Karadeniz’in en güzel şehirlerinden biri olan Samsun, cumhuriyet tarihinin en önemli şehirlerinden biridir. Bu sebeple birçok tarihi yere ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi yerlerin dışında muhteşem doğal güzelliklere, plajlara ve müzeler de Samsun’da bulunmaktadır. Bulunduğu bölgenin en çok turiste ev sahipliği yapan şehirlerinden olan Samsun’da mutlaka görmeniz gereken yerleri sizler için listeledik.

1. Samsun Atatürk Heykeli – Onur Anıtı

samsun atatürk heykeli

İlkadım ilçesine bağlı Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan Onur Anıtı, Samsun şehrinin simgelerinden birisidir. Anıtın yüksekliği 8,85 metre, heykelin yüksekliği ise 4,75 metredir. Samsun gezinizde milli mücadelenin başlangıcını simgeleyen bu heykeli kesinlikle görmelisiniz.

2. Tütün İskelesi (Kurtuluş Yolu)

kurtuluş yolu

19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadeleyi başlatmak için Samsun’a geldiği zaman ayak bastığı ilk yer olan Tütün İskelesi, ülkemiz için çok önemli bir yerdir ve mutlaka gezilmesi gerekir. Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının balmumu heykellerinin bulunduğu bu yolu Samsun gezi rehberinize eklemenizi öneriyoruz.

3. Amazon Köyü

amazon köyü

MÖ 1000 ve MÖ 2000 tarihleri arasında burada yaşadıkları düşünülen Amazon kadınlarının köyü büyüleyici heykelleri, çadırları ve savaş aletleri ile görülmeye kesinlikle değer. Rehber eşliğinde Amazon kadınlarının yaşamlarına dair birçok ilginç bilgiyi öğrenebileceğiniz Amazon Köyü’nü mutlaka ziyaret edin.

4. Saathane Meydanı

saathane meydanı

135 yıllık tarihi ile ihtişamlı bir saat kulesinin bulunduğu bu meydan, İlkadım ilçesinde bulunur. Cumhuriyet Meydanı ile birlikte Samsun’un en işlek iki meydanındandır. Saathane Meydanı’nda restoran, kafe, hediye eşya dükkanları gibi birçok mağazayı gezebilirsiniz.

5. Amisos Tepesi

amisos tepesi

Milattan önce kalan tarihi eserleriyle yerli ve yabancı birçok turistin ilgi odağı olan Amisos Tepesi, tarihi eserlerinin yanı sıra olağanüstü manzarası ile de dikkat çekiyor. Samsun manzarasını izleyerek tarihin derinliklerini keşfe çıkabileceğiniz Amisos Tepesine geziniz esnasında mutlaka uğrayın.

6. Şahinkaya Vezirköprü Kanyonu

Şahinkaya vezirköprü kanyonu

Dağcıların ve kampçıların favori mekanlarından olan Şahinkaya Vezirköprü Kanyonu, Vezirköprü ilçesinde bulunur. Çeşitli ağaç ve kuş türlerini görebileceğiniz Şahinkaya Vezirköprü Kanyonunda yürüyüş parkurları ile bölgeyi keşfe çıkabilirsiniz. Ayrıca kanyonda yamaç paraşütü ve kano gezileri de yapabilirsiniz.

7. Bandırma Vapuru Müzesi

Bandırma vapuru müzesi

Cumhuriyetin kuruluşunda önemli bir yeri olan Bandırma Vapuru, restore edildikten sonra müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. İçerisinde Mustafa Kemal Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının canlandırmaları bulunur. Tarihimizde önemli yeri olan bu vapuru mutlaka ziyaret etmeniz gerekir.

Bandırma Vapuru Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

  • Haftanın her günü saat 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
  • Müzeye girişler ücretlidir. Müzede öğrenci indirimi uygulanmaktadır.

8. Samsun Kent Müzesi

samsun kent müzesi

Samsun’a gelmişken şehrin yıllar boyunca sosyal ve kültürel olarak değişimine tanıklık edebileceğiniz Samsun Kent Müzesi’ne uğramanızı öneriyoruz. 2013 yılından beri hizmet veren Samsun Kent Müzesi, Avrupa’nın en önemli kent müzelerinden biridir.

Samsun Kent Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

  • Pazartesi dışında haftanın her günü saat 08.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
  • Pazartesi günleri 13.00 – 17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
  • Ücretsiz olarak müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

9. Çağlayan Şelalesi

çağlayan şelalesi

Salıpazarı ilçesinin Çağlayan Köyü’nde bulunan Çağlayan Şelalesi, büyük küçük birçok şelaleden oluşmaktadır. Doğa yürüyüşü ve fotoğraf meraklılarının bir numaralı adresi olan Çağlayan Şelalesini kesinlikle görmelisiniz. Ayrıca piknik yapıp çadır kurma imkanı da bulabilirsiniz.

10. Çatalçam Plajı

catalcam plajı

Çatalçam Plajı oldukça temiz ve sığ denizi ile Samsun’un en popüler plajlarından birisidir. Geçmişte Türkiye’nin mavi bayraklı plajları arasında yer alan bu plaj günümüzde mavi bayrak standartlarını karşılamadığı için bu listeden çıkarılmıştır. Yine de kesinlikle gitmeniz gereken bir plaj.

  • Haftanın her günü ücretsiz bir şekilde Çatalcam Plajı’nın keyfini çıkarabilirsiniz.

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi