Denizli, Ege Bölgesi'nde yer alan tarihi ve doğal güzellikleri ile ünlü bir turizm merkezidir. Özellikle en önemli turistik yerlerinden olan Pamukkale, beyaz traverten terasları ve antik kenti Hierapolis ile ziyaretçileri kendine hayran bırakmaktadır. Ayrıca Denizli, termal turizm açısından da oldukça zengindir. Bölgede bulunan termal suların sağlık açısından faydalı olduğu düşünüldüğü için birçok turist tarafından tercih edilir.

1. Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri, Türkiye'nin en muhteşem doğa harikalarından biridir. Beyaz traverten terasları ve termal havuzlarıyla ünlü olan Pamukkale, UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer alır. Pamukkale'nin beyaz traverten terasları, yüzyıllar boyunca biriken kalsiyum karbonatın oluşumu sonucu meydana gelmiştir. Bu teraslar, doğal havuzların oluşmasına da sebep olmuştur.

Pamukkale'deki termal suların, yüksek mineralli ve sıcak olmaları nedeniyle sağlık açısından da faydalı olduğu söylenir. Ayrıca bölgede birçok kaplıca oteli ve termal tesisler de bulunur. Pamukkale Travertenleri, doğal güzelliği, tarihi ve kültürel değerleri ile ziyaretçileri kendine çekmeye devam ediyor. Siz de Pamukkale Travertenlerini ziyaret ederek doğal havuzlarda yüzebilir ve termal suların faydalarını deneyimleyerek unutulmaz bir tatil yaşayabilirsiniz.

Pamukkale Travertenleri Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Pamukkale Travertenlerini haftanın her günü 08.00 – 18.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Pamukkale Travertenlerine girişler ücretlidir. Müzekart geçerlidir.

2. Hierapolis Antik Kenti

Hierapolis Antik Kenti

Roma dönemine ait kalıntıları barındıran bir antik kent olan Hierapolis Antik Kenti, Pamukkale'nin üstünde yer alır. M.Ö. 2. yüzyılda, Pergamon Krallığı hükümdarı II. Eumenes tarafından kurulan kent, Roma İmparatorluğu döneminde önemli bir spa ve sağlık merkezi olarak kullanılmıştır.

Hierapolis'in en dikkat çekici yapılarından biri, yaklaşık 12 bin kişi kapasiteli tiyatrosudur. Ayrıca, nekropol, antik sütunlu yol, kutsal havuz, Bizans dönemi kilisesi gibi diğer tarihi yapılar da görülmeye değerdir.

Hierapolis Antik Kenti Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Hierapolis Antik Kenti’ni haftanın her günü 07.30 – 18.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Hierapolis Antik Kenti’ne girişler ücretlidir. Müzekart geçerlidir.

3. Laodikeia Antik Kenti

Laodikeia Antik Kenti

Antik dönemde Frigya bölgesinde bulunan kent, M.Ö. 3. yüzyılda Büyük İskender'in ardından Selevkos İmparatorluğu'nun, daha sonra da Bergama Krallığı'nın kontrolü altına girmiştir. Kentin en önemli özelliklerinden biri, ünlü Likya Yolu'nun da içinde yer aldığı, tarihi ticaret yollarının kesişim noktasında bulunmasıdır. Ayrıca Laodikeia, tarihte önemli bir tekstil merkeziydi ve burada üretilen yünler ve halılar ünlüydü.

Laodikeia Antik Kenti, Roma İmparatorluğu döneminde önemli bir şehir haline geldi ve birçok anıt, tapınak ve tiyatro inşa edildi. Kentteki önemli yapılar arasında tiyatro, stadyum, hamamlar, agora, odeon ve sarnıçlar yer alır. Ayrıca Hristiyanlık tarihi açısından da önemli olan Laodikeia, İncil'de de bahsedilen Yedi Kilise'den birine ev sahipliği yapıyor.

Laodikeia Antik Kenti Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Laodikeia Antik Kenti’ni haftanın her günü 08.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Laodikeia Antik Kenti’ne girişler ücretlidir. Müzekart geçerlidir.

4. Kleopatra Havuzu (Antik Havuz)

Kleopatra Havuzu (Antik Havuz)

Hierapolis Antik Kenti'nde yer alan Antik Havuz, antik dönemde Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş bir yapay havuzdur. Havuzun efsanesi, Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın burada yüzdüğüne ve güzelleşmek için burada banyo yaptığına dayanır. Bu sebeple Kleopatra Havuzu olarak bilinen havuzun yapısına ve suyunun kimyasal yapısına göre, ciltteki lekeleri, kırışıklıkları ve sivilceleri yok ettiği söylenir.

Havuzun suyu, doğal mineralli kaynaklardan gelmektedir. Havuzun suyunun sıcaklığı yaklaşık 36 derecedir ve içinde çeşitli mineraller bulunur. Bu mineraller, cildi nemlendirir ve yumuşatır. Ayrıca, bu minerallerin sıcak su ile birleşmesi, kasların gevşemesine yardımcı olur.

Kleopatra Havuzu (Antik Havuz) Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Kleopatra Havuzunu haftanın her günü 09.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Kleopatra Havuzuna girişler ücretlidir. Müzekart sahipleri %50 indirimden yararlanabilirler.

5. Denizli Atatürk Etnografya Müzesi

Denizli Atatürk Etnografya Müzesi

Atatürk Etnografya Müzesi, Mustafa Kemal Atatürk'ün Denizli ziyareti sırasında kaldığı evdir. Daha sonra müzeye dönüştürülen bina, şehrin tarihi ve kültürel mirasını sergiler. Atatürk Etnografya Müzesi, iki ayrı bölümden oluşur. İlk bölüm, Atatürk'ün kaldığı evdir. Evin içi, Atatürk'ün kaldığı döneme ait eşyalarla dekore edilmiştir.

İkinci bölüm, Etnografya Müzesi'dir. Burada, Denizli'nin tarihi, kültürel ve etnografik öğelerini sergileyen bir koleksiyon bulunur. Müzede, geleneksel kıyafetler, el sanatları, çeşitli tarım araçları, çömlekler, kilimler, halılar ve diğer geleneksel ürünler gibi Denizli'deki tarihi ve kültürel mirasın öğeleri sergilenir.

Denizli Atatürk Etnografya Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Denizli Atatürk Etnografya Müzesi’ni pazartesi günleri dışında 08.30 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Denizli Atatürk Etnografya Müzesi’ne girişler ücretsizdir.

6. Hierapolis Arkeoloji Müzesi

Hierapolis Arkeoloji Müzesi

Hierapolis Antik Kenti'nde bulunan Hierapolis Arkeoloji Müzesi, antik şehrin tarihi ve arkeolojik mirasını sergileyen koleksiyona sahiptir. Müze, 1984 yılında açılmıştır ve Hierapolis Antik Kenti'nin tarihi eserleri için önemli bir koruma ve sergileme merkezi haline gelmiştir. Müzenin içinde, antik dönemden kalma heykeller, mozaikler, seramikler, sikkeler ve diğer arkeolojik buluntular sergilenir.

Müzenin en ilgi çekici parçalarından bazıları, Roma İmparatoru Septimius Severus ve ailesinin heykelleri, Dionysos heykeli, başsız bir Herakles heykelidir. Ayrıca, müzede Hierapolis Antik Kenti'nde bulunan ve Roma dönemine ait olan antik tiyatro kalıntıları da sergileniyor.

Hierapolis Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Hierapolis Arkeoloji Müzesi’ni haftanın her günü 08.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Hierapolis Arkeoloji Müzesi’ne girişler ücretlidir. Müzekart geçerlidir.

7. Güney Şelalesi

Güney Şelalesi

Denizli'nin saklı cennetleri arasında yer alan Güney Şelalesi, Cindere Dağı yamaçlarından akan suyun oluşturduğu bir doğal güzelliktir. Yaklaşık 20 metre yükseklikten düşen büyük bir su perdesi olan Güney Şelalesi’nin etrafı, yemyeşil ormanlarla kaplıdır ve ziyaretçiler burada doğanın tadını çıkarabilirler.

Güney Şelalesi, Denizli'de doğal güzellikleri keşfetmek isteyenler için mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Şelale hem doğa yürüyüşleri için idealdir hem de sıcak yaz günlerinde serinlemek için harika bir yerdir.

8. Denizli Teleferik

Denizli Teleferik

Denizli Teleferik, şehrin doğal güzelliklerini keşfetmek isteyen ziyaretçilerin keyifli bir yolculuk yapmalarına olanak sağlar. Teleferik hattı, 1500 metre uzunluğunda ve maksimum 1400 metre yüksekliğindedir. Yaklaşık 7 dakika süren yolculuk, 30 saniyede bir yapılıyor. Ege Bölgesi’nin en uzun teleferik hattı olan Denizli Teleferik, Denizli'nin eşsiz doğal güzelliklerini muhteşem bir manzaradan seyretme fırsatı sunuyor.

9. Tripolis Antik Kenti

Tripolis Antik Kenti

Tripolis Antik Kenti, Roma İmparatorluğu dönemine kadar uzanan geçmişe sahip olan bir şehirdir. Kent, Roma döneminde önemli bir ticaret merkezi haline gelmiş ve zenginleşmiştir. Tripolis’te görülmeye değer yapıtlardan bazıları şunlardır: antik tiyatro, agora, sütunlu cadde, hamam, su kemerleri, mezarlık ve kilise. Antik kentte ayrıca birçok heykel, sütun başlıkları ve diğer arkeolojik kalıntılar da bulunuyor.

Tripolis Antik Kenti Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Tripolis Antik Kenti’ni haftanın her günü 08.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Tripolis Antik Kenti’ne girişler ücretsizdir.

10. Işıklı Gölü (Çivril Gölü)

Işıklı Gölü (Çivril Gölü)

Işıklı Gölü, 73 kilometrekarelik alanı kaplayarak bölgenin en büyük göllerindendir. Göl, çevresindeki dağların eteklerinde bulunur ve suyu genellikle yer altı kaynaklarından beslenir. Göl, çevresindeki yeşil alanlar ve tepelerle birlikte doğal güzellikler sunar. Göl, doğal güzelliği ve zengin fauna ve floraya sahip olması nedeniyle turistlerin ilgisini çekiyor. Göl çevresinde yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, piknik yapmak ve balık tutmak gibi birçok aktivite yapılabilir.

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi