Muhteşem koyları ve plajlarıyla, tarihe ufak bir yolculuk yapabileceğiniz antik kentleriyle, arkeolojik ve etnografik tarihi eserleriyle tadına doyulmaz bir tatil sizleri bekliyor. Tarih boyunca önemli medeniyetlere ev sahipliği yapması sebebiyle oldukça fazla görülmesi gereken yer bulunan Aydın’da başlıca gezmenizi önerdiğimiz yerler şu şekildedir:

1. Arapapıştı Kanyonu

arapapıştı kanyonu

Arapapıştı Kanyonu şehir merkezine yaklaşık olarak 95 kilometre uzaklıkta, Bozdoğan ilçesinde yer alıyor. Su ve doğa sporlarını severler tarafından sıklıkla tercih edilen kanyon, masmavi sularının güzelliğiyle görenleri büyülüyor. Arapapıştı Kanyonu’na gittiğinizde su ve doğa sporları dışında tekne turlarına katılabilir, Aydın gezinizi mükemmelleştirebilirsiniz. Enfes doğası sayesinde fotoğraflarınızı güzelleştirebilir ve tatilinize minik anılar ekleyebilirsiniz.

2. Güvercinada Kalesi

güvercinada kalesi

Güvercinada Kalesi, Kuşadası ilçesinin Hacıfeyzullah Mahallesinde yer alıyor. Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılan kale, limanı koruyan bir konumda bulunuyor. Güvercinada Kalesi günümüze ulaşana değin çokça restorasyondan geçmiştir. Şu an Aydın’ın sembolleri arasında yer almaktadır ve her sene sayısız yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.

3. Aydın Arkeoloji Müzesi

aydın arkeoloji müzesi

Aydın Arkeoloji Müzesi’nde bölgenin geçmiş yaşamına dair fikir sahibi olabileceğiniz heykelleri, sikkeleri, lahit mezarları ve sütunları inceleyebilir, gezinize Aydın Arkeoloji Müzesi ile farklı bir boyut katabilirsiniz. Etnografya bölümde ise eski Türk yaşamına dair bilgi sahibi olabilirsiniz. Ege’nin efe kıyafetlerini, halı ve kilimlerini, yöresel kadın kıyafetlerini, çeşitli takıları ve el yapımı eserleri inceleyebilmeniz mümkündür.

4. Zeus Mağarası

zeus mağarası

Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın girişinde yer alan Zeus Mağarasını ziyaret etmenizi öneririz. Zeus Mağarası’nın suları yılın her mevsiminde 5 derece sıcaklığa sahip olmak gibi ilginç bir özelliğe sahiptir. Bunun sebebinin denizden gelen tuzlu su ve mağarada bulunan tatlı suyun karışması olduğu düşünülmektedir. Bölge halkı tarafından mağaranın suları ve çamurları şifa kaynağı olarak kabul ediliyor.

5. Priene Antik Kenti

priene antik kenti

Priene Antik Kenti, Söke’de yer almaktadır. Antik bir Yunan kenti olan Priene Antik Kenti, Efes’e yaklaşık olan 100 kilometre uzaklıkta kurulmuştur. Şehrin kurulduğu dönemde deniz kıyısında olduğu ancak zamanla denizin çekildiği bilinmektedir. Günümüzde tamamen kara içerisinde yer alan antik kent, Menderes Nehri’nin 10 kilometre uzaklığında bulunuyor.

6. Aphrodisias Antik Kenti

Aphrodisias Antik Kenti

Aphrodisias Antik Kenti, Karacasu ilçesine bağlı Geyre mahallesinde yer almaktadır. Tanrıça Afrodit’e adanmış antik kent ismini de buradan almaktadır. Aphrodisias Antik Kenti’nin milattan önce 5. yüzyılda kurulduğu düşünülmektedir.

7. Tralleis Antik Kenti

Tralleis Antik Kenti

Tralleis Antik Kenti, Efeler ilçesine bağlı Kemer mahallesinde bulunmaktadır. M.Ö. 13 yüzyılda inşa edilmiş olan antik kent, Karia Antik Kentleri grubunda bulunmaktadır. Tralleis Antik Kenti, Menderes Havzası üzerine kurulmuştur. Oldukça fazla ziyaret edilen antik kent, görenleri tarihi ve kültürel dokusuyla etkilemektir.

8. Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi

Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi

Şehir merkezine yaklaşık olarak 55 kilometre mesafe uzaklıkta bulunan Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi, Kuşadası ilçesinin merkezinde yer almaktadır. 2011 yılında Gürsel Tonbul ve eşi tarafından inşa ettirilmiştir. Zeytinin ne gibi aşamalardan geçerek zeytinyağına dönüştürüldüğü müzede sergilenmektedir.

Müze, Ege’ye kadar gelmişken enfes zeytinyağının nasıl yapıldığını görmeden dönmem diyenler için doğru gezi adresi olacaktır. Ancak pazartesi günleri kapalı olan müzeye haftanın diğer günlerinde uğramanızı tavsiye ederiz.

9. Kurşunlu Manastırı

Kurşunlu Manastırı

Kurşunlu Manastırı, Dilek Yarımadası’nın kuzey yamacında bulunmaktadır ve gezilecek birçok noktası bulunmaktadır. Bu yüzden gezi severlerin bir numaralı uğrak noktalarındandır. Davutlar beldesine 12 kilometre uzaklıkta yer alan manastır, freskleri ve motifleriyle ziyaretçilerini etkilemektedir. Bizans Dönemine ait olduğu düşünülen Kurşunlu Manastırı, 690 metre yükseklikte yer almaktadır.

10. Altınkum Plajı

Altınkum Plajı

Altınkum Plajı, Didim’in en meşhur ve en sevilen plajlarından biridir. İsminden de anlaşılabileceği gibi sahili incecik altın rengi kumlardan oluşmaktadır. Tertemiz bir kumsala ve masmavi enfes bir denize sahip olan Altınkum Plajı, mavi bayraklı olmasıyla da dikkat çekmektedir.

Tekne turlarına katılarak tatilinize farklı bir soluk getirebilir ya da dalış, rüzgar sörfü ve kano gibi aktivelere de katılabilirsiniz. Altınkum Plajı’na geldiğinizde yüzmenin tadına doyacağınız gibi plaj içerisinde yer alan bar ve disko sayesinde tatilinize eğlence de katabilirsiniz.

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi