe Höyüğü
    • Aslantepe Höyüğü Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
   • Malatya’nın Tarihi Yerleri
    • Yeni Cami
    • Malatya Kalesi
   • Malatya’nın Müzeleri
    • Malatya Müzesi
     • Malatya Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
    • Fotoğraf Makine Müzesi
     • Fotoğraf Makine Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
    • Radyo Gramofon Müzesi
     • Radyo Gramofon Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
    • Malatya Kültür Evi
     • Malatya Kültür Evi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
    • Malatya’daki Hayvanat Bahçeleri
     • Malatya Hayvanat Bahçesi
      • Malatya Hayvanat Bahçesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
     • Malatya ile İlgili Kısa Bilgiler
     • Malatya İlçeleri
     • Malatya’ya Nasıl Gidilir? Malatya Yol Tarifi
     • İstanbul Malatya Arası Kaç Kilometredir?
     • Ankara Malatya Arası Kaç Kilometredir?
     • Malatya’da Ne Yenir?
     • Malatya'da Nerede Kalınır?
     • Malatya Araç Kiralama
Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer aldığı söylenince küçük bir şaşkınlık yaratan Malatya aslında kayısısı ile bilinen bir şehir. Sivas, Elazığ ve Diyarbakır dahil olmak üzere 6 şehre sınırları komşudur. Persler, Hititler, Bizanslılar ve Osmanlı gibi medeniyetlerin izlerini taşıyan Malatya; Anadolu ve Orta Doğu’nun geçiş yollarından biridir. “Doğunun batısı, batının doğusu” olarak bilinen Malatya tarihi, kültürü ve doğası ile ziyaret edilmesi gereken bir yer.
Miniyol’un sunduğu oto kiralama seçenekleri ile araç kiralayabilir, Malatya Gezi Rehberi blogumuz ile Malatya’da gezilecek yerler listesini öğrenebilirsiniz. Gelin Malatya şehri nasıl bir yer, Malatya’da ne yenir birlikte öğrenelim.

Malatya Gezilecek Yerler Haritası

Malatya Gezilecek Doğal Yerler

Malatya, Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biridir. Özellikle birçok doğal güzellik bulunduğundan Malatya gezilecek yerler listesinde birçok doğa harikası yer bulunmaktadır. Mutlaka görülmesi gereken Malatya’nın doğal güzellikleri şunlardır:
 1. Levent Vadisi

levent vadisi

Malatya’nın doğal güzellikleri arasında en ilgi çekici yerlerden biri Levent Vadisidir. Levent Vadisi hem çok geniş hem de derin bir yer olarak dikkat çekmektedir. Birçok mağara ve uçuruma ev sahipliği yapan vadide trekking faaliyetleri de gerçekleştirilmektedir. Özellikle fotoğraf meraklısı gezginler için Malatya’daki en doğru adreslerden biri olan Levent Vadisinde cam tabanlı bir seyir terası da bulunmaktadır. Levent Vadisini Malatya gezilecek yerler listenize ekleyerek bu seyir terasından vadinin muhteşem manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.
Levent Vadisi konumu için tıklayınız.
 1. Günpınar Şelalesi

günpınar şelalesi

Malatya’nın Derende ilçesinde bulunan Günpınar Şelalesi, Türkiye’nin tabiat parklarından biridir. Yaklaşık 40 metre yükseklikten dökülen şelale bahar aylarında yemyeşil doğası ile birlikte harika manzaralar sunmaktadır. Kış aylarında zaman zaman donan şelale bu mevsimde de bembeyaz görüntüsü ile dikkat çekmektedir. Şelale çevresinde bulunan tesislerde doğa ile iç içe bir şekilde dinlenerek yemek molası verebilirsiniz. Ayrıca Günpınar Şelalesini Malatya’da gezilecek yerler listenize ekleyerek şelale çevresinde bulunan yürüyüş yollarında keyifli zaman geçirerek birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.
Günpınar Şelalesi konumu için tıklayınız.
 1. Tohma Kanyonu

tohma kanyonu

Malatya’nın Derende ilçesinde yer alan Tohma Kanyonu, dik kayalıkları bulunan yamaçları ve sarp vadisi ile Malatya’da görülmesi gereken harika bir doğal güzelliktir. Rafting, trekking ve kaya tırmanışı aktiviteleri imkanları bulunan Tohma Kanyonu yaklaşık 8 kilometre uzunluğundadır. Kanyon içerisinde Kudret Havuzu adında termal bir kaplıca suyu da bulunmaktadır. Tohma Kanyonu, eklem ve kas ağrılarına iyi gelen bu sularda şifa bulmak isteyen gezginler tarafından da tercih edilen bir yerdir. Tohma Kanyonu ve Kudret Havuzunu Malatya gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ediyoruz.
Tohma Kanyonu konumu için tıklayınız.
 1. Beydağı Tabiat Parkı

beydağı tabiat parkı

Malatya’nın Battalgazi ilçesinde bulunan Beydağı Tabiat Parkı, birçok hayvan, ağaç ve bitki türüne ev sahipliği yapan bir alandır. Eskiden askeri alan olarak kullanılan bu yer günümüzde tabiat parkı olarak kullanılmaktadır. Aşırı ve bilinçsizce gerçekleştirilen ziyaretler yüzünden eski doğal güzelliğini büyük ölçüde kaybetse de hala Malatya’da gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Malatya'da piknik yapılacak yerler arasında yer alan Beydağı Tabiat Parkı içerisinde bulunan mesire alanlarında ailenizle birlikte piknik yaparak güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Beydağı Tabiat Parkı Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Beydağı Tabiat Parkını haftanın her günü 06.00 – 00.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Beydağı Tabiat Parkına girişlerde otomobil başı 20 TL ücret alınmaktadır.
Beydağı Tabiat Parkı konumu için tıklayınız.
 1. Arapgir Kozluk Çayı Kanyonu

arapgir kozluk çayı kanyonu

Malatya’nın Arapgir ilçesinde bulunan Arapgir Kozluk Çayı Kanyonu şehir merkezine uzaklığı sebebiyle doğallığını korumayı başarmış bir yerdir. Şehir merkezine yaklaşık 140 kilometre uzaklıkta yer alan Arapgir Kozluk Çayı Kanyonu 17.847 metre uzunluğundadır. Oldukça dik yamaçlardan oluşan kanyonda kaya tırmanışı ve trekking aktiviteleri oldukça popülerdir. Ayrıca kamp yapmayı seven gezginlerin de bölgede en sık tercih ettikleri yerler arasındadır. Siz de bu doğa harikasını Malatya gezilecek yerler listenize ekleyerek harika zaman geçirme fırsatı bulabilirsiniz.
Arapgir Kozluk Çayı Kanyonu konumu için tıklayınız.
 1. Sarıçiçek Yaylası

sarıçiçek yaylası

Ortalama 1500-1700 metre civarında yüksekliğe sahip olan Sarıçiçek Yaylası peynir ve bal kaynağı ile popüler olmuş bir yayladır. Dört tarafı dağlarla çevrili olan yaylada bulunan vadilerden Kozluk Çayı akmaktadır. Malatya, Erzincan ve Sivas şehirlerinin sınırlarını belirleyen Sarıçiçek Yaylası yemyeşil bitki örtüsü ile Malatya’da gezilecek yerler listesinde olmayı hak eden bir yer.
Sarıçiçek Yaylası konumu için tıklayınız.
 1. Sürgü Takaz Mesire Alanı

sürgü takaz mesire alanı

Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde bulunan Sürgü Takaz Mesire Alanı, şehir merkezine yaklaşık 70 kilometre uzaklıktadır. Şehre gelen gezginler kadar Malatya’da yaşayan insanlar arasında da oldukça popüler bir yerdir. Şehir halkı genellikle hafta sonu rahatlamak ve kafa dinlemek için burayı tercih etmektedir. Sürgü Takaz Mesire Alanını Malatya gezilecek yerler listenize ekleyerek doğanın keyfini çıkararak alabalık tesislerinde lezzetli alabalıklar yiyebilirsiniz.
Sürgü Takaz Mesire Alanı konumu için tıklayınız.
 1. Arslantepe Höyüğü

arslantepe höyüğü

İlk devlet şeklinin ortaya çıktığı ve Aristokrasinin doğduğu merkez olarak bilinen Arslantepe Höyüğü, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmıştır. Kazılarla birlikte M.Ö. 3600 yıllarına ait kalıntılar bulunmuştur. Ayrıca tarihin en eski metal kılıcı da burada bulunmuştur. Türkiye’nin en büyük höyüklerinden biri olan Arslantepe Höyüğü, Melid adı ile de anılır ve açık hava müzesi olarak da hizmet vermektedir. Siz de Arslantepe Höyüğünü Malatya’da gezilecek yerler listenize ekleyerek tarihe tanıklık etme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Aslantepe Höyüğü Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Aslantepe Höyüğünü pazartesi günleri dışında 08.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Aslantepe Höyüğünü ziyaretler ücretsizdir.
Arslantepe Höyüğü konumu için tıklayınız.

Malatya’nın Tarihi Yerleri

Malatya doğu ve batı arasında yer aldığı için tarihi yapıları da iki bölgenin etkisinde yapılmıştır. Doğal güzellikleri en çok ilgi çeken yerler olsa da tarihi yerleri de oldukça ilgi çekici ve güzeldir. Malatya gezilecek yerler arasında olması gereken Malatya'nın tarihi yerleri şunlardır:
 1. Yeni Cami

malatya yeni cami

Malatya şehir merkezinde bulunan Yeni Cami, tamamlanmayan minaresi ile oldukça dikkat çekici bir yapıdır. 1893 yılında yaşanan ve Büyük Zelzele olarak adlandırılan deprem sonucu yıkılan Hacı Yusuf Camii’nin yerine yapılmıştır. 28,50 x 28,50 boyutlarında kare bir cami olan Yeni Cami kesme taşlardan yapılmıştır. Malatya şehrinin en popüler turistik yerlerinden olan Yeni Cami’yi Malatya gezilecek yerler listenize ekleyerek keşfetme fırsatı yakalayabilirsiniz.
Yeni Cami konumu için tıklayınız.
 1. Malatya Kalesi

malatya kalesi

Malatya’nın Battalgazi ilçesinde bulunan Malatya Kalesi’nin yapımına 79 senesinde başlanmıştır. Çok uzun bir süre tamamlanamayan kale, 532 yılında Bizans imparatoru Justianus döneminde tamamlanmıştır. Kayıtlarda geçen bilgilere göre 95 burcu ve 11 kapısı bulunan Malatya Kalesi, tarih boyunca birçok medeniyet tarafından onarım görmüştür. Son olarak 2011 senesinde Malatya Kalesi surları restore edilmiştir. Restorasyon çalışmalarının günümüzde de devam ettiği Malatya Kalesi’ni Malatya’da gezilecek yerler listenizde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Malatya’nın Müzeleri

Doğu ve batı arasında köprü görevi gören Malatya’daki yaşamın tarihini anlatan birçok müze bulunmaktadır. Şehir hakkında daha detaylı bilgiler alabilmek için Malatya gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken Malatya’nın müzeleri şunlardır:
 1. Malatya Müzesi

malatya müzesi

Oldukça tarihi bir şehir olan Malatya’da çıkarılan arkeolojik eserler Battalgazi ilçesinde bulunan Malatya Müzesi’nde sergilenmektedir. Daha önceleri sergilenmek üzere Ankara’ya götürülen bu eserler, 1971 senesinden itibaren Malatya Müzesi’nde sergilenmektedir. Tarih öncesi, Hitit, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı gibi birçok dönemlere ait yaklaşık 15 bin eser Malatya Müzesi’nde sergilenmektedir. Şehrin tarihini keşfetmenin en güzel yolu olan Malatya Müzesi’ni Malatya gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

Malatya Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Malatya Müzesi’ni haftanın her günü 08.00 – 16.45 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Malatya Müzesi’ne giriş ücreti 20 TL’dir. Müzekart ile ücretsiz bir şekilde müzeyi ziyaret edebilirsiniz.
Malatya Müzesi konumu için tıklayınız.
 1. Fotoğraf Makine Müzesi

fotoğraf makine müzesi

Asya ve Avrupa’nın en büyük fotoğraf makinesi müzesi olan Fotoğraf Makine Müzesi, Malatya’da gezilecek yerler arasında bulunması gereken bir müzedir. İçinde gizli servis, casus güvercin kameralarından tarihteki ilk fotoğraf makinelerine kadar birçok kamera ve makine sergilemektedir. Hain radar cihazları, altın fotoğraf makineleri, kömürlü sinema projeksiyonları gibi cihazları da müzede göreceksiniz. Müze ziyaretiniz sırasında lütfen bir rehber talep edin, bu sayede müzenin bütün incelikli detaylarını öğrenebilirsiniz.

Fotoğraf Makine Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Fotoğraf Makine Müzesi’ni pazartesi günleri dışında 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Ücretsiz bir şekilde Fotoğraf Makine Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.
Fotoğraf Makine Müzesi konumu için tıklayınız.
 1. Radyo Gramofon Müzesi

radyo gramofon müzesi

Konum olarak Fotoğraf Makine Müzesi’nin hemen ilerisinde Radyo Gramofon Müzesi yer almaktadır. Radyo ve gramofon koleksiyonlarının bulunduğu müzede Baki Tamer Selçuk Bey’in şahsi koleksiyonları sergilenmektedir. Hatta Fotoğraf Makine Müzesi’ndeki bütün eserler de ona aittir. Fotoğraf Makine Müzesi ile oldukça yakın konumda olduğu için Radyo Gramofon Müzesi’ni de Malatya’da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Radyo Gramofon Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Radyo Gramofon Müzesi’ni pazartesi günleri dışında 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Ücretsiz bir şekilde Radyo Gramofon Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.
Radyo Gramofon Müzesi konumu için tıklayınız.
 1. Malatya Kültür Evi

malatya kültür evi

Malatya’da günlük yaşamın nasıl olduğunu bize gösteren Malatya Kültür Evi müzesi, geleneksel Malatya evleri gibi dizayn edilmiştir. Malatya ile ilgili önemli haberlerin sergilendiği müzede, Kemal Sunal ve Ahmet Kaya’nın da balmumu heykelleri bulunuyor. 2017 yılından beri Yeşilyurt ilçesinde hizmet veren Malatya Kültür Evi, Malatya gezilecek yerler arasında mutlaka bulunması gereken bir müzedir.

Malatya Kültür Evi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Malatya Kültür Evini pazartesi günleri dışında 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Malatya Kültür Evine girişler ücretsizdir.
Malatya Kültür Evi konumu için tıklayınız.

Malatya’daki Hayvanat Bahçeleri

Malatya bölgenin en güzel hayvanat bahçelerinden birine ev sahipliği yapmaktadır. Malatya gezilecek yerler listenizde bulunması gereken Malatya’daki hayvanat bahçeleri şunlardır:
 1. Malatya Hayvanat Bahçesi

malatya hayvanat bahçesi

Malatya’nın Battalgazi ilçesinde bulunan Malatya Hayvanat Bahçesi, ev sahipliği yaptığı aslan, kaplan, zebra, kurt, geyik ve tropikal hayvanlarla ailece keyifli bir hafta sonu gezisi imkanı sunmaktadır. Birçok hayvanat bahçesine göre çok daha küçük bir alanda bulunan Malatya Hayvanat Bahçesi, yapılan çevre düzenlemesi ile oldukça hoş bir çevreye sahiptir. Malatya Hayvanat Bahçesini Malatya’da gezilecek yerler listenize ekleyerek çocuklarınızla birlikte harika vakit geçirebilirsiniz.

Malatya Hayvanat Bahçesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Malatya Hayvanat Bahçesini haftanın her günü 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Malatya Hayvanat Bahçesine giriş ücreti 3 TL’dir.
Malatya Hayvanat Bahçesi konumu için tıklayınız.

Malatya ile İlgili Kısa Bilgiler

Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Malatya, yaklaşık 810.000 nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık yirmi sekizinci şehridir. Elazığ, Diyarbakır, Adıyaman, Kahramanmaraş, Sivas ve Erzincan şehirleri ile komşu olan Malatya’nın 13 ilçesi vardır. 12.313 km2 yüzölçümüne sahip Malatya’nın plaka kodu 44, alan kodu ise 422’dir.

Malatya İlçeleri

13 ilçesi bulunan Malatya’nın ilçeleri nüfus sıralamasına göre şu şekildedir:
 • Yeşilyurt
 • Battalgazi
 • Doğanşehir
 • Akçadağ
 • Darende
 • Hekimhan
 • Pütürge
 • Yazıhan
 • Arapgir
 • Kuluncak
 • Arguvan
 • Kale
 • Doğanyol
malatya gezilecek yerler

Malatya’ya Nasıl Gidilir? Malatya Yol Tarifi

Doğu’nun batısı, Batı’nın doğusu” olarak adlandırılan Malatya’ya gitmek ve Malatya gezilecek yerler listesinde bulunan yerleri keşfetmek için bulunduğunuz yerden Doğu Anadolu Bölgesi’ne doğru yola çıkmanız gerekmektedir. Yolculuğunuzu gerçekleştirmenin en kolay yolu olan araç kiralama işleminizi kolayca ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirmek için Miniyol aracılığıyla araç kiralama işlemi yapabilirsiniz.
Otobüs ile yolculuğunuzu gerçekleştirmek için Malatya Otobüs Terminaline bilet alabilirsiniz. Yolculuğunuz sonrası Malatya araç kiralama işlemi yaparak Malatya’da gezilecek yerler listenize başlayabilirsiniz. Havayolunu kullanacaklar Malatya Erhaç Havalimanını tercih etmelidirler. Uçuşunuz sonrası Malatya Erhaç Havalimanı araç kiralama işlemi yaparak Malatya gezilecek yerler listenizde bulunan yerleri kolayca keşfetmeye başlayabilirsiniz.

İstanbul Malatya Arası Kaç Kilometredir?

İstanbul Malatya arası yaklaşık olarak 1.110 kilometredir. Araba ile D300 karayolu üzerinden ortalama 12 saatte Malatya’ya varabilirsiniz. Miniyol aracılığıyla araç kiralama işlemi yaparak yolculuğunuzu daha rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ankara Malatya Arası Kaç Kilometredir?

Ankara Malatya arası yaklaşık olarak 680 kilometredir. Araba ile D300 karayolunu kullanarak ortalama 7,5 saatte Malatya’ya ulaşabilirsiniz. Miniyol aracılığıyla yapacağınız araç kiralama işlemi ile yolculuğunuzu daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Malatya’da Ne Yenir?

malatya kayısısı

Malatya’nın neyi meşhur? diye soranların en çok alacakları cevap şüphesiz ki kayısıdır. Türkiye’nin en meşhur kayısılarının üretildiği Malatya’da kayısı dışında birçok ünlü yerel yemekler de bulunmaktadır. Doğu ile batı arasında köprü görevi gören Malatya’nın mutfağı da her iki yöreden etkilenmiştir. Malatya gezilecek yerler listenizi tamamlarken yemek molası vermek istediğinizde deneyebileceğiniz bazı Malatya yemekleri şunlardır:
 • Sulu köfte
 • Kara çorba
 • Malatya kümbesi
 • Kayısı tatlısı
 • Analı kızlı
 • İçli köfte
 • Geleli kebabı

Malatya'da Nerede Kalınır?

Son yılların turizmde yükselen değerlerinden olan Malatya'da buna bağlı olarak konaklama imkanları da gelişmektedir. Her bütçeye ve zevke uygun birçok otelin bulunduğu Malatya'da konaklama için en çok tercih edilen yerlerin başında ise Malatya merkezdeki İnönü Caddesi ve çevre yolu gelmektedir. Malatya gezilecek yerler listesini tamamlarken Malatya'da konaklama imkanı bulabileceğiniz bazı Malatya otelleri şunlardır:
 • DoubleTree By Hilton Malatya (✮✮✮✮✮)
 • Anemon Malatya (✮✮✮✮✮)
 • Divalin Hotel (✮✮✮✮✮)
 • Ramada Plaza Malatya Altın Kayısı (✮✮✮✮✮)
 • Hanem Hotel (✮✮✮✮)
 • YZE Pırlanta Otel (✮✮✮✮)
 • Anatolia Boutique Hotel (✮✮✮✮)

Malatya Araç Kiralama

Malatya’da gezilecek yerleri keşfederken en kolay ve en rahat ulaşım seçeneği araç kiralama işlemi yapmaktır. Araç kiralamanın yeni yolu Miniyol, sizlere çeşitli rent a car firmalarını karşılaştırabilme olanağı sağlamaktadır. Miniyol.com ve Miniyol telefon uygulamalarından bütçenize en uygun arabayı bulabilirsiniz. Sadece 3 adımda gerçekleştireceğiniz araç kiralama işlemini herhangi bir plan değişikliğiniz olması durumunda kesintisiz para iadesi ile iptal edebilir veya erteleyebilirsiniz. Detaylı bilgi için 0850 304 69 63 numaralı hattı arayabilirsiniz.
Malatya araç kiralama işlemi için tıklayınız.
Malatya Erhaç Havalimanı araç kiralama işlemi için tıklayınız.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.