Karadeniz Bölgesi’nin güzide şehirlerinden olan Ordu, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra leziz mutfağıyla da ünlüdür. Her yıl binlerce turisti ağırlayan şehirde birçok lezzetli yemeğin tadına bakabilirsiniz. Ordu’nun bu leziz yemeklerini en iyi yerlerde denediğinizden mutlaka emin olun.

Ordu'da ne yenir

Hamsi Buğulama – Çamburnu Restaurant

Hamsinin buhar yoluyla pişirilmesiyle hazırlanan bir yemek olan hamsi buğulama Karadeniz Bölgesi’nde oldukça yaygındır. Pişirilme yöntemi sayesinde hamsi hem lezzetini hem de besin değerini korur. Genellikle yanında pilav, salata ve turşu gibi garnitürlerle servis edilen hamsi buğulamayı yiyebileceğiniz en iyi yerlerden biri Çamburnu Restaurant’tır.

Adres: Kaleyaka, 52750 Perşembe/Ordu

Taze Bezelye Kayganası – Kervansaray Lokantası

Taze bezelye kayganası, krep benzeri bir yapıya sahip olup, genellikle büyük boy tava veya sac üzerinde pişirilir. Kayganası kıvamına getirmek için hamur, bir süre dinlendirildikten sonra pişirilir. Taze bezelyeler ise kaygana hamurunun içine ilave edilir. Bu sayede, kayganaya lezzetli bir tat ve renk kazandırılır. Taze bezelye kayganasını deneyebileceğiniz en iyi yerlerden biri Kervansaray Lokantası’dır.

Adres: Şarkiye, Kazım Karabekir Cd. No:1, 52100 Altınordu/Ordu

Ordu Yağlısı - Aktaşlar Pide

Ordu pidesi, ince ve çıtır bir hamurun üzerine bol malzeme konularak yapıldığı için oldukça doyurucu bir lezzettir. Hamuru ve malzemeleri özenle seçildiğinden, Ordu pidesi diğer pide türlerinden ayrılır. Ordu yağlısı olarak da bilinen Ordu pidesini deneyebileceğiniz en iyi yerlerden biri Aktaşlar Pide’dir.

Adres: Durugöl, Soya Cd. No:15, 52200 Ordu Merkez/Ordu

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi