Muğla, sayısız doğal güzelliği ve masmavi deniziyle tam bir turizm cennetidir. Coğrafi konum olarak Ege ve Akdeniz arasında bulunan Muğla; eşsiz doğası, enfes plajları, koyları, gezilecek onlarca güzelliğiyle yerli ve yabancı gezginlerin yaz tatillerinin vazgeçilmez adresi olmuştur. Muğla yalnızca doğal güzellikleriyle değil, kültürel ve tarihi zenginliklerinin yanı sıra renkli gece hayatıyla da oldukça fazla ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Muğla’da mutlaka görülmesi gereken başlıca yerleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Kelebekler Vadisi

kelebekler vadisi

Ülkemizin 1. sit alanı olarak korunan Fethiye ilçesinde bulunan Kelebekler Vadisi, dünyada korunması gereken 100 dağdan biri olarak gösterilen Babadağ’ın eteklerinde yer almaktadır. Dünyada çok az yede görebileceğiniz kelebek türlerine ev sahipliği yapan vadi, endemik bitki türleri açısından da oldukça zengindir. Ayıca önemli dalış merkezlerinden olan Kelebekler Vadisi, su altı zenginlikleri açısından da oldukça fazla tercih edilen bir yerdir. Kelebekler Vadisi, çadır kampı ve doğa severlerin kesinlikle Muğla gezilecek yerler listesine eklemesi gereken eşsiz bir nokta.

2. Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu

Seydikemer ilçesine bağlı Kayadibi mahallesindeki Saklıkent Kanyonu, şehir merkezine uzak bir konumda yer almasına rağmen mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Antalya il sınırında bulunan Saklıkent Kanyonu 18 kilometre uzunluğundadır. Trekking ve piknik gibi aktivitelerin yapılabildiği kanyon, kendine has atmosferi ve benzersiz manzarasıyla ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Yaz aylarında ziyaret edilebilen Saklıkent Kanyonu, kış aylarında ise suların yükselmesi sebebiyle ziyarete kapalıdır.

3. Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi

Şehir merkezinden 110 kilometre uzaklıktaki Bodrum Kalesi, ilçenin sembolik yapılarından biridir. 15. yüzyılda St. John şövalyeleri tarafından inşa edilen bu kale, denizden gelebilecek tehlikeleri önlemek için yapılmıştır. Fransız Kulesi, İtalyan Kulesi, Alman Kulesi, İngiliz Kulesi ve Yılanlı Kule’nin yanı sıra kalenin içerisinde sarnıçlar, asma köprüler, denetim kuleleri ve duvar figürleri bulunmaktadır. Günümüzde turistik geziler için kullanılan bu kaleden muhteşem Bodrum manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

4. Pedasa Antik Kenti

Pedasa Antik Kenti

Bodrum ilçesinde yer alan Pedasa Antik Kenti yaklaşık 4000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Bodrum Yarımadası üzerindeki 8 antik kentten en önemlisi olarak bilinen Pedasa Antik Kenti, Troya Savaşı’nda da önemli bir rol oynamıştır. 1920 yılında yapılan kazılarla keşfedilen bu antik kent, harika deniz ve doğa manzaraları sunmaktadır. Tapınakları, surları ve diğer yapılarıyla özellikle tarih meraklılarının Muğla’da kesinlikle görmesi gereken bir yerdir.

5. Dalyan Kral Mezarları (Kaunos Antik Kenti)

Dalyan kral mezarları

Ortaca ilçesinin Dalyan beldesinde yer alan Dalyan Kral Mezarları, Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden olan Kaunos Antik Kenti’nin bir parçasıdır. Oldukça yüksek bir konumda bulunan bu mezarlar, esrarengiz manzarasıyla ziyaretçilerini büyülemektedir. O zamandaki inanışa göre tanrıya yakın olabilmek adına ölenler olabildiğince yükseklere gömülmekteydi. Bu sebeple o zamanki krallar, yüksek rütbeli komutanlar ve zengin tüccarlar buraya gömülmüştür.

6. Likya Yolu

Likya yolu

535 kilometre uzunluğuyla dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak kabul edilen Likya Yolu, Fethiye’den Antalya’ya kadar uzanmaktadır. Lidyalıların ticaret yolu olarak kullandığı bu yol, Türkiye’nin en iyi ve en güzel manzaralı trekking rotası olarak kabul edilmektedir. Lidya Yolu’nda muhteşem doğal güzelliklerin yanı sıra Olympos, Lmyrna, Simena, Myra, Phaselis ve İdyros antik kentleri başta olmak üzere 50’ye yakın antik kenti görebilme fırsatı yakalayabilirsiniz.

7. Köyceğiz

köyceğiz

Şehir merkezine 60 kilometre uzaklıkta bulunan Köyceğiz’in tarihi M.Ö. 3400’lere kadar uzanmaktadır. Bakir doğası, berrak denizi ve şifalı termal kaplıcalarıyla yaz tatillerinde oldukça tercih edilen bir nokta haline gelmiştir. Köyceğiz’de bulunan ve Türkiye’nin en yüksek radyoaktivite seviyesine sahip Sultaniye Kaplıcaları yıl içerisinde oldukça fazla ziyaretçi ağırlamaktadır. Bir tabloyu andıran narenciye bahçelerini ve tertemiz Yuvarlakçay’ı kesinlikle gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

8. Ölüdeniz

ölüdeniz

Şehir merkezine 140 kilometre uzaklıkta, Fethiye ilçesinde yer alan Ölüdeniz, ülkemizde olduğu kadar dünya çapında da oldukça popüler bir tatil merkezidir. Sürekli olan su altı sirkülasyonuyla daima temizlenen denizi ve yamaç paraşütü için sıklıkla tercih edilen Ölüdeniz, yıl içinde sayısız yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Yamaç paraşütü dışında tüpsüz dalış, doğa yürüyüşleri, kamp, tekne gezileri, at safarisi gibi birçok aktivite yapma imkanı da bulunmaktadır.

9. Bodrum

bodrum

Yaz aylarında Muğla’dan daha sık adını duyduğumuz Bodrum, şehir merkezine yaklaşık 110 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Eşsiz güzellikte plajlara sahip olan Bodrum, yaz tatillerinin vazgeçilmez adresidir. Gümbet Plajı, Gümüşlük Plajı ve Gün Batımı Plajı masmavi denizde serinlerken güneşlenmenin tadına varabileceğiniz eşsiz noktalardan sadece birkaçıdır.

Renkli gece hayatıyla Bodrum, dünya çapında bilinen bir yer haline gelmiştir. Yalnızca tatil açısından değil kültürel açıdan da oldukça zengindir. Dünyanın en önemli arkeoloji müzelerinden biri olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi mutlaka görmeniz gerekenler arasında yer alıyor. Dünyanın yedi harikasından biri olan Halikarnas Mozolesi de Bodrum’da gezilecek yerlerin başında gelmektedir.

10. Datça

datça

Tarihi yaklaşık M.Ö. 2000’lere kadar uzanan Datça, birçok noktasında hala bakir kalan doğasıyla dikkat çekmektedir. Sakin ve huzurlu tatil severlerin uğrak noktası olan ilçe, turizm açısından oldukça gelişmiştir. Mavi bayraklı plajlarıyla, el değmemiş doğasıyla ve tarihi güzellikleriyle gezi listenizi kabartacak bir yerdir.

İlçede; trekking, sörf, yelken, kamp gibi doğa ve su sporları yapabileceğiniz birçok aktivite bulunmaktadır. Günübirlik ya da uzun süreli tekne ve yat gezileri de yapabileceğiniz aktiviteler arasında yer almaktadır.

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi