Ege mutfağının vazgeçilmezlerinden olan zeytinyağlılar ve deniz ürünleri kesinlikle Muğla’ya geldiğinizde tatmanız gereken lezzetlerdendir. Konumu itibariyle Akdeniz mutfağından da etkilenen Muğla’da her damak zevkine uygun yöresel lezzetler bulabilmek mümkündür. Muhteşem denizi ve eğlenceli gece hayatının yanı sıra lezzetli Muğla yemeklerini de kesinlikle beğeneceksiniz.

muğla'da ne yenir

1. Bodrum Mantısı – Bodrum Mantı Evi

Bodrum’un en popüler yemeği olan Bodrum mantısı, haşlama olarak yapılmasının yanı sıra kızartılarak da yapılmaktadır. Kayseri mantısından farklı olarak bükülme tarzıyla yapılan Bodrum mantısı, salçalı sos ve tereyağı ile birlikte servis edilmektedir. Bodrum mantısını yiyebileceğiniz en iyi yerlerden biri ise Bodrum Mantı Evi’dir.

Adres: Kumlubahçe Mah., Cevat Şakir Caddesi, Eski Hükümet Sokak No:8, Bodrum/Muğla

2. Çökertme Kebabı – Eyvan Kebap

Türkiye çapında büyük üne sahip olan çökertme kebabı, dana ve tavuk eti seçenekleriyle yapılan bir et yemeğidir. Muğla yöresinde tereyağı sosunun patates kızartması üzerine dökülmesiyle servis edilen çökertme kebabı, Muğla’nın en çok tüketilen yemeklerindendir. Çökertme kebabını Menteşe ilçesindeki Eyvan Kebap’ta yiyebilirsiniz.

Adres: Şeyh, 48000 Menteşe/Muğla

3. Börülce Ekşitmesi – Ayşe Ana’nın Yeri

Muğla’nın zeytinyağlı yemekleri arasında en popülerinden olan börülce ekşitmesi, deniz börülcesinden yapılmaktadır. Hafif ve doyurucu bir yemek olan börülce ekşitmesi, zeytinyağının yanı sıra sarımsak da içermektedir. Hem sıcak hem de soğuk olarak servis edilebilen bu yemek özellikle yaz aylarında sıkça tercih edilmektedir. Börülce ekşitmesini Ula’daki Ayşe Ana’nın Yeri’nde yiyebilirsiniz.

Adres: Akyaka, Nergiz Sk. No:16, 48650 Ula/Muğla

4. Ekşili Balık – Kordon Restaurant

Deniz ürünleriyle meşhur olan Muğla mutfağının en güzel yemeklerinden biri de ekşili balıktır. Limon, sarımsak ve salça ile birlikte hazırlanan ekşili balık oldukça lezzetli olmasının yanı sıra bol vitamin içermektedir. Ekşili balığı Ula’daki Kordon Restaurant’ta yiyebilirsiniz.

Adres: Akyaka, 48650 Ula/Muğla

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi