Şehri ziyaret edenlerin doyamadığı ve geri dönmek istemediği şehir Diyarbakır’ın en önemli özelliklerinden biri de leziz mutfağıdır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ünlü mutfağının en önemli parçalarından olan Diyarbakır mutfağının büyük çoğunu et yemekleri oluşturmaktadır. Geziniz sırasında mutlaka denemeniz gereken lezzetleri sizler için hazırladık.

Diyarbakır'da ne yenir

Diyarbakır Ciğeri - Xale Meheme

Genel olarak bütün Güneydoğu Anadolu şehirlerinde ciğer önemli bir yer tutmaktadır. Diyarbakır ciğeri ise aralarında en lezzetli olanlardandır. Büyük taneli olarak servis edilen Diyarbakır ciğeri, kuzu ciğerindendir ve böbrek, dalak ve gömlek yağı ile yapılmaktadır. Diyarbakır ciğerini yiyebileceğiniz en iyi yerlerin başında Xale Meheme gelmektedir.

Adres: Cami Nebi Mahallesi Kıbrıs Caddesi, Yoğurtçu Sokak, 21300 Sur

Kaburga Dolması – Kaburgacı Selim Usta

Kaburga dolması Diyarbakır’ın popüler yemeklerinden biridir. Koyun kaburgasının içi yenibahar, karabiber ve salçalı pilavla doldurularak hazırlanır. Büyük bir tepsiyle masaya getirilerek garson tarafından kemikleri ayıklanır ve servis edilir. Kaburga dolmasını yiyebileceğiniz en iyi yerlerden biri Kaburgacı Selim Usta’dır.

Adres: Yenişehir, Ali Emiri Cd. 22/B, 21100 Merkez/Diyarbakır

Kibe Mumbar – Kaburgacı Selim Usta

Adana ve Mardin’de de popüler olan mumbar, Diyarbakır’da da oldukça tercih edilen bir yiyecektir. Kibe Mumbar, bağırsak ve işkembenin doldurulmasıyla yapılmaktadır. Doldurma işlemi soğan ve baharatla harmanlanmış pilavla yapılmaktadır. Kibe mumbarı yiyebileceğiniz en iyi yerlerin başında Kaburgacı Selim Usta gelmektedir.

Adres: Yenişehir, Ali Emiri Cd. 22/B, 21100 Merkez/Diyarbakır

Diyarbakır Kahvaltısı – Hasan Paşa Hanı

Kahvaltı denildiği zaman akla ilk olarak Van kahvaltısı gelmekteydi. Fakat son yıllarda Diyarbakır kahvaltısı, en az Van kadar popüler olmuştur. Zengin kahvaltılıklarının arasında peynir çeşitleri, lor kavurması, reçeller, tahin-pekmez, patates salatası, yumurta, Murtuğa, çörek, çemen gibi lezzetler yer almaktadır. Diyarbakır kahvaltısını en iyi Hasan Paşa Hanı’nda bulunan kahvaltıcılarda yapabilirsiniz.

Adres: Dabanoğlu, Marangoz Sk. No:5, 21300 Sur/Diyarbakır

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi