Akdeniz Bölgesi’nin kuzeybatısında bulunan Isparta, simgesi olan güller kadar güzel bir şehirdir. Oldukça verimli topraklara sahip olmasından dolayı tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Doğal zenginlikleri, tarihi dokusu ve ünlü gül bahçeleriyle ziyaretçilerine unutulmaz bir gezi imkanı sunan Isparta’da gezilecek birbirinden güzel yerler bulunuyor. Isparta’da keşfe çıktığınızda, doğal güzellikleriyle büyülenecek, tarihin izlerini takip edecek ve gül tarlalarında taze bir nefes alacaksınız.

1. Eğirdir Gölü

Eğirdir Gölü

Isparta’nın büyüleyici doğal güzelliklerinden olan Eğirdir Gölü, Türkiye’nin en büyük ikinci tatlı su gölüdür. Berrak suyu ve çevresini saran dağlarla birlikte ziyaretçilerine görsel şölen sunan Eğirdir Gölü, zengin biyolojik çeşitliliğiyle oldukça önemli bir göldür. Ev sahipliği yaptığı yüzlerce kuş türüyle kuş gözlemciliği için de tercih edilen yerlerdendir. Ayrıca yedi renkli göl olarak da bilinen Eğirdir Gölü’nde sıcak Isparta günlerinde serinlemek için yüzebilirsiniz.

2. Akpınar Köyü Seyir Terası

Akpınar Köyü Seyir Terası

Şehir merkezine oldukça yakın konumda bulunan Akpınar Köyü Seyir Terası sahip olduğu büyüleyici manzara ile turistlerin en çok tercih ettiği yerler arasındadır. Yaklaşık 200 metrelik bir yokuşu çıkarak ulaşılan bu tepe kesinlikle yorulmanıza değecek güzellikte. Akpınar Köyü Seyir Terasına vardıktan sonra Eğirdir Gölü’nün muhteşem kuşbaşı manzarasının yanı sıra Yeşil Ada, Can Ada, Barla Dağı ve Dedegöl Dağı manzaralarının keyfini çıkarabilirsiniz.

3. Yeşil Ada

Yeşil Ada

Eğirdir Gölü’nde bulunan Yeşil Ada şehrin en işlek turistik yerlerindendir. Özellikle muhteşem göl manzarası eşliğinde konaklamak isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilen Yeşil Ada, tam bir huzur ve dinginlik merkezidir. Birçok balık restoranının da bulunduğu Yeşil Ada’da görmeniz gereken yapılar arasında ise Aya Stefanos Kilisesi, Ada Camii ve Şeyh Muslihiddin Türbesi bulunur.

4. Can Ada

Can Ada

Eğirdir Gölü’nde bulunan bir diğer ada olan Can Ada, Yeşil Ada’nın aksine çok daha küçüktür. Adacık olarak geçen Can Ada yalnızca piknik ve kamp alanı olarak kullanılır. 1933 yılında Atatürk’ün Eğirdir gezisi sırasında ona hediye edilen bu adacık günümüzde Eğirdir Belediyesi’ne aittir. Muhteşem göl manzarasına sahip olan Can Ada, Isparta’yı gezecek bütün doğaseverler tarafından mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

5. Yazılı Kanyon Tabiat Parkı

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı

Isparta’nın en güzel doğal güzelliklerinden olan Yazılı Kanyon Tabiat Parkı, derin vadileri, dik kayalıkları ve berrak sularıyla ziyaretçilerine doğanın içinde unutulmaz bir gezi vaat ediyor. Türkiye’nin gizli cennetlerinden olan Yazılı Kanyon Tabiat Parkı’nda piknik, yürüyüş, trekking ve doğa keşifleri gibi aktiviteleri yapabilirsiniz. Dilerseniz de muhteşem bi atmosferde sakince doğanın ve kuşların sesini dinleyebilirsiniz.

6. Zindan Mağarası

Zindan Mağarası

Isparta’nın mutlaka keşfedilmesi gereken güzelliklerinden olan Zindan Mağarası gizemli atmosferiyle ziyaretçilerini büyülüyor. Yaklaşık 780 metre uzunluğundaki mağarada ziyaretçilerin kolayca gezebilmesi için aydınlatma sistemi ve asma köprüler bulunur. Zindan Mağarası, Isparta gezisi sırasında doğaseverler ve macera tutkunları için vazgeçilmez duraklar arasındadır.

7. Lavanta Vadisi

Lavanta Vadisi

Isparta, Türkiye’nin en önemli gül üreticisi şehri olmasının yanı sıra lavantalarıyla da meşhurdur. Keçiborlu ilçesinde yer alan Lavanta Vadisi, ziyaretçilerine mor renkli lavanta tarlalarının eşsiz güzelliğiyle adeta bir renk cümbüşü sunar. Lavanta kokusuyla sarılan vadi, huzurlu bir atmosfer sunarken, ziyaretçilerine görsel bir şölen de sunar. Lavanta Vadisi’ni Isparta gezilecek yerler listenize ekleyerek yürüyüş yapabilir, lavanta tarlaları arasında kaybolabilir ve doğanın bu muhteşem armağanını keşfedebilirsiniz.

8. Adada Antik Kenti

Adada Antik Kenti

M.Ö. 1. yüzyıldan kalan Adada Antik Kenti, Anadolu’daki en iyi korunan antik kentlerdendir. Tapınak, forum, kilise ve amfitiyatro gibi yapıların bulunduğu antik kentin birçok eseri günümüze kadar sağlam şekilde ulaşabilmiştir. Özellikle Hristiyanlık dini için kutsal sayılan yerlerden olan Kral Yolu, antik kentte mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Tarihe ve kültürel mirasa ilgi duyan gezginlerin Adada Antik Kenti’ni mutlaka Isparta gezilecek yerler listelerine eklemeleri gerekir.

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi