Arama yapın

Kütahya Gezilecek Yerler

Kütahya Gezilecek Yerler
Ömer Keskinsoy
Porseleniyle ünlü Kütahya'da mutlaka gezmeniz gereken yerleri araç kiralamanın yeni yolu Miniyol olarak sizler için hazırladık!
İçerik Başlıkları
  • Kütahya Gezilecek Yerler Haritası
  • Kütahya Gezilecek Tarihi Yerler
   • Kütahya Kalesi
   • Aizanoi Antik Kenti
    • Aizanoi Antik Kenti Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
   • Frig Vadisi
   • Kütahya Saat Kulesi
   • Dumlupınar Şehitliği
   • Çinili Cami
   • Dönenler Cami (Dönenler Mevlevihanesi)
   • Kütahya Ulu Cami
  • Kütahya Gezilecek Doğal Yerler
   • Domaniç Ebe Çamlığı Kent Ormanı
   • Yeniköy Peri Bacaları
   • Simav Gölcük Yaylası
  • Kütahya Gezilecek Müzeler
   • Kütahya Arkeoloji Müzesi
    • Kütahya Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
   • Kütahya Çini Müzesi
    • Kütahya Çini Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
   • Kossuth Evi Müzesi
    • Kossuth Evi Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
   • Kütahya Gezilecek Kaplıcalar
    • Yoncalı Kaplıcaları
   • Kütahya’ya Nasıl Gidilir?
   • Kütahya Kaç Günde Gezilir?
   • Kütahya’da Ne Yenir?
   • Kütahya’da Nerede Kalınır?
    • Yoncalı Termal Otel
    • Harlek Termal Otel
    • Nehir Termal Otel
   • Gezmenin En Rahat Yolu Araç Kiralama
Ege Bölgesi’nde yer alan Kütahya, gezip görülecek yerler açısından oldukça zengin bir ilimizdir. Birçok tarihi yerlere ve yemyeşil doğal güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanı sıra sağlık turizmi açısından da Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olan Kütahya, her yıl binlerce gezgini ağırlamaktadır. Ayrıca dünyaca ünlü çinilerin yapıldığı yer de olan Kütahya’da gezilecek yerler listesini Miniyol olarak sizler için hazırladık. Kütahya’daki tarihi ve doğal güzellikleri keşfederken gezinizi daha kolay ve keyifli bir hale getirmek için Miniyol aracılığıyla oto kiralama işlemi yapabilirsiniz.

Kütahya Gezilecek Yerler Haritası

Kütahya Gezilecek Tarihi Yerler

 1. Kütahya Kalesi

kütahya kalesi

Antik çağlardan günümüze miras kalan Kütahya Kalesi, şehrin gezilecek yerler arasında en popüler olan tarihi yapılarından biridir. Kütahya şehrinin ilk kurulduğu yer olan Hisar Tepesi’nde bulunan Kütahya Kalesi; Bizans, Selçuklu ve Osmanlı zamanlarında birçok restorasyon görmüştür. Kalenin burçlarının mimarisinde moloz-kesme taş karışımı görülmektedir. En harika Kütahya manzaralarına şahit olmak için Kütahya Kalesi’ni Kütahya gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.
Kütahya Kalesi konumu için tıklayınız.
 1. Aizanoi Antik Kenti

aizanoi antik kenti

Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizanoi Antik Kenti, Roma döneminden kalma en önemli antik kentlerden biridir. İkinci Efes Harabeleri olarak geçen Aizanoi Antik Kenti’nin en önemli yapıları arasında Zeus Tapınağı, Aizanoi Tiyatrosu, Aizanoi Stadyumu ve Macellum bulunmaktadır. Aizanoi Antik Kenti’ni Kütahya’da gezilecek yerler listenize ekleyerek özellikle büyük ölçüde hasar almadan günümüze kadar ulaşan Zeus Tapınağı’nı ve dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden olan Macellum’u ziyaret edebilirsiniz.
Aizanoi Antik Kenti konumu için tıklayınız.

Aizanoi Antik Kenti Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Aizanoi Antik Kenti’ni haftanın her günü 08.30 – 17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Aizanoi Antik Kenti’nin giriş ücreti 20 TL’dir. Antik kenti Müzekart ile ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.
Müzekart hakkında daha detaylı bilgi almak için “Müze Kart Nedir?” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.
 1. Frig Vadisi

frig vadisi

M.Ö. 9. yüzyılda bugünün Kütahya, Afyon ve Eskişehir sınırlarına yayılan bir alanda kurulan Frigya Uygarlığı, tarihin en önemli uygarlıklarından biridir. Kütahya şehir merkezine 26 kilometre mesafede bulunan Frig Vadisi’nde Frigya uygarlığından kalma birçok yerleşim yeri bulunmaktadır. Volkanik bir yapısı bulunan vadi, bu sebeple kolay şekil alabildiği için Frigyalılar tarafından yerleşim yeri olarak seçilmiştir. Roma ve Bizans zamanlarına ait kiliselerin de bulduğu Frig Vadisi’ni Kütahya’da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.
Frig Vadisi konumu için tıklayınız.
 1. Kütahya Saat Kulesi

kütahya saat kulesi

Kütahya’nın simgesel yapılarından biri olan Kütahya Saat Kulesi şehir merkezinde yer almaktadır. 18. yüzyılda Osmanlı Devleti’nin Kütahya valisi olan Fuat Paşa tarafından yaptırılmıştır. Merkezi konumu ile oldukça kolay bir ulaşıma sahip olan Kütahya Saat Kulesi’ni Kütahya’da gezilecek yerler listenize ekleyerek harika kesme taş işçiliğine sahip bu tarihi yapıyı görebilirsiniz.
Kütahya Saat Kulesi konumu için tıklayınız.
 1. Dumlupınar Şehitliği

dumlupınar şehitliği

1922 senesinde Dumlupınar’da gerçekleşen Başkomutanlık Meydan Muharebesi sırasında şehit düşen askerlerimiz anısına yapılan Dumlupınar Şehitliği, Kütahya’da gezilecek yerler arasında mutlaka olması gereken bir yerdir. Zaferimizin 70. yıl dönümünde 1992 senesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açılan Dumlupınar Şehitliği’nde sembolik yüz subay, beş yüz er ve erbaşın mezar taşı yer almaktadır. Ayrıca şehitlikte Atatürk, İnönü, Fevzi Çakmak, Milis, Mehmetçik, Şehit Baba ve Oğul Anıtı da bulunmaktadır.
Dumlupınar Şehitliği konumu için tıklayınız.
 1. Çinili Cami

kütahya çinili cami

Kütahya deyince herkesin aklına ilk olarak çini gelmektedir. Şehrin en ünlü simgesi olan çinilerle süslenen harika Çinili Cami, Kütahya gezilecek yerler arasında mutlaka olması gereken güzellikte bir camidir. Orta Asya Türk mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Çinili Cami 1973 yılında Ressam Ahmet Yakupoğlu tarafından yaptırılmıştır. Caminin iç tasarımı da en az dış tasarımı kadar ilgi çekicidir.
Çinili Cami konumu için tıklayınız.
 1. Dönenler Cami (Dönenler Mevlevihanesi)

dönenler cami

Kütahya merkezde bulunan Dönenler Cami, Dönenler Mevlevihanesi olarak da bilinmektedir ve Mevlevi kültürünün en önemli üçüncü merkezi olarak kabul edilmektedir. Anadolu Türk mimarisinin en güzel eserleri arasında bulunan Dönenler Cami, Kütahya’da gezilecek yerler arasında olması gereken yerlerdendir. Ayrıca Dönenler Mevlevihanesi’ni ziyaret ettikten sonra bitişiğinde bulunan Mevlana’nın torunu olan Ergun Çelebi’nin türbesini ve yakınlarda bulunan Kütahya Ulu Cami’yi de ziyaret edebilirsiniz.
Dönenler Cami (Dönenler Mevlevihanesi) konumu için tıklayınız.
 1. Kütahya Ulu Cami

kütahya ulu cami

1401 yılında Yıldırım Beyazıt döneminde yaptırılan Kütahya Ulu Cami, bu sebeple Yıldırım Beyazıt Cami ismiyle de bilinmektedir. Kesme taş işçiliği ile yapılan cami Kütahya’nın en ilgi çekici yapılarındandır ve mutlaka Kütahya gezilecek yerler listesinde bulunması gerekmektedir. 6 yarım ve 2 tam olmak üzere toplam 8 kubbesi ve 64 penceresi bulunan Kütahya Ulu Cami, içerisinde bulunan çini ile yapılmış olan Kabe tasviri ile de görülmeye değerdir.
Kütahya Ulu Cami konumu için tıklayınız.

Kütahya Gezilecek Doğal Yerler

 1. Domaniç Ebe Çamlığı Kent Ormanı

domaniç ebe çamlığı kent ormanı

Kütahya’nın doğal güzellikleri arasında en dikkat çekici yer olan Domaniç Ebe Çamlığı Kent Ormanı, ziyaretçilerine harika bir gün vaat etmektedir. Her mevsim ayrı bir güzelliği bulunan Domaniç Ormanları, dört mevsim boyunca binlerce gezgin tarafından ziyaret edilmektedir. Siz de Domaniç Ebe Çamlığı Kent Ormanı’nı Kütahya’da gezilecek yerler listenize ekleyerek yürüyüş, piknik ve kamp gibi birçok aktiviteyi yapma imkanı bulabilirsiniz.
Domaniç Ebe Çamlığı Kent Ormanı konumu için tıklayınız.
 1. Yeniköy Peri Bacaları

yeniköy peri bacaları

Kütahya’nın Simav ilçesinde bulunan Yeniköy Peri Bacaları, Nevşehir’deki peri bacalarını andıran doğal güzelliktir. Kütahya gezisi planlayan gezginlerin Kütahya gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunan Yeniköy Peri Bacaları, çevresinde birçok hayvan ve bitki türüne de ev sahipliği yapmaktadır.
 1. Simav Gölcük Yaylası

simav gölcük yaylası

Kütahya geziniz sırasında mola vermek ve doğa ile iç içe kalmak istiyorsanız Simav Gölcük Yaylası tam da size göre bir yer. Simav ilçesinde bulunan bu ormanı Kütahya’da gezilecek yerler listenize ekleyerek tertemiz hava eşliğinde ailece piknik yaparak güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Şehir merkezine uzak olan bu doğal güzelliğe ulaşmak için araba kiralama işlemi yapmanızı tavsiye ederiz.
Simav Gölcük Yaylası konumu için tıklayınız.

Kütahya Gezilecek Müzeler

 1. Kütahya Arkeoloji Müzesi

kütahya arkeoloji müzesi

Kültür ve tarih meraklısı gezginlerin Kütahya gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunan bir müze olan Kütahya Arkeoloji Müzesi, Vacidiye Medresesi binasında bulunmaktadır. 1965 yılından beri müze olarak hizmet veren Kütahya Arkeoloji Müzesi’nde antik çağ, Hitit, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserler sergilenmektedir. Aizanoi Antik Kenti’nden çıkarılan eserlerin de sergilendiği müzedeki en ünlü eser ise Amazonlar Lahidi’dir.
Kütahya Arkeoloji Müzesi konumu için tıklayınız.

Kütahya Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Kütahya Arkeoloji Müzesi’ni haftanın her günü 08.30 – 17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Kütahya Arkeoloji Müzesi’nin giriş ücreti 20 TL’dir. Müzekart geçmektedir.
Müzekart hakkında daha detaylı bilgi almak için “Müze Kart Nedir?” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.
 1. Kütahya Çini Müzesi

kütahya çini müzesi

Kütahya’nın en önemli el sanatı olan çini üzerine açılan ilk ve tek müze olan Kütahya Çini Müzesi, Yakup Çelebi tarafından yaptırılan tarihi bir binada hizmet vermektedir. 1999 yılından beri müze olarak kullanılan bu bina sadece kendi başına bile Kütahya’da gezilecek yerler arasında olmayı hak eden bir güzelliktedir. Kütahya Çini Müzesi’nde çini süslemeli vazo, tabak, ev eşyaları gibi birçok eser sergilenmektedir.
Kütahya Çini Müzesi konumu için tıklayınız.

Kütahya Çini Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Kütahya Çini Müzesi’ni pazartesi günleri dışında 08.45 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Kütahya Çini Müzesi’ne girişler ücretsizdir.
 1. Kossuth Evi Müzesi

kossuth evi müzesi

Macar Evi olarak da bilinen Kossuth Evi Müzesi, Kütahya merkezde bulunan ve Macaristan’ın özgürlük savaşının liderlerinden olan ilk cumhurbaşkanı Lajos Kossuth’un Türkiye’deyken yaşadığı evin müze olarak kullanıldığı yerdir. Asıl sahibi Şeyh Bedrettin Efendi olan Kossuth Evi Müzesi’nde Lajos Kossuth’a ait özel eşyalar ve Macar kültürüne ait eserler sergilenmektedir.
Kossuth Evi Müzesi konumu için tıklayınız.

Kossuth Evi Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Kossuth Evi Müzesi’ni pazartesi günleri dışında 08.45 – 17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Kossuth Evi Müzesi’ni ziyaret etmek ücretsizdir.

Kütahya Gezilecek Kaplıcalar

 1. Yoncalı Kaplıcaları

yoncalı kaplıcaları

Sağlık turizmi açısından oldukça önemli bir şehir olan Kütahya’da bulunan kaplıcalar arasında en popüler olanı Yoncalı mahallesinde bulunan Yoncalı Kaplıcalarıdır. Suları dolaşım, eklem, kas, hormonal ve sinirsel hastalıklara iyi gelen Yoncalı Kaplıcalarının yer altından çıkış sıcaklığı 42 derecedir. Yoncalı Kaplıcalarını Kütahya gezilecek yerler listenize ekleyerek şifalı sularında rahatlama imkanı bulabilirsiniz.
Yoncalı Kaplıcaları konumu için tıklayınız.

Kütahya’ya Nasıl Gidilir?

Ege’nin iç kısımlarında kalan Kütahya’ya ulaşım oldukça kolaydır. Ulaşım seçenekleri arasında ilk seçenek otobüstür. Şehir merkezinde bulunan Kütahya Çinigar Şehirlerarası Otobüs Terminali’ni tercih edebilirsiniz. Otobüs yolculuğunuz sonrası Kütahya şehir merkezi araç kiralama işlemi yaparak yolculuğunuza devam edebilirsiniz.
Diğer bir seçenek ise havayolu ile Kütahya’ya varmaktır. Zafer Havalimanı’nı kullanarak Kütahya’ya uçak ile seyahat edebilirsiniz. Uçuş sonrası Kütahya Zafer Havalimanı araç kiralama işlemi yaparak Kütahya’da gezilecek yerleri keşfinize başlayabilirsiniz.
kütahya çini

Kütahya Kaç Günde Gezilir?

Küçük bir şehir olan Kütahya’nın birbirinden güzel gezilecek yerlerini keşfetmek için 2 gün yeterli olacaktır. Kütahya güzel bir hafta sonu gezisi için ideal şehirlerimizden biridir.

Kütahya’da Ne Yenir?

Çini diyarı Kütahya’da gezilecek yerler arasında koşuştururken yemek molası vermek isteyebilirsiniz. Bu mola sırasında ise Ege’nin leziz yemeklerinden bazılarına ev sahipliği yapan Kütahya yöresel yemeklerini tatmanızı mutlaka tavsiye ediyoruz. Yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça beğenilen Kütahya mutfağında mutlaka denemeniz gereken bazı lezzetler şunlardır:
 • Sini mantısı
 • Cimcik
 • Ispanaklı şibit
 • Dolamber böreği
 • Ilıbada dolması
 • Tirit
 • Gökçümen hamursuzu

Kütahya’da Nerede Kalınır?

Kütahya'da nerede kalınır

Önemli turizm şehirlerinden biri olan Kütahya’da konaklama imkanı bulabileceğiniz birçok otel bulunmaktadır. Sıcak suları ile ünlü olan Kütahya’da özellikle termal otellerin sayısı bir hayli fazladır ve en çok tercih edilen oteller bunlardır. Termal otellerin dağılımı ise bir kısmı şehir merkezi ve yakınlarındayken bir kısmı ise Yoncalı mahallesi ve çevresindedir. Birçok Kütahya otelinde otopark hizmeti de verildiğinden dolayı oto kiralama yaparak gezi listenizdeki yerleri rahat bir şekilde gezebilirsiniz. Kütahya’da gezilecek yerleri keşfederken konaklama imkanı bulabileceğiniz bazı Kütahya otelleri şunlardır:

Yoncalı Termal Otel

Kütahya’nın en ünlü otellerinden biri olan Yoncalı Termal Otel, şık ve etkileyici atmosferi ile misafirlerine hizmet vermektedir. Ailece güzel vakitler geçirebileceğiniz açık ve kapalı termal havuzları da bulunmaktadır. Konum olarak da Kütahya’da gezilecek yerlere yakınlığı ile dikkat çekmektedir. Kütahya geziniz sırasında Yoncalı Termal Otel’i tercih ederek sıcak sularında şifa bularak kaliteli bir dinlenme imkanı bulabilirsiniz.
Yoncalı Termal Otel konumu için tıklayınız.

Harlek Termal Otel

Kütahya şehir merkezinde bulunan Harlek Termal Otel yemyeşil atmosferi ile ziyaretçilerine sakin ve keyifli bir konaklama fırsatı sağlıyor. Termal havuzlarında keyifli vakitler geçirerek jakuzili odalarda rahatlayabilirsiniz. Çocuklar için yer alan oyun alanları ile de çocuklu ailelerin tercih edebileceği bir otel. Ayrıca otopark hizmetinin de bulunduğu Harlek Termal Otel’de Miniyol’dan kiralayacağınız kiralık aracı da güvenle park edebilirsiniz.
Harlek Termal Otel konumu için tıklayınız.

Nehir Termal Otel

Kütahya’nın ünlü sıcak sularının bulunduğu termal otellerden biri olan Nehir Termal Otel, Yoncalı’da yer almaktadır. Ailelere özel ortak yüzme alanlarının yanı sıra bay ve bayan misafirler için ayrı havuzlar da bulunmaktadır. Ayrıca Nehir Termal Otel’de hamam, sauna ve buhar odası gibi imkanlar da sunulmaktadır.
Nehir Termal Otel konumu için tıklayınız.

Gezmenin En Rahat Yolu Araç Kiralama

Kütahya gezilecek yerler listesinde bulunan yerleri keşfetmenin en kolay yolu araç kiralama yapmaktır. Miniyol aracılığıyla yapacağınız araç kiralama işlemi ile gezinizi daha rahat, kolay ve keyifli bir hale getirebilirsiniz. Miniyol.com web sitesi aracılığıyla Kütahya’da kiralık araç hizmeti veren rent a car firmalarını görüntüleyebilirsiniz. Filtreleme seçenekleriyle bütçenize ve kriterlerinize en uygun aracı sadece üç adımda kolayca kiralayabilirsiniz. Ayrıca Miniyol, planınızda bir değişiklik gerçekleşmesi durumunda ise kesintisiz bir şekilde para iadesi yapmaktadır.
Kütahya araç kiralama işlemi yapmak için tıklayınız.
Kütahya Zafer Havalimanı araba kiralama işlemi yapmak için tıklayınız.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.