Erzurum, yöresel mutfağıyla Türkiye'deki diğer mutfaklar arasında büyük bir önem taşır. Erzurum mutfağında et ürünleri oldukça öne çıkar. Özellikle cağ kebabı, Erzurum’un Türk mutfağına kazandırdığı değerli yemeklerdendir. Bunun dışında birbirinden leziz birçok yemeği de bulunan Erzurum mutfağının lezzetlerini yerinde denemeniz alacağınız keyfi daha da artıracaktır.

Cağ Kebabı – Hünerli Eller

Cağ kebabı, dana etinden yapılan bir kebap çeşididir. İnce uzun parçalar halinde doğranan et, odun ateşinde özel olarak hazırlanmış ızgaralarda pişirilir. Servis edilirken et parçaları, özel olarak hazırlanmış lavaş ekmeklerine sarılır ve yanında tereyağı, soğan, domates ve biber gibi garnitürlerle servis edilir. Cağ kebabını yiyebileceğiniz en iyi yerlerden biri Yakutiye’deki Hünerli Eller’dir.

Adres: Şeyhler, Yenikapı Cd. No:75, 25100 Yakutiye/Erzurum

Lor Dolması – Hünerli Eller

Erzurum mutfağının sevilen lezzetlerinden biri olan lor dolması, pazı yaprağına sarılıp fırında pişirilen yöresel bir yemektir. Lor, bulgur, soğan ve baharatlar gibi çeşitli malzemelerin harmanlanarak hazırlanan dolmalar, fırında pişirildikten sonra tereyağı ve yoğurt ile servis edilir. Lor dolmasını tadabileceğiniz en iyi yerlerden biri Yakutiye’deki Hünerli Eller’dir.

Adres: Şeyhler, Yenikapı Cd. No:75, 25100 Yakutiye/Erzurum

Kadayıf Dolması – Muammer Usta Cağ Kebap ve Kadayıf Dolması

Kadayıf dolması, ince kıyılmış kadayıfın içine ceviz, fındık, toz şeker, tarçın gibi malzemelerin konulmasıyla hazırlanır. Hazırlanan harç, kadayıfın içine yerleştirilerek rulo şeklinde sarılır ve tepsilere dizilir. Ardından üzerlerine eritilmiş tereyağı gezdirilerek fırınlanır ve servis edilmeden önce üzerine şerbet dökülür. Tatlı sevenlerin vazgeçilmez lezzetlerinden olan kadayıf dolmasını tadabileceğiniz en iyi yerlerden biri Muammer Usta Cağ Kebap ve Kadayıf Dolması’dır.

Adres: Lalapaşa, Terminal Cd. No: 39, 25240 Yakutiye/Erzurum

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi