Manisa mutfağı, Türkiye'nin Ege bölgesine özgü lezzetlerle dolu bir mutfaktır. Yöresel yemekleri, yörede yetişen taze sebzeler ve otlarla hazırlanır ve genellikle hafif ve sağlıklıdır. Sebze yemeklerinin yanı sıra kebap da yöre için önemli yemeklerdendir. Geziniz sırasında bu yemekleri en doğru adreslerde yiyerek deneyiminizi daha iyi gerçekleştirebilirsiniz.

Manisa'da ne yenir

Mesir Macunu

Sağlık macunu olarak da bilinen mesir macunu baharatlar, şifalı bitkiler, tohumlar, çekirdekler, meyveler ve şeker gibi malzemelerin karışımı ile hazırlanır. Mesir macununun kökeni, Osmanlı padişahı II. Bayezid'in Manisa'da yaşayan tabib-i asafi Hüsrev Mehmed Efendi tarafından hazırlanan bir şifa macununa dayanır.

Manisa Kebabı – Şehzadeler Manisa Kebap Salonu

Manisa kebabı, dana eti kullanılarak hazırlanır ve pişirilirken meşe odunu veya kömür ateşi kullanılır. Etin ince dilimler halinde kesilip şişlere dizilmesiyle hazırlanan Manisa kebabı, daha sonra köz ateşinde pişirilir ve nar ekşisi, tuz ve baharatlar gibi çeşitli malzemelerle tatlandırılır. Manisa kebabını tadabileceğiniz en iyi yerlerden biri Şehzadeler Manisa Kebap Salonu’dur.

Adres: 1. Anafartalar, No:A, 45020 Türkiye, 1603. Sk., 45020 Merkez/Manisa Merkez/Manisa

Sinkonta – Sema Usta Ev Yemekleri

Manisa’nın ünlü yemeklerinden olan sinkonta bir balkabağı yemeğidir. Balkabağı vitamin açısından zengin olduğu için sinkonta yemeği de sağlıklı ve lezzetli bir yemektir. Sinkontayı tadabileceğiniz en iyi yerlerden biri Sema Usta Ev Yemekleri’dir.

Adres: 75. Yıl, 5306. Sk. No:46, 45030 Manisa Merkez/Manisa

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi