Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra lezzetli mutfağıyla da bilinen Samsun’un özellikle pidesi ünlüdür. Bafra, Terme ve Çarşamba usulü farklı çeşitlerdeki pidelerinin yanı sıra kaldırayak, kırçan, largon, hamsi gibi yemekleri de oldukça popülerdir. Özellikle şehir merkezi, İlkadım ve Atakum ilçelerinde Samsun lezzetlerini tadabileceğiniz birçok mekan bulunmaktadır.

Samsun'da ne yenir

Samsun Pidesi

Samsun’un en gözde yiyeceklerinden olan pide üç farklı türde yapılmaktadır. Çarşamba pidesi daha yumuşak, Terme pidesi daha soğanlı ve Bafra pidesi daha çıtırdır. Samsun pidesini şehrin hemen hemen her restoranında bulabilirsiniz.

Tirit – Aspava İlkadım

Kızartılmış veya bayat ekmeklerin et suyuna konulmasıyla yapılan tirit, Samsun’un en popüler yemeklerindendir. Dana ve koyun etinin yanı sıra tavuk, ördek ve eti ile yapılmaktadır. Tiriti tadabileceğiniz en iyi yerlerden biri Aspava İlkadım’dır.

Adres: Derebahçe, Maçka Sk., 55060 İlkadım/Samsun

Çakallı Menemeni – Kardeşler Lokantası

Samsun’un en lezzetli ve vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan çakallı menemeni, aynı zamanda oldukça sağlıklı olduğu söylenen bir yemektir. Domates, biber, yumurta, kaşar peyniri, pul biber, karabiber ve tuz gibi malzemelerle yapılan çakallı menemeni tadabileceğiniz en iyi yerlerden biri Kardeşler Lokantası’dır.

Adres: 19 Mayıs, İnce Sk. No:45, 55030 İlkadım/Samsun

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi