Arama yapın

Bolu Gezilecek Yerler

Bolu Gezilecek Yerler
Sinan Daşpınar
Bolu, doğaseverlerin sıklıkla tercih ettiği bir illerimizden birisidir. Ülkemizin cennet noktalarından birisidir. Bolu Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz bölgesinde yer almaktadır.
İçerik Başlıkları
  • 1- Abant Gölü
  • 2- Kartalkaya Kayak Merkezi
  • 3-Gölcük Tabiat Parkı
  • 4- Yedigöller Milli Parkı
  • 5-Sülüklü Göl
  • 6- Seben Yaylaları
  • 7- Mudurnu Yaylaları
  • 9- Mengen Yaylası
  • 10- Kıbrısçık Yaylaları
  • 11- Göynük Yaylaları
  • 12- Aladağ Yaylaları
  • 13- Çubuk Gölü
  • 14- Mudurnu Evleri
  • 15- Göynük Evleri
  • 16- Sünnet Gölü
  • 17- Seben Gölü
  • 18- Akkaya Travertenleri
  • 19- Esentepe Kayak Merkezi
  • 20- Karacasu Kaplıcaları

Bolu, doğaseverlerin sıklıkla tercih ettiği bir illerimizden birisidir. Ülkemizin cennet noktalarından birisidir. Bolu Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Ülkemizde yeşilin kaynağı olan Bolu’da 9 ilçe ve 12 belediye, 93 belediye ve 487 köy bulunmaktadır. Bolu Yedigöller Milli Parkı, Abant Gölü gibi tabiat harikası yerleri ile ilgiyi her zaman üstüne çekmektedir. Bolu aynı zamanda her mevsim güzel olmayı başaran coğrafyalarımızdan birisidir. Kışın kayak merkezleri, baharda gezilecek ormanları, yazın kamp yapılacak yerleri ile Bolu’da herkese göre gezecek yer ve mevsim bulunmaktadır. Türkiye’nin en yeni araç kiralama platformu Miniyol üzerinden Bolu araç kiralama yaparak Bolu’nun sadece doğal güzelliklerini değil aynı zamanda tarihi güzelliklerini ve yöresel tatlarını tatma imkânı bulacaksınız. Sizler için hazırladığım Bolu gezi rehberi içerisinde Bolu’yu daha rahat tanıyacak ve keşfedeceksiniz. Bolu gezinize başlamadan mutlaka gezi rehberimizi okumalı ve Bolu’nun güzelliklerini keşfetmek için Miniyol oto kiralama yapmalısınız. Haydi, şimdi Bolu’yu keşfetmeye.

1- Abant Gölü

Abant Gölü

Ülkemizin en büyüleyici yerlerinden birisi Abant Gölü. Her mevsim güzelliği ile ilgileri üstüne çeken Abant Gölü günübirlik geziler ve konaklamak için uygun bir yerdir. Abant Gölü 1965 yılında milli park olarak ilan edildi. Abant Gölü Bolu’ya 42 km uzaklıkta yer almaktadır. Milli park 1642 hektar alanda bulunan Yedigöller Havzası’nda bulunmaktadır. Milli park içerisinde Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl isimlerinde göller bulunmaktadır.

Bolu Abant içerisinde binlerce farklı ağaç türü, endemik bitki ve vahşi hayvan bulunmaktadır. Yedigöller Milli Parkı özel koruma altına alınmış parklardan birisidir. Abant Gölü içeresinde dağ evleri, bungalovlar, dağ evleri, kamp yerleri bulunmaktadır. Ailenizle güzel zaman geçireceğiniz mükemmel bir güzelliğe sahip olan Abant Gölü sizleri bekliyor.

Abant Gölü ve Tabiat Parkı’nda giriş ücretleri

 • Yaya: 4 TL
 • Motosiklet: 6 TL
 • Otomobil: 12 TL
 • Çadır Yeri: 18 TL

2- Kartalkaya Kayak Merkezi

Kartalkaya Kayak Merkezi

Her mevsim başka bir güzelliğe sahip Bolu. Kışın ayrı bir güzel. Özellikle kayak severler için Kartalkaya Kayak Merkezi sizleri bekliyor. Bolu Merkeze 38 km uzaklıkta yer alan Kartalkaya Kayak Merkezi’ne Bolu araç kiralama yaparak ulaşabilirsiniz.  Kayak merkezinde kış sezonu aralık ve nisan ayları arasındadır. Kartalkaya Kayak Merkezi yerli ve yabancı binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Kayak merkezi içerisinde 40 kilometreyi bulan 25 adet kayak pisti bulunmaktadır. Kartalkaya Kayak Merkezi’nde her yaştan insana kayak ve snowboard dersleri de verilmektedir. Güzel bir kış tatili arayanlar için Kartalkaya güzel bir alternatif olacak.

3-Gölcük Tabiat Parkı

Gölcük Tabiat Parkı

Bolu merkeze 13 km uzaklıkta yer alan Gölcük Tabiat Parkı, yeşile doymak isteyenler için çok güzel bir tavsiye olacak.  Gölcük Tabiat Parkı içerisinde çam, göknar, kayın, gürgen ve birçok ağaca sahiptir. Temiz hava ve oksijene doymak istiyorsanız Miniyol’dan araba kiralama yaparak bu güzelliklere ulaşabilirsiniz. Tabiat parkı içerisinde yer alan gölün etrafında piknik yapabileceğiniz ve zaman geçirebileceğiniz sosyal alanlar bulunmaktadır. Gölcük Tabiat Parkı içerisinde fotoğraf çekebilir, bisiklet sürebilir dilerseniz olta balıkçılığı yapabilirsiniz.

Gölcük Tabiat Parkı giriş ücretleri

 • Öğrenci: 2,5 TL
 • Yaya: 5 TL
 • Bisiklet: 5 TL
 • Motosiklet: 10 TL
 • Otomobil: 15 TL
 • Küçük Minibüs: 45 TL
 • Büyük Minibüs: 75 TL

4- Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller Milli Parkı

Ülkemizin en güzel doğal manzarasına ev sahipliği yapan Yedigöller Milli Parkı sizlere muhteşem bitki örtüsü sunuyor. Buraya geldiğinizde büyüleneceksiniz. Burada rahatlıkla piknik yapabilir, kamp yapalir ve kafa dinleyebilirsiniz. Orman manzarasını seyretmek için Kapankaya Manzara Seyir Terası’na çıkabilirsiniz.

Yedigöller Milli Parkı giriş ücretleri

 • Yaya: 4 TL
 • Motosiklet: 8 TL
 • Otomobil: 12 TL
 • Küçük minibüs: 36 TL
 • Büyük minibüs: 60 TL
 • Çadır kampı: 25 TL
 • Film çekimi: 100 TL

5-Sülüklü Göl

Sülüklü Göl

Bolu’nun Mudurnu ilçesi Tavşansuyu Köyü’nde yer alan Sülüklü Göl, Bolu’nun doğal güzelliklerinden bir diğeri. Deprem sonucundan meydana gelen göl ve etrafını saran orman sizi büyüleyecek. Köy içerisinde bulunan şelaleye ise mutlaka uğramalısınız. SülüklüGöl kamp yapmaya ve günübirlik piknik yapmaya çok uygundur.

6- Seben Yaylaları

Seben Yaylaları

Bolu’nun 1400 metre yüksekliğinde yer alan Seben Yaylaları turistik açıdan çok ilgi çekici yerlerden birisidir. Seben Yaylası içerisinde yer alan Seben Gölü’nün etrafında yer alan yaylalarda huzurlu bir vakit geçirebilirsiniz.

7- Mudurnu Yaylaları

Mudurnu Yaylaları

Kamp ve doğaseverler için mükemmel bir yer. Mudurnu Yaylası içerisinde yer alan Pürenli Yaylası, Balıklı Yaylası, Sinekli Yaylası, Hera Yaylası ve Ilıca Yaylası oldukça ilgi görmektedir.

9- Mengen Yaylası

Mengen Yaylası

Ağalar Yaylası, Eğriova Yaylası, Akçakoca Yaylası, Aktepe Yaylası, Avşar Yaylası, Bürnük Yaylası, Göl Yaylası, Küçükkuz Yaylası, Mamatlar Yaylası ve Sırıklı Yaylası gibi yaylaların bulunduğu Mengen Yaylası özellikle kamp yapacaklar için ilgi çeken yerler arasında yer alıyor.

10- Kıbrısçık Yaylaları

Kıbrısçık Yaylası

Bolu’nun Köroğlu Dağları’nda yer alan Kıbrısçık Yaylaları yine kamp yapacaklar için harika bir seçenek olacak. Yayla içerisinde Belen Yaylası, Karaköy Yaylası, Köküz Yaylası, Bölücekkaya Yaylası ve Karadoğan Yaylası gibi yaylalar bulunmaktadır.

11- Göynük Yaylaları

Göynük Yaylaları

Bolu’da bulunan Göynük Yaylaları içerisinde Karacabey Yaylası, Çubuk Yaylası, Değirmenözü Yaylası ve Kaşıkçı Yaylası bulunmaktadır. Turizm için oldukça elverişli yaylalardır. Sıklıkla hayvancılık yapanlarla karşılaşabilirsiniz.

12- Aladağ Yaylaları

Aladağ Yaylaları

Bolu’nun 30 Km güneyinde yer alan Aladağ Yaylaları kamp, doğa yürüyüşü ve dağ bisikleti sevenlerin sıklıkla tercih ettiği noktalardan birisidir. Aladağ Göleti kıyısında doğa yürüyüşlerinin yanında Değirmenözü, Sarıalan, Gölcük, Ardıçtepe ve Üstyaka yaylalarında kamp yapabilirsiniz.

13- Çubuk Gölü

Çubuk Gölü

Bolu’da bulunan cennetlerden birisi Çubuk Gölü. Denizden 1150 metre yükseklikte yer almaktadır. Huzur ve sakinlik arayanlar için Çubuk Gölü Bolu’ya gittiğinizde mutlaka gitmeniz gereken yerler listesinin başında yer almaktadır. Özellik fotoğrafçılığa tutkusu olanlar sizi mükemmel kareler çekeceğiniz yerler bekliyor.

14- Mudurnu Evleri

Mudurnu Evleri

Mimari yapılara ilginiz var ise Mudurnu Evleri’ne mutlaka gidip incelemelisiniz. Mudurnu Evleri Kentsel Sit Alanı içerisinde yer almaktadır. Bolunun kültürel güzellikleri arasında yer alan Mudurnu Evleri üzerinde yer alan ahşap oymaları ve tavan süslemeleri ilginizi çokça çekecek.

15- Göynük Evleri

Göynük Evleri

Bolu’nun bir diğer kültürel güzellikleri arasında Göynük Evleri yer almaktadır. Koruma altına alınan bu evler Kentse Sit Alanı içerisinde yer almaktadır.

16- Sünnet Gölü

Sünnet Gölü

Yemyeşil bir arazi ve ortasında harika bir göl. Mudurnu-Göynük arasında yer alan Sünnet Gölü sizi ve ailenizi oldukça büyüleyecek bir güzelliğe sahip. Miniyol araç kiralama yaparak Bolu Sünnet Gölü’ne giderek bu güzelliğe yerinde şahitlik edebilirsiniz.

17- Seben Gölü

Seben Gölü

Batı Karadeniz’in ve Bolu’nun en büyük göllerinde birisi olan Seben Gölü atmosferi ve güzelliği sizi yaylarına çağırıyor. Gölün çevresinde Frigyalılardan kalan tarihi evlerde bulunmaktadır.

18- Akkaya Travertenleri

Akkaya Travertenleri

Bolu’nun Pamukkalesi Akkaya Travertenleri. Bembeyaz güzelliğe sahip Akkaya Travertenleri’ni mutlaka ziyaret etmeli ve yürüyüş yapmalısınız.

19- Esentepe Kayak Merkezi

Esentepe Kayak Merkezi

Bolu’nun kış turizmi oldukça ilgi çekicidir. Bolu’da bulunan yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği Esentepe Kayak Merkezi temiz havası ve kayak merkezi ile Bolu’nun gidilmesi gereken yerlerden birisidir. Mart ve aralık aylarında sezonu açılan Esentepe Kayak Merkezi içerisinde konaklama yerlerinde bulunmaktadır.

20- Karacasu Kaplıcaları

Karacasu Kaplıcaları

Bolu aynı zamanda kaplıcaları ile tercih edilen yerlerden birisidir. Bolu merkeze 5 km uzaklıkta yer alan Karacasu Kaplıcaları Seben Dağı’nın eteklerinde yer almaktadır. Karacasu Kaplıcaları’nın su sıcaklığı 42-44 derece, Ph değeri ise 6,3 olarak bilinmektedir.

 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.