Tekirdağ, zengin mutfak kültürüne sahip bir şehir olarak bilinir. Şehrin özellikle et yemekleri, meze çeşitleri, tatlıları ve şarapları oldukça ünlüdür. Tekirdağ geziniz sırasında mutlaka şehrin en ünlü lezzetlerini en doğru yerinde tatmalısınız.

Tekirdağ Köftesi - Meşhur Köfteci Abdi Özcan Tekirdağ Köftecisi

Tekirdağ köftesi, şehrin en ünlü lezzetidir. İçinde bolca soğan, maydanoz ve baharat bulunan dana kıymasından yapılan köfteler, yanında piyaz, turşu ve acı biber ile servis edilir. Tekirdağ köftesini deneyebileceğiniz en iyi yerlerden biri Meşhur Köfteci Abdi Özcan Tekirdağ Köftecisi’dir.

Adres: Ortacami Mh, Süleymanpaşa Tekirdağ TR, Kolordu Cd. No:5, 59030 Merkez

Hayrabolu Tatlısı - Peytat

Hayrabolu ilçesinde özel olarak yapılan tatlı çeşidi olan Hayrabolu tatlısı, tamamen doğal malzemelerle yapılır. Bu tatlı; un, şeker, tuz ve sudan oluşan hamurun, kaynatılmış şerbetle buluşmasıyla oluşur. Dokusu ve tadı bakımından diğer tatlılardan ayrılan Hayrabolu tatlısı oldukça hafiftir. Bu yöresel tatlıyı yiyebileceğiniz en iyi yerlerden biri Hayrabolu’daki Peytat’tır.

Adres: Hisar, Tekirdağ Cd. No:5, 59400 Hayrabolu/Tekirdağ

Peynir Helvası – Tekbaş

Osmanlı döneminden beri özellikle Trakya ve Balkanlar’da oldukça popüler olan peynir helvası, tuzlu peynir, şeker, un, tereyağı ve süt gibi malzemelerle yapılır. Peynir, ufalanarak unla karıştırılır ve tereyağıyla kavrulur. Ardından sıcak şerbetle karıştırılıp, dinlendirilir. Bu dinlendirme işlemi, helvanın kıvamını alması için önemlidir. Üzerine ceviz, fındık veya Antep fıstığı gibi malzemeler serpiştirilerek servis edilen peynir helvasını tadabileceğiniz en iyi yerlerden biri Tekbaş’tır.

Adres: Ertuğrul, Hükümet Cd., 59100 Tekirdağ Merkez/Tekirdağ

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi