Çevresinde bulunan Hatay ve Gaziantep gibi ünlü mutfağı olmasa da Mersin’in de oldukça lezzetli mutfağı vardır. Özellikle etin ön plana çıktığı Mersin mutfağı, şehirde bulunan farklı etnik kökenli insanlar sayesinde oldukça çeşitlidir. Tantuni ve kerebiç tatlısının ön plana çıktığı Mersin lezzetlerini en doğru adreslerinde yiyerek daha iyi deneyimleyebilirsiniz.

Mersin'de ne yenir

Tantuni – Enis Tantuni

Mersin’in en popüler ve sembol yemeği olan tantuninin dana eti ve tavuk eti olmak üzere iki çeşidi vardır. Genellikle tandır lavaşının içinde baharat ve soğanla birlikte servis edilen tantuniyi dilerseniz ekmek arası da yiyebilirsiniz. Geziniz sırasında tantuniyi deneyebileceğiniz en iyi yerlerden biri Akdeniz ilçesindeki Enis Tantuni’dir.

Adres: Barış, Cengiz Topel Cd. 9/C, 33010 Akdeniz/Mersin

Kerebiç – Kerebiççi Hayri Usta

Mersin’e gelmişken lezzetli bir yemeğin ardından tatlı yemeden kalkmak olmaz. Şehrin en popüler tatlısı olan kerebiç cevizli ve yeşil fıstıklı olmak üzere iki çeşitte sunulur. İrmik, un ve yağ ile yapılan kerebiç özel yapım köpükle servis edilir. Tadının damağınızda kalacağı kerebiç tatlısı yiyebileceğiniz en iyi yerlerden biri Kerebiççi Hayri Usta’dır.

Adres: Mesudiye, 5117. Sk., 33060 Akdeniz/Mersin

Batırık

Mersin’in en bilindik yöresel yemeklerinden olan batırık görünüş olarak mercimek köftesine benziyor. Hem sıvı hem de kuru olarak yapılan batırığın ana maddesi ince bulgurdur. İçerisinde fıstık, susam ve tahinin de bulunduğu batırık genellikle ev yemeği olarak bilinir.

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi