Arama yapın

Erzurum’da Ne, Nerede Yenir?

Erzurum’da Ne, Nerede Yenir?
Sinan Daşpınar
Lor dolması Erzurum yöresinde sıklıkla tüketilen yöresel bir yemektir. Soğan, lor, bulgur ve çeşitli besinlerin harmanlanarak pazı yaprağına sarılmasıyla elde edilmektedir.
İçerik Başlıkları
  • Hünerli Eller Cağ Kebabı
  • Şakir Usta
  • Gelgör Cağ Kebap
  • Kesme Çorbası
  • Acem Ekmeği
  • Aşotu Çorbası
  • Şiş Köfte
  • Tarihi Emirşeyh Köftecisi
  • Kadayıf Dolması
  • Kadayıfçı Muammer Usta

Lor Dolması

Lor dolması Erzurum yöresinde sıklıkla tüketilen yöresel bir yemektir. Soğan, lor, bulgur ve çeşitli besinlerin harmanlanarak pazı yaprağına sarılmasıyla elde edilmektedir. Tıpkı bir dolma mantığı ile pişirilmektedir. Tepsiye dizilerek fırınlanır ve piştikten sonra da tereyağı ve yoğurt ile servis edilir. Tadıyla adından sıklıkla söz ettiren lor dolması yöre halkı tarafından en çok sevilen yemeklerden biridir.

Hünerli Eller Cağ Kebabı

Lala Mustafa Paşa Camii çevresindeki gezinti bittikten sonra Hünerli Eller'i ziyaret edin. Burada Türk mutfağına ait tarifleri ve malzemeleri oldukça keyifli bir ortamda keşfedebilirsiniz. Bu restoranda geleneksel yemeğinizden bir değişiklik yapın ve güzel pişmiş köfte, kuru fasulye ve sarma deneyin. Ayrıca mekanda Erzurum yöresine ait olan cağ kebabını tüketebilirsiniz. Erzurum’da en iyi cağ kebabını yiyebileceğiniz yerlerden biri olarak listeye girmektedir. 
 
Erzurum gezinizi daha kolay ve ulaşım derdi olmadan yapmak isterseniz kiralık araç seçeneklerimize bakabilirsiniz!
 
Erzurum’da Nerede Ne Yenir?

Şakir Usta

Erzurum Kongre ve Milli Mucadele Müzesi'ni gördükten sonra yemek için buraya gelin. Muhteşem cağ kebabı lezzetine varmak ve en güzel cağ kebabını yemek için gönül rahatlığı ile burayı ziyaret edebilirsiniz. Damak tadınıza uygun ve yöreye ait yemekleri en mükemmel şekilde bulabileceğiniz, güler yüzlü servis ile içinizi ısıtacak harika bir mekan.

Gelgör Cağ Kebap

Gelgör Cağ Kebap, Erzurum’da kesinlikle ziyaret etmeniz gereken ve harika lezzetlerin tadına bakmanız gereken bir yer. Kolay ulaşımı, otantik tasarımı ve güler yüzlü hizmeti sayesinde sizlere kendinizi iyi hissettirecek her türlü özelliği bünyesinde barındırmaktadır. Cağ kebabının en mükemmel halini burada bulabilecek ve lezzetiyle kendinizden geçebileceksiniz. 

Kesme Çorbası

Çorbalık kesme, Çorbalık kesme erişte veya Kare erişte un, yumurta, süt ve tuzdan yapılan geleneksel bir Türk makarnasıdır. Kesmeye benzer küçük kareler veya bazı yörelerde uzun ince şeritler (genellikle farklı isimlerle anılır) şeklini alırlar. Çorbalık kesme ile yapılan yemeklerden bazıları tavuklu şehriye çorbaları, kesme çorbası, kırmızı soslu fırında tavuk veya yağ ve peynirli sade haşlanmış makarnadır.

Acem Ekmeği

Acem ekmeği kökeni Azerbaycan olan, ülke sınırları içerisinde Erzurum yöresinde sıklıkla tüketilen bir lavaş ekmeği türüdür. Adı ülkemizde ve yörede Erzurum lavaşı olarak da bilinmektedir. Genellikle yemeklerin yanında ve kebaplarla birlikte afiyetle tüketilmektedir.

Aşotu Çorbası

Erzurum yöresine ait ünlü bir çorba olan aşotu çorbası, insanların severek tükettiği ve lezzetine doyum olmayan bir çorbadır. Aşotu aslında kişniştir. Çorba kıyma, buğday ve aşotu kullanılarak yapılır. İçerisine diğer yandan tereyağı, çeşitli baharatlar ve diğer besinler konulur. Lezzet olarak gerçekten akılda kalıcı bir lezzeti vardır.

Şiş Köfte

Şiş köfte, Erzurum yöresinde insanlar tarafından sıklıkla tüketilen bir yemektir. Köfte normal kıyma ve baharatlar ile yapılıp harmanlandıktan sonra şişe geçirilir ve bu şekilde ateşle buluşturulur. Pişme aşamasından sonra da isteğe göre tereyağı ve yoğurt ile de servis edilebilir. Erzurum’a yolu düşenlerin kesinlikle tatmaları gereken lezzetlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Tarihi Emirşeyh Köftecisi

Tarihi Emirşeyh Köftecisi İkiz Minareli Medrese'ye oldukça yakındır. Bu restoran size Türk mutfağından harika yemekler sunuyor. Güzelce pişirilmiş kuru fasulye ve kebap en lezzetli yemeklerdir. Tarihi Emirşeyh Köftecisi her zaman lezzetli yemeğin keyfini baklava ile tamamlayabileceğiniz bir yerdir.

Kadayıf Dolması

Erzurum yöresine ait olan ve sonrasında her yere yayılmış olan  kadayıf dolması, ince bir şekilde dilimlenmiş kadayıf hamurunun fındık dolgusuna sarılması ile elde edilen bir Türk tatlısıdır. Hamur, kızartılmadan önce hafifçe dövülmüş yumurtalarla kaplanmış küçük uzun rulolar halinde yuvarlanmadan önce düzleştirilir ve kabaca doğranmış veya öğütülmüş ceviz ve fıstıkla doldurulur.

Kadayıfçı Muammer Usta

Atatürk Evi Müzesi’ne yakın bir konumda bulunan bu harika tatlı mekanı özellikle kadayıfı ile ünlüdür. Taze demlenmiş muhteşem bir çayın yanında harika tatlılar yiyebileceğiniz oldukça şirin bir mekan olarak bilinir.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.