Rize, yemyeşil doğası ile Türkiye’nin en güzel turistik yerlerindendir. Bu da Rize’yi yıllardır tatillerde birçok gezginin favori destinasyonlarından yapıyor. Karadeniz Bölgesi’nin doğusunda yer alan Rize, Karadeniz ikliminin bütün güzelliklerini bir arada barındıran muhteşem bir şehirdir. Rize’de görülmesi gereken onlarca yer bulunuyor. Rize’de gezilecek yerleri; Ayder Yaylası, Huser Yaylası, Palovit Şelalesi, Fırtına Deresi, Gito Yaylası ve gezi rotanıza ekleyebileceğiniz birçok harika noktaları “Rize Gezilecek Yerler” listemizde bulabilirsiniz.

Ayder Yaylası

ayder yaylası

Ayder Yaylası, doğal güzellikleri, cazibesi, zirveleri karla kaplı yemyeşil dağları ile gezi severlerin unutulmaz anlar yaşayabileceği sadece Rize’nin değil tüm Türkiye'nin en güzel turistik yerlerindendir. Ayder Yaylası, çevresinde bulunan vadiler, ovalar ve dağlarla eşsiz bir ihtişam ve güzelliğe sahiptir. Ayrıca tertemiz havasıyla solunum rahatsızlığı bulunanlara, şifalı sularıyla da romatizma ve cilt hastalıkları bulunanlara tedavi ortamı sunduğu söylenir.

Huser Yaylası

huser yaylası

Huser Yaylası, Ayder girişinin batı tarafında dağlarda yer alıyor ve Ayder'e bağlı tüm yüksekliklerin, dağların ve vadilerin eşsiz panoramik manzarasını sunuyor. Doğa yürüyüşü ve kamp gibi eğlenceli açık hava etkinlikleri için de birçok imkan sunan 2.700 metre yüksekliğe sahip Huser Yaylası, fotoğraf tutkunu gezginlerin en sevdiği yerlerden biri haline gelmiştir. Muhteşem gün batımı fotoğraflarına konu olan Huser Yaylası’nı gezilecek yerler listenize ekleyerek bulutların üstünde salıncaklarda sallanırken harika fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Fırtına Deresi

fırtına deresi

Muhteşem doğasıyla Fırtına Deresi, raftinge uygun parkurları ile doğa sporları kulüplerinin faaliyetlerini, yerli ve yabancı gezginlerin rafting yapmasını mümkün kılan bir yerdir. Bölge, adrenalin ve doğa tutkunlarının da tercih ettiği yerlerdendir. Fırtına Deresi nehir havzası ekolojik yapısı ile doğal sit alanı olarak kabul edilerek koruma altına alınmıştır. Gezilecek yerler arasında mutlaka yer alması gereken Fırtına Deresini ziyaret ederek dere üzerinde bulunan köprülerde harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Zilkale

zilkale

Zilkale, Çamlıhemşin ilçesinde, Fırtına Vadisi'nde yer alan en önemli tarihi yapılardandır. Türkiye'nin en gizemli ve romantik kalesi olan Zilkale, ormanlar ve şelalelerle çevrilidir. 1.130 metre yükseklikte, Fırtına Deresi’ne bakan uçurumun kenarında yer alır. Zilkale sadece Rize’nin değil tüm Türkiye’nin en güzel manzaralı kalelerindendir. Yıl boyunca binlerce yerli ve yabancı gezginin akınına uğrar. Gezilecek yerler arasında mutlaka olması gereken Zilkale fotoğraf tutkunlarının favori yerlerinden biridir.

Rize Kalesi

rize kalesi

Rize Kalesi günümüzde kısmen yıkılmış olsa da hala Rize'nin önemli turistik yerlerindendir. Rize Kalesi'ni her yıl dünyanın dört bir yanından gezginler ziyaret ediyor. Bir iç kale ve bir de aşağı kalesi bulunan Rize Kalesi fotoğrafçılık için mükemmel bir yerdir. Rize'nin güneybatısında bir tepe üzerinde bulunan kale, şehrin muhteşem panoramik manzarasının keyfini çıkarmanıza da olanak tanıyor. Şehir merkezine sadece yürüme mesafesinde olan bu yeri gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

Palovit Şelalesi

palovit şelalesi

Sayısız şelaleye ev sahipliği yapan Karadeniz Bölgesi’nin en güzel şelalelerinden biri Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Palovit Şelalesi’dir. Şelaleyi çevreleyen aromatik bitki örtüsü ile oldukça ilgi çekici bir görünüme sahiptir. Palovit Şelalesi, 15 metre yükseklikten dökülen buz gibi suyuyla Rize’nin en yüksek debili şelalesidir. Harika fotoğraflar çekebileceğiniz Palovit Şelalesi’ni çevresinde bulunan mesire alanlarında keyifli vakitler geçirebilmek için gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Gito Yaylası

gito yaylası

Rize’nin harika yaylalarından biri de son dönemlerde popülerliği oldukça artan Gito Yaylası’dır. Çamlıhemşin ilçesindeki Çat Vadisi üzerinde bulunan Gito Yaylası, deniz seviyesinden yaklaşık 2000 metre yükseklikte yer alır. Bulutların arasında muhteşem manzara eşliğinde sakin bir gezi planı yapanlar için biçilmiş kaftan niteliğindeki Gito Yaylası’nı gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. Gito Yaylası’nda manzaraya karşı kurulmuş olan salıncakta çekeceğiniz harika fotoğrafları anı koleksiyonunuzun en baş sayfalarına koyabilirsiniz.

Pokut Yaylası

pokut yaylası

Karadeniz Bölgesi’nin en güzel yaylalarından biri Pokut Yaylası’dır. İsminin anlamı “rüzgarlı vadi” olan Pokut Yaylası, havanın genellikle yağmurlu ve sisli olduğu Kaçkar Dağları'nın kuzey sınırında yer alır. Yaylaya ulaştığınız anda sizi karşılayan eşsiz bulut denizini gördüğünüz zaman büyülenmemek elde değil. Ayrıca bölgenin yeşil ve sarp dağları da bu bulut denizine eşlik ediyor. Dört bir yanı yeşilin farklı tonlarıyla çevrili yayla, Karadeniz bölgesinin tüm özelliklerini taşıyor.

Ağaran Şelalesi

ağaran şelalesi

Çayeli ilçesinde bulunan şaşırtıcı ve eşsiz görünümdeki Ağaran Şelalesi, Türkiye'nin en güzel doğal cazibe merkezlerindendir. İlçe merkezine 12 kilometre uzaklıkta yer alan şelalenin alanı, en güzel manzaralarla dolu birçok patika içerir. Patikaların son üç kilometresi çay bahçeleri arasında bir toprak yol boyunca uzanır. Keskin bir tepeden düşen büyüleyici şelale uzaktan bile görülebilir. Gezilecek yerler listesinde mutlaka yer alması gereken Ağaran Şelalesi gezginlere harika fotoğraf kareleri fırsatı sunuyor.

Anzer Yaylası

anzer yaylası

Oldukça şifalı olduğu söylenen Anzer balı ile ünlü olan Anzer Yaylası, İkizdere ilçesinde yer alıyor. Popülerliğinin kaynağı olan Anzer balı sayesinde Ballıköy adı ile de bilinir. Avrupa kıtasındaki toplam endemik bitki türünden daha fazla endemik bitkiye ev sahipliği yapan Anzer Yaylası her yıl yerli ve yabancı birçok gezi sever tarafından ziyaret ediliyor. Tertemiz havası ve yemyeşil doğası ile gezilecek yerler arasında olmayı hak eden Anzer Yaylası’nı görmeyi sakın ihmal etmeyin.

Çat Vadisi

çat vadisi

Birçok çiçek ve ağaç türüne ev sahipliği yapan Çat Vadisi, Rize’nin cennet köşelerinden bir tanesidir. Doğa sporu tutkunu gezginlerin ve fotoğraf meraklısı turistlerin en sevdiği yerlerden biri olan Çat Vadisi, yöre halkı tarafından dikkatli bir şekilde korunarak güzelliğini koruması sağlanıyor. Bölgede en güzel fotoğrafları çekebileceğiniz yer olan Çat Vadisi’ni gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi