Van’da yemek kültürü oldukça gelişmiştir. Zengin yemek çeşitliliğine sahip olan Van, özellikle kahvaltısıyla meşhurdur. Kahvaltısı dışında bütün yöresel lezzetlerini şehrin her köşesindeki restoran, lokanta ve kafelerde tadabilirsiniz. En çok şehir merkezinde yer alan mekanlarda tatmanız gereken başlıca yöresel lezzetler arasında murtuğa, tandırda Van balığı ve keledoş yer almaktadır.

Murtuğa

Şehre özgü omlet çeşidi olan murtuğa her evde yapılan yöresel bir yemektir. Hem kahvaltılarda hem de akşam yemeklerinde tüketilebilen murtuğayı normal omletten ayıran en önemli özellik hakiki tereyağıyla yapılması ve içerisine un eklenmesidir. Normal omletten daha farklı bir tada sahip olan murtuğayı şehrin hemen hemen her kahvaltıcısında deneyebilirsiniz.

Tandırda Van Balığı – Grand Deniz Restaurant

Taş tandırlar arasında pişirilen tandırda Van balığı, şehrin en popüler yemeklerindendir. Tandırda pişmesi sayesinde oldukça yumuşak ve ağızda dağılan bir yapıda olan tandırda Van balığını yiyebileceğiniz en iyi yerlerden biri Grand Deniz Restaurant’tır.

Adres: Karşıyaka, Hişet 2 sokak, 65700 Gevaş/Van

Keledoş – Aşiyan Ev Yemekleri

Van ile Ağrı arasında aitlik rekabetinin yaşanmasına neden olan keledoş; akpancar, kırmızı et, nohut, yeşil mercimek patates, soğan, sarımsak, kurut ve baharat gibi malzemelerden yapılmaktadır. Keledoşu tadabileceğiniz en iyi yerlerden biri şehir merkezinde bulunan Aşiyan Ev Yemekleri’dir.

Adres: Kale Yolu Eski Emniyet Binası Arkası, 65100 Van Merkez/Van

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi