Arama yapın

Balıkesir Gezilecek Yerler

Balıkesir Gezilecek yerler
Büşra Kurnaz
Doğasıyla ve kültürel zenginlikleriyle bir turizm cenneti olan Balıkesir'i Miniyol olarak sizin için inceledik.
İçerik Başlıkları
  • Balıkesir'de Gezilecek Yerler
  • Ayvalık 
  • Edremit
  • Altınoluk
  • Cunda Adası
  • Manyas Gölü Kuş Cenneti Milli Parkı
  • Sarımsaklı
  • Kapıdağ Yarımadası
  • Susurluk
  • Balıkesir'de Ne Yenir?
  • Balıkesir'de Ulaşım
Hem Marmara hem de Ege Denizi’ne kıyısı bulunan Balıkesir, ülkemizin en kalabalık on yedinci şehri olma özelliği taşımaktadır. Tarih boyunca toprakları üzerinde birçok medeniyetin yer aldığı şehir; geçmişte Misya ve Karesi adlarıyla anılmıştır. Tarihte Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu, Karesi Beyliği ve Osmanlı İmparatorluğu’na ev sahipliği yapan Balıkesir; kültürel ve turistik birçok gezi noktasına sahiptir. 
Ziyaretçilerini yalnızca tarihi ve kültürel zenginlikleriyle değil, doğal güzellikleriyle de büyülemektedir. Kaz Dağları’nın bol oksijenli tertemiz havası ve mavi bayraklı sahilleriyle yıl boyunca oldukça fazla yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Ayrıca şehirde oldukça fazla bulunan sıcak su kaplıcaları sayesinde Balıkesir, ülkemizin sağlık turizminde gözde şehirlerinden biri haline de gelmiştir. Balıkesir’de nereleri gezebilirim? diyorsanız Miniyol sizin için Balıkesir hakkında bilmeniz gerekenleri ve gezilecek yerleriBalıkesir’de Gezilecek YerlerBalıkesir’de Ne Yenir? ve Balıkesir’de Ulaşım başlıkları altında toplayarak bir gezi önerileri listesi hazırladı. 

Balıkesir'de Gezilecek Yerler

Balıkesir

Enfes doğasıyla, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle, antik kentleri ve müzeleriyle adeta bir turizm cenneti olan Balıkesir, gezilecek yerler açısından oldukça fazla yere sahiptir. Ayvalık, Edremit, Altınoluk gibi tatil için ideal birçok noktaya sahip olan şehirde; nasıl bir gezi rotası hazırlayacağınızı düşünüyorsanız Miniyol sizler için bir Balıkesir’de gezilecek yerler listesi hazırladı. 

Ayvalık 

Ülkemizde yaz turizmi denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri olan Ayvalık; masmavi deniziyle, tarihi Rum evleri ve taş evlerle bezeli sokaklarıyla, yemyeşil çam ormanları ve zeytin bahçeleriyle bir defa ziyaret edenlerin tekrar tekrar gelmek isteyeceği bir yerdir. Tekne ve yat gezilerini sevenler için ideal olan Ayvalık’ta; gününüzü dalış yaparak ya da tertemiz denizinde yüzerek de geçirebilirsiniz.
Eski bir lav konisi olan Şeytan Sofrası’nda, Ayvalık takımadalarını panoramik olarak izleyebilirsiniz. Ayvalık Şeytan Sofrası, günbatımı manzarasını izlemek için en güzel yerlerden biridir. Ayvalık’a uğradığınızda Cennet Tepesi ve Aşıklar Tepesi de mutlaka görmeniz gereken güzellikler arasında yer almaktadır. Midilli Adası’nın tam karşısında yer alan Ayvalık’ta, panoramik olarak manzarayı izleyebilir ya da günübirlik Midilli Adası gezilerine katılabilirsiniz. Ayvalık’a nasıl ulaşım sağlayabileceğinizi düşünüyorsanız,araç kiralama yöntemini deneyebilirsiniz. Ayvalık araç kiralama yaparak şehrin birçok noktasına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 

Edremit

Kamp severlerin ve doğa aşıklarının vazgeçilmez adresi Edremit, kesinlikle gezi rotanıza eklemek isteyeceğiniz yerlerden biri. Şifalı kaynak sularının çıktığı kaplıcalarıyla, buz gibi şelaleleriyle ve Kaz Dağları’nın yemyeşil ormanları arasında bulunan kamp alanlarıyla yaz tatillerinin uğrak noktalarından biridir. Edremit’e gitmişken Hasan Boğuldu ve Sütüven Şelalelerini görmenizi mutlaka tavsiye ederiz. Kaz Dağı Milli Parkı’nda yürüyüş yaparak bol oksijenle tazelenebilirsiniz. Kültürel ve tarihi turlara katılarak rehber eşliğinde Edremit Antandros Antik Kenti’ni de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
Yapılacak çok fazla aktivite barındıran Edremit, ulaşım konusunda oldukça rahat bir ilçedir. Hem tatil yapıp hem de kültürlenebileceğiniz Edremit’e otobüs benzeri toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabileceğiniz gibi Edremit araç kiralama sayesinde de rahatça ulaşabilirsiniz. Uzun tatil planlarınızda size kolaylık ve bağımsızlık sağlayacak olanaraç kiralama sayesinde; Edremit’in masmavi plajlarına, doğa harikası şelalelerine zamana bağlı kalmadan ulaşmak çok kolay!
 

Altınoluk

Eski adı Papazlık olan Altınoluk, Balıkesir Edremit’e bağlıdır. Edremit’e yaklaşık 24km uzaklıkta bulunan Altınoluk, yemyeşil zeytinlikler arasında masmavi denize sahip bir sahil kasabasıdır. Edremit'in Kuzeyinde Kaz Dağları, güneyinde ise Edremit Körfezi yer almaktadır. Kaz Dağları’nda enfes doğa yürüyüşleri gerçekleştirebilir ya da buz gibi denizinde unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Düzenlenen tekne ve yat turlarına katılarak eğlenceli vakit geçirirken enfes günbatımlarına da şahit olabilirsiniz. 
Altınoluk ziyaretçilerini yalnızca doğal güzellikleriyle değil, kültürel ve tarihi güzellikleriyle de büyülemektedir. Kültürel gezilerden hoşlananlar için Tahtakuşlar Etnografya Müzesi kesinlikle görülmesi gereken bir müzedir. Müzede; Orta Asya’dan Türkiye’ye göç eden Türk boylarının eşyaları, kültür varlıkları ve dünyanın en büyük deri sırtlı deniz kaplumbağası sergilenmektedir. 

Cunda Adası

Masmavi denizin yemyeşil ormanlarla buluştuğu Cunda, Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlıdır. Tarihi Rum evlerinin sıralandığı denize çıkan Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla tam bir sahil kasabası olan Cunda, huzurlu ve sakin tatil severler için ideal bir yer. Alibey Adası olarak da bilinmekte olan ada, Ege denizinin en büyük 4. Adasıdır. Sakin ve huzurlu tatil severlerin yaz aylarında vazgeçilmezi olan Cunda Adası’nı gezilecek yerler listenizin ilk sıralarına koymanızı tavsiye ederiz. 
Cunda’ya gitmek isteyenler tarafından en merak edilenlerden biri de nasıl ulaşım sağlayabilecekleridir. Tekneyle ulaşım sağlayabileceğiniz adaya, anakaraya bağlı olan iki köprüyle de rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Her gün Cunda adasına düzenlenen tekne seferleri tatil severler tarafından kullanılan bir ulaşım olsa da, Ayvalık’a bağlı bulunan köprüler ulaşım sıkıntısını büyük ölçüde ortadan kaldırmıştır ve ziyaretçiler tarafından tercih edilen bir ulaşım şekli haline gelmiştir. Ayvalık’tan günübirlik olarak ziyaret edebileceğiniz adaya otobüsle ulaşabileceğiniz gibi, Ayvalık araç kiralamasayesinde de kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

Manyas Gölü Kuş Cenneti Milli Parkı

Manyas Kuş Gölü

Manyas Gölü Kuş Cenneti Milli Parkı, 1959 yılında milli park ilan edilmiştir. Doğa severlerin uğrak noktalarından olan Manyas Kuş Gölü Cenneti Milli Parkı, birçok kuş türünün doğal yaşam alanı olmasının yanı sıra göçmen kuşların durak noktası olması açısından da oldukça önemlidir. Doğa fotoğrafçılarının muhteşem kareler yakaladığı Kuş Cenneti, 246 farklı kuş türü tarafından ziyaret edildiği tahmin dilen bir alandır. Kuşlar ve parkta yer alan diğer bitki ve hayvan türleriyle ilgili bilgileri parkın içerisinde bulunan müzeden edinebilirsiniz. Siz de bir doğa aşığıysanız Balıkesir’de gezilecek yerler listenizin başına Manyas Kuş Cenneti’ni eklemelisiniz!

Sarımsaklı

Masmavi denizin altın rengi kumlarla buluştuğu Sarımsaklı Plajı, Ayvalık’ın en uzun plajına sahip olmasıyla da ünlüdür. Tatil severlerin gözde adreslerinden olan Sarımsaklı, mavi bayraklı denizi, eğlence mekanları ve butik otelleriyle oldukça fazla tercih edilen bir tatil beldesidir. İncecik kumlara sahip geniş plajıyla tatilciler tarafından oldukça sevilen bir yer haline gelmiştir. Sarımsaklı yalnızca mavi bayraklı deniziyle değil Kuruyan Göl ile de ismini duyurmuş bir yerdir. Bölgede kuruması ve tekrar canlanmasıyla ünlü olan Kuruyan Göl ve Aya Athanasiu Kilisesi’ni ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. 
Sarımsaklı ulaşım konusunda da oldukça rahat bir yerdir. Ayvalık’a bağlı olan Sarımsaklı’ya Ayvalık’tan bulunan otobüslerle ulaşabilirsiniz. Tatillerde bağımsızlığı ve konforu seviyorum diyenler için kiralık araba da bir seçenek olabilir. Miniyol’un filtreleme özelliğini kullanarak size en uygun aracı en uygun fiyata kolaylıkla kiralayabilirsiniz! 

Kapıdağ Yarımadası

Yeşil ve mavinin buluştuğu bir diğer nokta olan Kapıdağ Yarımadası, Erdek ve Bandırma ilçelerine oldukça yakın konumda yer almaktadır. Birçok koya sahip yarımada, el değmemiş doğasıyla ziyaretçileri tarafından oldukça sevilmektedir. Erdek ve Bandırma Körfezleri arasında yer alan yarımadanın yer aldığı bölgede Kyzikos Antik Kenti kalıntılarını ve Hadrianus Tapınağı’nı ziyaret edebilirsiniz. 
Kapıdağ Yarımadası’na nasıl ulaşabileceğinizi düşünüyorsanız İstanbul’dan Bandırma’ya her gün olan deniz otobüsleriyle Bandırma üzerinden geçiş yapabilirsiniz. Bandırma ve Erdek üzerinden minibüs ve şehir otobüsleriyle yarımadanın belli noktalarına ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak zamana bağlı kalmadan özgürce gezmek ve en gizli koylarına kadar keşfetmek istiyorum diyenlerdenseniz araç kiralama da sizin için bir seçenek olabilir. Çıkacağınız zorlu dağ yollarına en uygun aracı miniyol.com’dan kolaylıkla bulabilirsiniz. Böylece el değmemiş doğası bulunan Kapıdağ Yarımadası’nın gizli koylarını keşfedebilir, enfes günbatımlarını özgürce izleyebilirsiniz!

Susurluk

Enfes tostları ve dillere pelesenk olmuş ayranının lezzetiyle Susurluk, Balıkesir’den geçen herkesin mutlaka uğradığı bir yerdir. Uzun yol molalarının vazgeçilmez adresi olan Susurluk, şifalı kaplıcalarıyla da yıl içinde çokça ziyaretçiyi ağırlamaktadır. İlçeye 8km uzaklıkta yer alan Çaylak Şelalesi’nin buz gibi sularında yüzebilirsiniz. Çataldağ Seyir Terası’ndan enfes doğa manzarasını izleyebilir ve eşsiz günbatımı fotoğraflarına sahip olabilirsiniz. İlçeye 30km mesafede bulunan Çataldağ Seyir Terası’nda adeta kartpostal gibi güzel fotoğraflara sahip olabilirsiniz. Enfes tost ve ayranını mutlaka denemenizi tavsiye ettiğimiz Susurluk, gezi listenizde yer alacak en lezzetli adres! 

Balıkesir'de Ne Yenir?

Kelle Peyniri

Balıkesir Ege mutfağının en güzel temsil edildiği ilçelerden biridir. Meşhur zeytin bahçelerinden çıkmış zeytinyağıyla yapılan zeytinyağlılar şehre geldiğinizde kesinlikle denemeniz gereken lezzetler arasında. Balıkçılıkla geçim sağlayan birçok ilçesi bulunan Balıkesir, balık kültürü açısından da gelişmiştir. Çeşitli balık türlerini deneyebileceğiniz şehirde, taze balık tadına doyabilirsiniz. 
Balıkesir denildiğinde akla ilk gelen lezzetlerden biri olan Höşmerim de yerinde denemeniz gereken tatlar arasında. Siz de tatlıya peynir koyulur mu hiç diyenler arasındaysanız emin olun bu lezzet tüm fikrinizi değiştirecek. Bir diğer yöreye özgü, kaymaklı ekmek kadayıfına benzer bir lezzet; Balıkesir Kaymaklısı tatlısını da deneyebilirsiniz. Hayvancılık açısından da gelişmiş olan Balıkesir’de lezzetli peynirler de yapılmaktadır. Yöreye özel ismiyle anılan Saçaklı Mantı da mutlaka denemeniz gereken tatlar arasında. Oldukça doyurucu olan Saçaklı Mantı, ince uzun hamurlardan ve haşlanmış tavuk etinden yapılmaktadır. Özellikle Kelle Peyniri denedikten sonra yanınızda götürmek isteyeceğiniz lezzetler arasında yer almaktadır. 

Balıkesir'de Ulaşım

Turizm açısından renkli bir şehir olan Balıkesir’e denizyolu ve karayoluyla ulaşım sağlayabileceğiniz gibi havayoluyla da ulaşabilirsiniz. Balıkesir merkezde bulunan Koca Seyit Havalimanı, tatil severler tarafından oldukça tercih edilen bir ulaşım yolu. Balıkesir Edremit’te bulunan havalimanı şehir merkezine 86km uzaklıkta yer alıyor. Merkeze ulaşım için şehrin toplu taşıma servislerini kullanabilirsiniz. Direkt otelinize ya da şehrin başka bir noktasına ulaşım sağlamak istiyorsanız taksi ya da Balıkesir Koca Seyit Havalimanı araç kiralama seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Daha hızlı ve konforlu ulaşım için tercih edebileceğiniz araba kiralama seçeneği sayesinde kişi sayısına ve bütçenize en uygun araçla kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. 
Şehre yalnızca havalimanıyla değil denizyoluyla da ulaşım sağlama seçeneği bulunmaktadır. İstanbul üzerinden Bandırma’ya her gün düzenlenen feribot ve deniz otobüsleriyle şehre ulaşmanız mümkün. Balıkesir merkeze yaklaşık 98km uzaklıkta bulunan Bandırma’dan, toplu taşıma yoluyla ya da özel araçla şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehrin daha uzakta bulunan tatil beldelerine geçiş yapmak istiyorsanız özel transfer araçlarını ya da araç kiralama yöntemini de değerlendirebilirsiniz. 
Balıkesir’e ulaşımda kullanabileceğiniz bir diğer ulaşım türü tren seferleri üzerinden olabilir. Şehrin birçok noktasında bulunan garlar sayesinde gitmek istediğiniz ilçeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak sefer sayılarının kısıtlı ve uzun süreli olmasından dolayı genellikle tercih edilen bir ulaşım şekli değildir. Birden çok gar bulunan şehre trenle ulaşmanız mümkün olduğu gibi uzun yol severler için özel aracınız ya da kiralık araçlar da bir seçenek olabilir. Rent a car olarak sizlere sunduğumuz araçlarla yapacağınız yolculuğa göre en konforlu aracı seçerek, konforlu bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Sevdiklerinizle yapacağınız eğlenceli gezilerde ulaşımı dert etmemeniz için Miniyol her zaman size bir tık uzaklıkta! 
 
Balıkesir araç kiralama hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.