Arama yapın

Antalya Mutfağı

Antalya Mutfağı
Sinan Daşpınar
Antalya tatil şehri olarak bilindiği için mutfağı, kültürü çok bilinmemektedir. Miniyol Antalya’nın mutfağı hakkında bir yazı yayınladı.
İçerik Başlıkları
    • Hibeş
    • Serpme Börek
    • Yanık Dondurma
    • Tahinli Piyaz
    • Şiş Köfte

Antalya’da ne yenir, Antalya’nın nesi meşhur, Antalya yemekleri nelerdir diye düşünenler için öne çıkan lezzetleri sizler için araştırdık. Akdeniz’in başkenti yazın ayrı, kışın ayrı güzel olan Antalya’yı tatil yeri olarak bilsek de yerel halk esasında çiftçiliğin ve Yörük hayatının baskın olduğu bir yaşam stilini benimsemektedir. Buna göre Antalya’nın mutfağı içinde bulunan tatlılar ve yemeklerde buna göre şekillenmiştir. Miniyol, Antalya mutfak kültürü içinde bulunan en popüler 5 lezzeti blogunda anlattı. 

Hibeş

Antalya mutfağı içinde bulunan, meze denince ilk akla gelen şey hibeştir. Tahin, limon, sarımsak ve kimyondan yapılan hibeş mezesi sos olarak da beyaz ve kırmızı etin yanında kullanılmaktadır. Hibeşi yiyebileceğiniz en iyi yer olarak 7 Mehmet önerilmektedir.

Serpme Börek

Antalya mutfağının en önemli lezzeti olan serpme börek katmer gibi açılarak kıymalı, peynirli veya patatesli olarak yapılmaktadır. Serpme böreği yiyebileceğiniz en iyi yer ise Börekçi Tevfik denilmektedir. Sabahları taze ve sıcak olarak sunulan börek ve sıcak bir çayla kahvaltı yapabilirsiniz.
 
antalya-da-ne-yenir

Yanık Dondurma

Antalya’nın yöresel lezzeti olan ve çok sevilen isli dondurma ya da yanık dondurma, keçi sütünün pişirilmesi sırasında hafifçe yakılması sonucu ortaya çıkmaktadır. Nur Pastanelerinden tadabileceğiniz yanık dondurmayı bir iki top alarak tadabilirsiniz. Biz bu dondurmayı seveceğinizi umuyoruz. 

Tahinli Piyaz

Antalya’nın bir diğer meşhur lezzeti ise tahinli piyazdır. Tahinli piyazın tadına daha önce bakmadıysanız mutlaka ilk fırsatta denemelisiniz. Taratorlu piyaz ya da tahinli piyaz, normal bilinen piyazlardan daha farklı bir tada sahiptir. Köfte ile birlikte piyazı yiyebileceğiniz en iyi yer Piyazcı Mustafa’nın Yeri olarak söylenmektedir.

Şiş Köfte

Tadına baktığınızda herhangi bir şişten çok daha lezzetli olduğunu anlayacağınız şiş köfte için bir porsiyon kesinlikle yeterli olmamaktadır. Şiş köftenin Topçu Kebap'ta yenmesi gerektiği ise söylenegelmektedir. Piyaz, ayran ve şiş köfte 3lüsü ile muhteşem bir ziyafet çekeceğinize eminiz. Topçu Kebap dışında, Muratpaşa’da bulunan Özdoyum Lokantası da şiş köfte yenebilecek en iyi mekanlardan biridir.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.