Arama yapın

Antalya Gezi Rehberi

Antalya Gezi Rehberi
Sinan Daşpınar
Yaz tatillerinin ilk durağı olan Antalya için kolay araç kiralama adresi Miniyol Antalya gezi rehberi yayınladı.
İçerik Başlıkları
  • Antalya’ya Dair Genel Bilgi
  • Antalya’da Kahvaltı
  • Pablito Bistro
  • Sarı Demlik
  • The Royal Castle Bistro
  • Antalya’da Gezilecek Yerler
  • Antalya’da Yemek
  • Antalya’da Akşam ve Gece

Antalya Gezi rehberi yazımızda Antalya’da ne yenir, Antalya’da görülmesi gereken yerler neler sizler için araştırdık. Antalya tatili sizin için sadece her şey dahil konaklamalar, bütün gün plajda güneşlenmek demek değilse rehberimiz tam size göre. Siz de Miniyol’un sunduğu oto kiralama seçeneklerinden faydalanarak Antalya gezinizi kolaylaştırabilirsiniz.

 
Antalya Akdeniz’in en popüler şehri, Türkiye’nin en güneyi ve en kalabalık 5.şehri… Batı Toroslar ile Akdeniz’in arasında kalan bu muazzam şehir turizm, tarım ve ticaret ile ekonomisini kalkındırıyor. 1900’lerin sonu itibari ile turizm faaliyetlerine önem vermeye başlayan şehrin bu kadar sevilmesinin ana nedeni ünlü plajları ve harika doğası. Sadece yaz tatili için değil kar tatili, yayla turizmi, tekne turları ve kültür turizmi için de Antalya’ya sıklıkla gidilmektedir.
 

Antalya’ya Dair Genel Bilgi

Antalya’nın yerleşim tarihi 500 bin yıl öncesine kadar gitmektedir. Sınırlarında Karain Mağarası dahil olan Antalya, Türkiye’de ilk yerleşik hayata geçen şehirlerimizdendir. M.Ö. 12 - 13. yüzyılda Hititleri dahi kapsayan Antalya, ismini  Bergama Kralı Attalos’un şehre liman kurdurtması ile “Ataleia” denmesi ile almıştır.
 
 

Antalya’da Kahvaltı

Pablito Bistro

 
Pablito Bistro manzarası ve lezzetleri ile müthiş bir uyum içerisindedir. Yalnızca manzarası için bile tercih edilebilecek mekanın kahvaltısı orada yaşayanlar tarafından çok sevilmektedir. Zengin bir kahvaltı menüsüne sahip olmasının yanında çocuk oyun alanı ile de ailelerin rahat edebileceği bir yerdir. 

Sarı Demlik

Antalya sınırları içerisinde zengin kahvaltı menülerinden birine sahip olan Sarı Demlik hem karnınızı hem gözünüzü doyuruyor. Taze kahvaltısı, meyve ve yumurta çeşitleri ile aradığınız her şeyi burada bulabilirsiniz. Mekanda ev reçellerini de tadabileceksiniz. 

The Royal Castle Bistro

Yüzde yüz doğal malzemeler ile hazırlanan mekanın kahvaltısını çok seveceksiniz. Sakız Adası’ndan getirilen reçeller, farklı peynir ve zeytin çeşitleri,  ev yapımlı cevizli çemeni, Arnavut biberli yoğurdu ile The Royal Castel Bistro bir kahvaltıdan beklediğiniz her şeyi değiştirecek. Mekana girdiğiniz zaman göreceğiniz deniz manzarası ve farklı dekorasyonu da zaten sizler için yeterli olacak. Hafta sonları yer bulamama tehlikesine karşı mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız.

Antalya’da Gezilecek Yerler

Antalya gezmek için harika bir yer! Yaz aylarında ayrı kış aylarında ayrı turistik faaliyetlere ev sahipliği yapan Antalya’yı sevmeyen yoktur. Yaz tatiliniz için Antalya’ya gelecekseniz ilk olarak Konyaaltı ve Olympos plajlarını sizlere tavsiye ederiz. Sonrasında Hadrian Kapısı ya da Üçkapılar olarak bilinen yapıya gidebilirsiniz. Bu kapı M.S. 2. yüzyılda Roma İmparatoru Hadrian’ın ziyareti için yapılmıştır. Kapı ziyaretinden sonra rotanızı Antalya Kaleiçi’ne çevirebilir, surlar üzerine inşa edilmiş deniz fenerinin yani Hıdırlık Kulesi ziyaretinde bulunabilirsiniz. Hıdırlık Kulesi’nden sonra Antalya’nın bir simgesi olan ve 13. yüzyılda Gıyasettin Keyhüsrev adına yapılan Yivli Minareyi  görebilirsiniz.
 
Bunların dışında biraz doğayla haşır neşir olmak isterseniz şehir merkezine çok yakın olan Düden Şelalesi ile merkezden 72 km uzaklıkta olan Manavgat Şelalesi’ni görmek isteyebilirsiniz. Bunların dışında onlarca kanyonu, koyu ve plajı hatta milli parkları ziyaret edebilirsiniz. 
 
Miniyol ile Antalya gezilerinizi kolaylaştırmak için Antalya Konyaaltı araç kiralama yapın!
 

Antalya’da Yemek

Antalya’ya gitmiş ve yöresel lezzetleri tatmak istiyorsunuz fakat nereden başlayacağınızı bilemiyorsunuz. O halde biz size yardımcı olalım! Antalya’ya uğradığınızda yemeniz gereken ilk lezzet Antalya piyazı olmalıdır. Tahinli piyaz olarak da bilinen piyaz diğer çeşitlerden farklı bir şeklide yapılmaktadır.  Sonrasında enginarlı Girit kebabını yiyebilirsiniz. Tatlı niyetineyse yanık dondurma çok iyi gidecektedir.
 
Antalya mutfağı hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!
 

Antalya’da Akşam ve Gece

Sadece yaz turizminden dolayı değil konser ve fuarlardan gelen iş adamlarına da ev sahipliği yapan Antalya birçok açıdan harika fırsatlara sahip çok özel bir şehir. Koyları, farklı türde plajları, tarihi kalıntıları, uluslararası festivalleri ile adeta bir turizm cenneti. Özellikle yaz ayları oldukça hareketli ve dolu geçen Antalya gece hayatı her zevkten insana uyacak bi skalaya sahip. Deniz manzaralı clublardan türkü barlara kadar burada her şey sizin için planlanmış. 
 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.