Bulunduğu coğrafi konum ve iklim, Trabzon mutfağı üzerinde etkili olmuştur. Özellikle hamsinin büyük bir rol oynadığı Trabzon mutfağında birbirinden lezzetli yemekler bulunmaktadır. Trabzon gezisi sırasında bu yöresel lezzetleri kesinlikle en iyi yerinden tatmanızı tavsiye ediyoruz. Mutlaka denemeniz gerekenler lezzetler ve mekanlar şunlardır:

Trabzon'da ne yenir

1. Hamsi Tava-Balıklama Balık Lokantası

Trabzon’un en popüler yemeklerinden olan hamsi tava hem sağlıklı hem de ekonomik bir yemektir. Ekmek arası ve porsiyon seçenekleriyle sunulan hamsi tavayı yiyebileceğiniz en iyi yer ise Ortahisar’daki Balıklama Balık Lokantası’dır.

Adres: İskenderpaşa, Şht. İbrahim Karaoğlanoğlu Cd. 15/A, 61100 Ortahisar/Trabzon

2. Akçaabat Köftesi-Komaroğlu Köfte Salonu

Doyurucu ve bir o kadar lezzetli olan Akçaabat köftesi genellikle ekmek arası olarak servis edilen bir yemektir. Yuvarlak şekildeki bu köfteler çeşitli baharatlarla servis edilir. Turistlerin favori yemeklerinden olan Akçaabat köftesinin yenebileceği en iyi yer ise Komaroğlu Köfte Salonu’dur.

Adres: Dürbinar, Orta Cad No:9, 61300 Akçaabat/Trabzon

3. Kuymak-Ayasofya Müze Kahvaltı Cafe

Karadeniz kahvaltısının olmazsa olmaz lezzeti kuymak genellikle farklı peynirlerin karıştırılmasıyla yapılır. Hem ucuz hem de doyurucu olan kuymak yerli ve yabancı herkes tarafından büyük beğeni almaktadır. Kuymağın en iyi adresi ise Ortahisar’daki Ayasofya Müze Kahvaltı Cafe’dir.

Adres: Fatih Mah. Zübeyde Hanım Cad 42 Ayasofya Müze Yanı, 61040 Ortahisar/Trabzon

4. Hamsiköy Sütlacı-Osman Usta’nın Sütlaç Yeri

Hamsiköy mahallesinin son yıllarda oldukça popülerleşen tatlısı Hamsiköy sütlacını özel yapan şey doğal sütü, pirinç dengesi ve kıvamıdır. Özellikle sütlü tatlı sevenlerin bayılacağı Hamsiköy sütlacını yiyebileceğiniz en iyi yer ise Osman Usta’nın Sütlaç Yeri’dir.

Adres: Hamsiköy, 61750 Maçka/Trabzon

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi