Tekirdağ özellikle tarihi dokusu ve mekanlarıyla gezginlerin ilgi odağındadır. Bunun yanı sıra birçok doğal güzelliğe de ev sahipliği yapan Tekirdağ, yaz aylarında plajlarıyla da ön plana çıkıyor. Özellikle İstanbul’a yakın olması sebebiyle İstanbul’un gürültüsünden ve kalabalıklığından kaçmak için sıkça tercih edilen Tekirdağ’da mutlaka görmeniz gereken birçok yer bulunuyor.

1. Rakoczi Müzesi

Rakoczi Müzesi

Rakoczi Müzesi, Macaristan'ın bağımsızlık mücadelesi veren liderlerinden II. Rakoczi Ferenc'in yaşamı ve mücadelesine adanmış bir müzedir. Rakoczi, 17. yüzyılın sonlarında Osmanlı İmparatorluğu'na sığınmış ve Tekirdağ'da sürgünde yaşamıştır. Müze, onun yaşamını, mücadelesini ve Türkiye'de geçirdiği süreleri anlatır.

Müze, Macaristan ile Türkiye arasındaki tarihi bağları da vurguluyor. Macaristan'ın Türkiye Büyükelçiliği tarafından da desteklenen Rakoczi Müzesi; Türk ve Macar ziyaretçiler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor.

Rakoczi Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

  • Rakoczi Müzesi’ni pazartesi günleri dışında 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
  • Rakoczi Müzesi’ne girişler ücretlidir. Müzede Müzekart geçmemektedir.

2. Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, arkeolojik ve etnografik eserlerin sergilendiği iki bölümden oluşuyor. Arkeoloji bölümünde, bölgenin tarihi ile ilgili çeşitli dönemlere ait eserler yer alıyor. Bu eserler arasında, Trakya uygarlığına ait eserler, Roma dönemi eserleri, Bizans dönemi mozaikleri ve Osmanlı dönemi madalyonları ve silahları yer alıyor. Ayrıca, müzede yapılan kazılarda bulunan arkeolojik eserler de sergileniyor.

Etnografya bölümünde ise, Tekirdağ'ın kültürel ve sosyal hayatına ilişkin eserler sergileniyor. Bu eserler arasında, geleneksel giysiler, el sanatları ürünleri, ev eşyaları, süs eşyaları ve zanaatkarlık ürünleri yer alıyor.

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

  • Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ni pazartesi günleri dışında 08.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
  • Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ne girişler ücretsizdir.

3. Namık Kemal Evi

Namık Kemal Evi

Tekirdağ doğumlu olan ünlü şair Namık Kemal’in doğduğu eve yakın konumda yer alan Namık Kemal Evi, eski Tekirdağ evlerinden ilham alınarak yapılmış bir müzedir. 1994 yılından beri hizmet veren müzede sergi salonu, portreler, teşhir dolabı, tablolar, Namık Kemal’in aile hayatına ait fotoğraflar, belgeler, haberler gibi eserler yer alıyor.

Namık Kemal Evi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

  • Namık Kemal Evi’ni pazartesi günleri dışında 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
  • Namık Kemal Müzesi’ne girişler ücretlidir.

4. Çorlu Kalesi

Çorlu Kalesi

Çorlu'da tarihi Roma dönemine kadar uzanan bir kale kalıntısı olan Çorlu Kalesi, Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiştir ve Bizans ve Osmanlı dönemlerinde de kullanılmıştır. Kalenin bazı bölümleri günümüze kadar ulaşmış olsa da birçok bölümü maalesef günümüze kadar ulaşamamıştır. Çorlu Kalesi ve çevresi, tarihe meraklı olanlar için oldukça ilginç bir gezi rotası olabilir.

5. Şehitler Abidesi

Şehitler Abidesi

Tekirdağ, Çanakkale Savaşı sırasında birçok askerimizin tedavi edildiği şehirlerdendir. Tedavi sırasında maalesef birçok Mehmetçiğimiz şehit olmuştur. Onların anısına 1952 yılında şehir merkezinde yapılan bu anıt, mermer kaide üzerinde yükselir. Merdivenleri kullanarak anıta kolayca ulaşabilirsiniz.

6. Güngörmez Kanara Kanyonu

Güngörmez Kanara Kanyonu

Saray ilçesinde yer alan Güngörmez Kanara Kanyonu, doğanın içerisinde yer alan cennet köşelerindendir. Doğaseverlerin Tekirdağ’da en çok tercih ettikleri yerlerden olan Güngörmez Kanara Kanyonu; doğa yürüyüşü, trekking, fotoğraf çekimi ve doğal güzellikleri keşfetmek için de oldukça idealdir. Ayrıca kanyon, 2019 yılından beri Doğal Sit ve Koruma Alanı olarak koruma altındadır.

7. 19. Fırka Anıtı

19. Fırka Anıtı

Fırka Anıtı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıllarında Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğindeki askeri birlik olan 19. Fırka adına yapılmıştır. Anıtın alt kısmında ise 19. Fırka'nın savaşta gösterdiği kahramanlıkları anlatan bir yazı yer alıyor.

8. Çorlu Belediyesi Balmumu Heykeller Müzesi

Çorlu Belediyesi Balmumu Heykeller Müzesi

Çorlu Belediyesi Balmumu Heykeller Müzesi, balmumu heykelleri ile ünlü Madame Tussauds müzelerine benzer bir konsepte sahiptir. Ayrıca Eskişehir’deki balmumu müzesinin devamı niteliğindedir. İçerisinde birçok ünlü kişinin balmumu heykelinin bulunduğu müzede, tarihi liderler, sanatçılar, sporcular, sinema ve müzik dünyasının ünlü isimlerinin heykelleri yer alıyor.

Çorlu Belediyesi Balmumu Heykeller Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

  • Çorlu Belediyesi Balmumu Heykeller Müzesi’ni pazartesi günleri dışında 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
  • Müzeye girişler ücretlidir.

9. Şarköy Sahili

Şarköy Sahili

Yaklaşık 60 metre uzunluğa sahip Şarköy Sahili, kumlu ve geniş plajıyla turistlerin ilgisini çekiyor. Sahil boyunca uzanan plaj, genellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrar ve deniz keyfi yapmak isteyenlerin tercih ettiği yerler arasında yer alır. Sahil boyunca uzanan yürüyüş yolları, bisiklet yolları ve seyyar satıcılar da sahilin canlı bir atmosferi oluşmasını sağlar.

Şarköy sahili, aynı zamanda güneşin doğuşunu ve batışını izlemek için de popüler bir yerdir. Sahilde yer alan kafeler ve restoranlar, ziyaretçilere serinletici içecekler ve lezzetli yemekler sunar. Sahil boyunca yer alan plajlarda, su sporları yapmak isteyenler için de çeşitli olanaklar mevcuttur.

10. Hora Feneri

Hora Feneri

Hora Feneri, Şarköy ilçesi sınırları içerisinde yer alan bir deniz feneridir. Fener, Marmara Denizi kıyısında, Murefte Burnu'nun batısında, Kumköy mevkisinde bulunur. Türkiye’nin en eski fenerlerinden olan Hora Feneri, 1861 yılında Sultan Abdülmecit’in talimatıyla yapılmıştır. Hala aktif olarak kullanılan Hora Feneri, şehrin en önemli tarihi ve kültürel simgelerindendir ve bölgenin denizciliği için büyük bir önem taşır.

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi