Arama yapın

Aydın'da Gezilecek Yerler

Aydın'da Gezilecek Yerler
Büşra Kurnaz
Adeta cennetten çıkmış doğasıyla ve masmavi deniziyle yaz tatillerinin vazgeçilmezi Aydın'da en güzel plajları ve gezilecek yerleri Miniyol olarak sizler için listeledik!
İçerik Başlıkları
  • 1. Arapapıştı Kanyonu 
  • 2. Güvercinada Kalesi 
  • 3. Milet Müzesi 
  • 4. Aydın Arkeoloji Müzesi
  • 5. Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi
  • 6. Kurşunlu Manastırı 
  • 7. Aydın Plajları ve Koyları 
   • 7.1 Kuşadası Kadınlar Plajı 
   • 7.2 Sevgi Plajı 
   • 7.3 Altınkum Plajı 
   • 7.4 Akbük Plajı 
   • 7.5 Sağtur Plajı (Akkum Plajı)
   • 7.6 Long Beach
   • 7.7 Kuştur Plajı 
   • 7.8 Güzelçamlı Plajı
   • 7.9 Papaz Hamamı Plajı 
   • 7.10 Aydın’ın Koyları 
  • 8. Dilek Yarımadası
   • İçmeler Koyu
   • Aydınlık Koyu
   • Saplı Ada 
   • Akvaryum Koyu 
  • 9. Zeus Mağarası
  • 10. Kavaklıburun Koyu (Kalamaki Koyu)
  • 11. Karasu Koyu 
  • 12. Manastır Koyu 
  • 13. Cennet Koyu 
  • 14. Akademi Koyları 
  • 15. Aydın Antik Kentleri 
  • 16. Priene Antik Kenti
  • 17. Aphrodisias Antik Kenti
  • 18. Tralleis Antik Kenti
  • 19. Alabanda Antik Kenti
  • 20. Nysa Antik Kenti 
  • Miniyol ile Aydın Gezilecek Yerler Listesi

Aydın, tatil cenneti denildiğinde akla ilk gelen ilk isimlerden biri. Ege’nin nadide güzelliklerinden biri olan Aydın, yıl boyunca yerli ve yabancı sayısız turist çekmektedir. Yüzyıllar boyunca büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan şehir, verimli toprakları açısından her zaman tercih edilen bir yerleşim yeri olmuştur. Günümüzde de tarım ve turizm açısından önemini korumaktadır. 

Muhteşem koyları ve plajlarıyla, tarihe ufak bir yolculuk yapabileceğiniz antik kentleriyle, arkeolojik ve etnografik tarihi eserleriyle tadına doyulmaz bir tatil sizleri bekliyor. Bir gezi rotası oluşturmak istiyorsanız fakat Aydın’da gezilecek yerler nerelerdir? sorusunun cevabını tam olarak bilmiyorsanız Miniyol olarak bu yazımızda sizler için bir gezi rotası oluşturduk. 

Arapapıştı Kanyonu

1. Arapapıştı Kanyonu 

Arapapıştı Kanyonu Aydın’a yaklaşık olarak 95km mesafe uzaklıkta,  Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde yer almaktadır. Su ve doğa sporlarını severler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Masmavi sularının güzelliğiyle görenleri büyülemektedir. Arapapıştı Kanyonu’na gittiğinizde su ve doğa sporları dışında tekne turlarına katılabilir Aydın gezinizi mükemmelleştirebilirsiniz. Enfes doğası sayesinde fotoğraflarınızı güzelleştirebilir ve tatilinize minik anılar ekleyebilirsiniz. 

Arapapıştı Kanyonu’na gitmek için Aydın şehir merkezinden Bozdoğan’a giden toplu taşıma seçeneklerini kullanabilirsiniz ya da özel aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bozdoğan’dan kanyona tabelaları takip ederek kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Aydın gezilecek yerler listenizin ilk sırasını Arapapıştı Kanyonu’na ayırmanızı ve böyle bir güzelliği görmenizi kesinlikle öneririz!

Arapapıştı Konum Bilgisi için tıklayınız.

Güvercinada Kalesi

2. Güvercinada Kalesi 

Güvercinada Kalesi, Aydın’a bağlı Kuşadası ilçesinin Hacıfeyzullah Mahallesinde yer almaktadır. Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılan kale, limanı koruyan bir konumda bulunmaktadır. Güvercinada Kalesi günümüze ulaşana değin çokça restorasyondan geçmiştir. Şu an Aydın’ın sembolleri arasında yer almaktadır. Her sene sayısız yerli ve yabancı turisti ağırlayan Güvercinada Kalesi’ni Aydın gezilecek yerler listenize mutlaka dahil etmenizi öneririz. 

Güvercinada Kalesi Konum Bilgisi için tıklayınız. 

3. Milet Müzesi 

Aydın gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer yer Milet Müzesi’dir. Balat Köyü civarında yer alan Milet Müzesi, 1972 yılında hizmete açılmıştır. Milet Müzesi’nde Milet Antik Kenti, Apollon Tapınağı ve Priene Antik Kenti eserleri yer almaktadır. Müze bünyesinde yaklaşık olarak 20.000’den fazla eser sergilenmektedir. Milet Müzesine yapacağınız gezilerde tarihi iliklerinize kadar hissedeceksiniz. 

Milet Müzesi Konum Bilgisi için tıklayınız.

4. Aydın Arkeoloji Müzesi

Aydın, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi ve kültürel özellikleriyle de ön plana çıkmaktadır. Özellikle yüzyıllar boyunca toprakları üzerinde oldukça fazla medeniyete ev sahipliği yapan Aydın; tarihi ve arkeolojik eserler bakımından da zengindir. Aydın Arkeoloji Müzesi’nde bölgenin geçmiş yaşamına dair fikir sahibi olabileceğiniz heykelleri, sikkeleri, lahit mezarları ve sütunları inceleyebilir, gezinize Aydın Arkeoloji Müzesi’nde farklı bir boyut katabilirsiniz.  

Etnografya bölümde ise eski Türk yaşamına dair bilgi sahibi olabilirsiniz. Ege’nin efe kıyafetlerini, halı ve kilimlerini, yöresel kadın kıyafetlerini, çeşitli takıları ve el yapımı eserleri inceleyebilmeniz mümkündür. Kültürel ve tarihi gezi severlerin Aydın Arkeoloji Müzesi’ni gezilecek yerler listesine mutlaka eklemelerini tavsiye ederiz. 

Aydın Arkeoloji Müzesi Konum Bilgisi için tıklayınız.

Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi

5. Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi

Aydın merkeze yaklaşık olarak 55km mesafe uzaklıkta bulunan Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi, Aydın’ın Kuşadası ilçesinin merkezinde yer almaktadır. 2011 yılında Gürsel Tonbul ve eşi tarafından inşa ettirilmiştir. Zeytinin ne gibi aşamalardan geçerek zeytinyağına dönüştürüldüğü müzede sergilenmektedir. 

Müze, Ege’ye kadar gelmişken enfes zeytinyağının nasıl yapıldığını görmeden dönmem diyenler için doğru gezi adresi olacaktır. Ancak pazartesi günleri kapalı olan müzeye haftanın diğer günlerinde uğramanızı tavsiye ederiz.

Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi Konum Bilgisi için tıklayınız.

6. Kurşunlu Manastırı 

Kurşunlu Manastırı, Dilek Yarımadası’nın kuzey yamacında bulunmaktadır ve gezilecek birçok noktası bulunmaktadır. Bu yüzden gezi severlerin bir numaralı uğrak noktalarındandır. Aydın Davutlar beldesine 12km mesafe uzaklıkta yer alan manastır, freskleri ve motifleriyle ziyaretçilerini etkilemektedir. Bizans Dönemine ait olduğu düşünülen Kurşunlu Manastırı, 690 metre yükseklikte yer almaktadır. Mimari yapısıyla ve freskleriyle kesinlikle Aydın’ın gezilmeye değer yerleri arasında bulunmaktadır. 

Kurşunlu Manastırı Konum Bilgisi için tıklayınız.

Kurşunlu Manastırı

7. Aydın Plajları ve Koyları 

Masmavi denizin incecik kumlarla dans ettiği Aydın plajları, tatil severlerin yaz aylarında vazgeçilmez tatil adresi haline gelmiştir. Hal böyle olunca adeta cennetten çıkmış güzellikte olan Aydın plajlarını gezi listenizin en üst sıralarına yazmanız hiç yanlış olmayacaktır. İşte deniz, kum, güneş üçlüsünün tadına doyabileceğiniz enfes Aydın plajları; 

7.1 Kuşadası Kadınlar Plajı 

Herkesin adını en az bir defa duyduğu, tatil severlerin ise sıklıkla dillerinden düşürmediği Kadınlar Plajı; Aydın’ın Kuşadası ilçesinin neredeyse şehir merkezinde yer alıyor. İsminin aksine karma bir plaj olan Kadınlar plajı, merkezi konumu sebebiyle oldukça tercih edilen Aydın plajlarından biri. 

Sığ bir denize sahip olan plaj, çocuklu aileler tarafından da oldukça fazla tercih edilmektedir. Siz de hem şehirden uzaklaşmamak hem de kendinizi serin sulara bırakmak isterseniz Kadınlar Plajı tam size göre!

Kuşadası Kadınlar Plajı Konum Bilgisi için tıklayınız.

7.2 Sevgi Plajı 

Kuşadası’nın bir diğer gözde plajı; Sevgi Plajı’dır. Kuşadası ilçesinin Davutlar mevkiinde yer alan plaj, 550 metre uzunluğuyla Aydın’ın en uzun plajlarından bir olma özelliğine de sahip. Sığ bir denizi bulunan Sevgi Plajı, tatil severler tarafından bu özelliğiyle de oldukça tercih edilmektedir. Yaz ayları boyunca genellikle kalabalık olan plaj, Dilek Yarımadası Milli Parkı’na da oldukça yakın mesafede yer almaktadır.
 

Sevgi Plajı Konum Bilgisi için tıklayınız.

Sevgi Plajı

7.3 Altınkum Plajı 

Altınkum Plajı, Didim’in en meşhur ve en sevilen plajlarından biridir. İsminden de anlaşılabileceği gibi sahili incecik altın rengi kumlardan oluşmaktadır. Tertemiz bir kumsala ve masmavi enfes bir denize Sahip olan Didim Altınkum Plajı, mavi bayraklı olmasıyla da dikkat çekmektedir. 

Tekne turlarına katılarak tatilinize farklı bir soluk getirebilir ya  da dalış, rüzgar sörfü ve kano gibi aktivelere de katılabilirsiniz. Altınkum Plajı’na geldiğinizde yüzmenin tadına doyacağınız gibi plaj içerisinde yer alan bar ve disco sayesinde tatilinize eğlence de katabilirsiniz.
 

Altınkum Plajı Konum Bilgisi için tıklayınız.

7.4 Akbük Plajı 

Didim Altınkum Plajı kadar popüler olan Akbük Plajı, Didim şehir merkezine 20km mesafe uzaklıkta yer almaktadır. Şehir merkezine uzaklığı sebebiyle çok kalabalık olmayan Akbük Plajı sakin ve huzurlu tatil severler için doğru adres olacaktır. Otobüsle, özel aracınızla ya da kiralık araba sayesinde Akbük Plajı’na kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Birinci derece sit alanı ilan edilmiş olan Akbük koyunda, yeşille mavinin ahenkli dansını izlerken içinizi huzurla doldurabilir ve unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz!
 

Akbük Plajı Konum Bilgisi için tıklayınız.

Akbük Plajı

7.5 Sağtur Plajı (Akkum Plajı)

Kamp severler tarafından oldukça popüler olan Sağtur Plajı, Akkum Plajı olarak da bilinmektedir. Su sporları ve aktiviteleri yapmak için ideal plajlardan biridir. Dingin ve dalgasız deniziyle bir defa gelenin tekrar gelmek istediği tatil merkezleri arasında yer alıyor. 

Sağtur Plajı araçla gidilebilecek plajlar arasında yerini almaktadır. Özel aracınızla ya da araç kiralama yaparak Sağtur Plajı’na kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ancak plajda market benzeri alanların bulunmadığını hatırlatmak isteriz. İhtiyaçlarınızı yol üzerindeki marketlerden temin ederek gelmeniz yararınıza olacaktır. 
 

Sağtur Plajı Konum Bilgisi için tıklayınız.

7.6 Long Beach

Long Beach, Didim Kuşadası’nın Soğucak Mahallesi’nde yer almaktadır. 12km uzunluğa sahip olan plaj, Kuşadası’nın en uzun plajıdır. Merkeze oldukça yakın mesafede yer alan Long Beach’e minibüs ya da otobüsle ulaşım sağlayabilirsiniz. 
 

Long Beach Konum Bilgisi için tıklayınız.

7.7 Kuştur Plajı 

Mavi bayraklı bir diğer plaj; Kuşadası Kuştur Plajıdır. Pygela ismiyle de bilinen plaj kumlarda oluşan bir sahile sahiptir. Ancak az da olsa denizin içinde kayalara rastlayabilirsiniz. Hemen arkasında bulunan oteller sayesinde konaklama sıkıntısı çekmeyeceğinizi garanti edebiliriz. 
 

Kuştur Plajı Konum Bilgisi için tıklayınız.

Kuştur Plajı

7.8 Güzelçamlı Plajı

Sessiz ve sakin tatil severler için bir diğer gözde adres haline gelecek olan plaj; Güzelçamlı Plajı. Adeta sessizliği ve dinginliğiyle huzuru yakalayabileceğiniz bir tatil sunmakta. Kuşadası’nda yer alan Güzelçamlı Plajı, berrak ve temiz bir denize sahiptir. 

Siz de hem dinlenmek hem de keyifli bir yaz tatili geçirmek isterseniz Güzelçamlı Plajı’nı Aydın gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz!
 

Güzelçamlı Plajı Konum Bilgisi için tıklayınız. 

7.9 Papaz Hamamı Plajı 

Sakin ve sessiz Papaz Hamamı Plajı, Papaz Plajı ismiyle de bilinmektedir. Eskiden yüzmeye açık olmayan plaj, belediyenin çalışmaları sonucunda son yıllarda kumsal olarak kullanıma açılmıştır. Genellikle turistlerin gitmeyi tercih ettiği plaja, yerel halk tarafından pek ziyaret olmamaktadır. 

Sessiz ve dingin plajlardan hoşlananların mutlaka göz atması gereken Aydın Plajları arasında yer alıyor. 
 

Papaz Hamamı Plajı Konum Bilgisi için tıklayınız. 

7.10 Aydın’ın Koyları 

Aydın’ın plajları kadar koyları da yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi görmektedir. Aydın özellikle el değmemiş doğası ve masmavi deniziyle görenleri büyüleyen koylara sahiptir. Aydın gezilecek yerler rotanızı oluştururken listenize dahil edebileceğiniz bazı koyları Miniyol olarak sizler için derledik.  

Aydın’ın Koyları

8. Dilek Yarımadası

Öncelikle yazımıza içinde birden çok koyu barındıran Dilek Yarımdası’nı tanıtarak başlıyoruz. Dilek Yarımadası, Kuşadası’na 28km mesafe uzaklıkta yer almaktadır. Büyük Menderes ve Küçük Menderes arasında bulunan yarımada, el değmemiş bir doğaya ve enfes koylara sahiptir. Gezi ve seyahat severlerin içerisinde birbirinden faklı kuş türleri, memeliler ve çeşitli bitkileri fotoğraflayabileceği muhteşem doğası da Dilek Yarımadasının diğer bir özelliğidir. 

27.675 hektarlık bir alana sahip olan Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda üç adet seyir terası mevcuttur. Bu seyir teraslarından Dilek Dağı’nın eşsiz manzarasını ve Oluklu Dere Kanyonu’nun güzelliğini izleyebilirsiniz. Yunanistan’ın Samos Adası ya da Kuşadası manzaralı fotoğraflara da sahip olabilirsiniz.

Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda bulunan koylardan bazıları ve gezi listenize eklemeniz gerekenleri şunlardır;

 • İçmeler Koyu

İçmeler Koyu; Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın girişine yaklaşık 1km mesafe uzaklıkta yer almaktadır. Tahmin edebileceğiniz gibi yakınlığı sebebiyle ulaşım sıkıntısı yaşanmayan koylardan biridir. Bu sebeple ziyaretçiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

 • Aydınlık Koyu

Aydınlık Koyu, Dilek Yarımadası  Milli Parkı girişine yaklaşık olarak 5km mesafe uzaklıkta yer almaktadır. Seyahat etmeyi sevenler, Yemyeşil ağaçların masmavi denizle buluştuğu bu koy sizlere enfes manzaralar sunmaktadır. Sessiz ve sakin olan Aydınlık Koyu’nda keyifli vakit geçirebilir ve denizin tadına doyabilirsiniz. Gezilecek yerler için deniz, kum, güneşi tercih edenlere şiddetle öneririz. 

 • Saplı Ada 

Kuşbakışı olarak bakıldığında sapı olan bir cezveyi anımsatan ada, ismini bu görüntüsünden almaktadır. Geziseverlerin Bir doğa harikası olan Saplı Ada’ya araçla geçebileceğiniz sığlıkta bir deniz yolu bulunmaktadır. 

 • Akvaryum Koyu 

Aydın Didim’de yer alan Akvaryum Koyu, turkuaz rengi denizinin güzelliğiyle görenleri büyülemektedir. Oldukça berrak ve temiz bir denize sahip olan Akvaryum Koyu, tatil için ideal noktalardandır. Siz de Aydın Didim gezilecek yerler listenize Akvaryum Koyu’nu ekleyerek bu büyüleyici güzelliğe şahit olabilirsiniz!

Giriş Ücreti: Yaya 10₺ /Araç 30₺ /Motorsiklet 20₺
 

Dilek Yarımadası Milli Parkı Konum Bilgisi için tıklayınız.

Akvaryum Koyu

9. Zeus Mağarası

Dilek Yarımadası Milli Parkı’na gelmişken hemen parkın girişinde yer alan Zeus Mağarasını da ziyaret etmenizi öneririz. Zeus Mağarası’nın suları yılın her mevsiminde 5 derece sıcaklığa sahip olmak gibi ilginç bir özelliğe sahiptir. Bunun sebebinin denizden gelen tuzlu su ve mağarada bulunan tatlı suyun karışması olduğu düşünülmektedir. Bölge halkı tarafından mağaranın suları ve çamurları şifa kaynağı olarak kabul edilmektedir.

Zeus Mağarası, Aydın il merkezine yaklaşık 70km mesafe uzaklıkta bulunmaktadır. Mağaraya ulaşmak için il merkezinden Kuşadası’na bulunan toplu taşıma seçeneklerin kullanarak Kuşadası’na ulaşabilir ve ardından Dilek Yarımadası Milli Park’ına gelen minibüslerle mağaraya varabilirsiniz. Ancak zamana ve seçeneklere bağlı kalmadan ulaşım sağlamak istiyorsanız; özel araçla ya da araç kiralama yaparak il merkezinden yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk sonucunda mağaraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
 

Zeus Mağarası Konum Bilgisi için tıklayınız.

10. Kavaklıburun Koyu (Kalamaki Koyu)

Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın bir diğer doğal güzelliği Kavaklıburun Koyu’nu da Aydın gezilecek yerler listenize koymanızı tavsiye ederiz. Kavaklıburun Koyu, Kalamaki Koyu ismiyle de bilinmektedir.1km uzunluğa sahip plajıyla Dilek Yarımadası’nın en uzun plajına sahip olan koyu olma özelliği taşımaktadır. Koya geldiğinizde deniz keyfi yapmanın dışında kamp ve sahil yürüyüşü gibi aktiviteler de yapabilirsiniz. Uzun yola çıkmadan önce son gününüzde eşsiz bir mola noktası olacaktır.
 

Kavaklıburun Koyu Konum Bilgisi için tıklayınız.


Kavaklıburun Koyu

11. Karasu Koyu 

Karasu Koyu; Dilek Yarımadası Milli Parkı girişine yaklaşık olarak 11km mesafe uzaklıkta bulunmaktadır. Kumsalında çakıl taşları bulunan bu koy diğer koylardan bu özelliğiyle ayrılmaktadır. Tertemiz ve masmavi suları bulunan Karasu Koyu’nu ziyaret ettiğinize pişman olmayacağınıza emin olabilirsiniz!
 

Karasu Koyu Konum Bilgisi için tıklayınız.

12. Manastır Koyu 

Manastır Koyu, Aydın’ın Didim ilçesinde yer almaktadır. Hala bakir kalabilmiş nadir güzelliklerden biridir. İçerisinde yer alan manastırın koya ismini verdiğini söyleyebiliriz. Temiz ve berrak bir denize sahip olan Manastır Koyu’nda bazı günler deniz dalgalı olmaktadır. Manastır Koyu macera severlerin kesinlikle Aydın gezilecek yerler rotasında yer alması gereken bir yer.

Yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan Manastır Koyu’na giden yolların bozuk olduğunu bu sebeple arazi araçlarıyla gitmenizde fayda olacağını söyleyebiliriz. Özel arazi aracınızla Manastır Koyu’nu ziyaret edebilirsiniz. Arazi aracı olmayanlar ise araç kiralama yaparak kolaylıkla Manastır Koyu’na ulaşım sağlayabilir. Miniyol.com’un kolay filtreleme özelliği sayesinde sana en uygun SUV aracı en uygun fiyata hemen kirala!

Manastır Koyu Konum Bilgisi için tıklayınız.


Manastır Koyu

13. Cennet Koyu 

Cennet Koyu, adeta isminin hakkını verecek kadar cennetten çıkmış bir güzelliğe sahiptir. Aydın Didim’e oldukça yakın bir konumda yer almaktadır. Koyun içerisinde ihtiyacınız olan tüm hizmetleri karşılayabileceğiniz tesisler yer almaktadır. Ancak Cennet Koyu’na toplu taşıma ile ulaşım bulunmadığını belirtmek isteriz. Bu sebeple özel aracınızla ulaşım sağlamanız gerekmektedir. Özel aracı bulunmayanlar kiralık araba seçeneklerini de değerlendirebilir. Böylece tatilinize ulaşım sorunları sebebiyle ara vermek zorunda kalmadan dilediğinizce gezebilirsiniz! 

14. Akademi Koyları 

Akademi Koyları, 8 adet koydan oluşmaktadır. Didim Polis Moral Kamp ve Eğitim merkezi içerisinde yer alan Akademi Koyları’nın yalnızca 3,4,5 ve 7. Koyu kullanıma açık haldedir. Koyların içinde duş, tuvalet, büfe gibi ihtiyacınız olan hizmetleri karşılayabileceğiniz yerler mevcuttur. Ancak koylara belli bir ücret ödeyerek girildiğini hatırlatmak isteriz. 

Gayet berrak ve masmavi denize sahip olan Akademi Koyları’nı Aydın gezilecek yerler rotanıza ekleyerek siz de keyifli ve huzurlu bir tatilin tadını çıkarabilirsiniz!

Akademi Koyları Konum Bilgisi için tıklayınız.

15. Aydın Antik Kentleri 

Aydın etkileyici doğası kadar tarihi ve kültürel açıdan da zengin olan bir şehirdir. Özellikle verimli toprakları sayesinde yüzyıllar boyunca çokça medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Tarihi M.Ö. 13 yüzyıla kadar uzanan Aydın, arkeolojik ve etnografik çok değerli eserlere sahiptir. Aydın’ın büyüleyici antik kentleriyle adeta bir zaman yolculuğuna çıkabilirsiniz. Seyahatinizi unutulmayacak bir gezi rotası oluşturabilirsiniz.

Aydın Antik Kentleri

16. Priene Antik Kenti

Priene Antik Kenti, Aydın Söke’de yer almaktadır. Antik bir Yunan kenti olan Priene Antik Kenti, Efes’e yaklaşık olan 100km uzaklıkta kurulmuştur. Şehrin kurulduğu dönemde deniz kıyısında olduğu ancak zamanla denizin çekildiği bilinmektedir. Günümüzde tamamen kara içerisinde yer almaktadır. Menderes Nehri’nin 10km uzaklığında bulunmaktadır.

Mimari yapısıyla ve tarihi dokusuyla kesinlikle görülmeye değer olan Priene Antik Kenti’ni gezilecek yerler listenize eklemenizi öneririz.

 Priene Antik Kenti Konum Bilgisi için tıklayınız.

 

Priene Antik Kenti

17. Aphrodisias Antik Kenti

Aphrodisias Antik Kenti, Aydın Karacasu ilçesine bağlı Geyre mahallesinde yer almaktadır. Tanrıça Afrodit’e adanmış antik kent ismini de buradan almaktadır. Milattan önce 5. Yüzyılda kurulduğu düşünülmektedir. Köklü tarihi ve ihtişamlı görüntüsüyle gezi listenizde Aphrodisias Antik Kenti’ne yer vermenizi öneririz.

 Aphrodisias Antik Kenti Konum Bilgisi için tıklayınız.


Tralleis Antik Kenti

18. Tralleis Antik Kenti

Tralleis Antik Kenti, Aydın’ın Efeler ilçesine bağlı Kemer mahallesinde bulunmaktadır. M.Ö. 13 yüzyılda inşa edilmiş olan antik kent, Karia Antik Kentleri grubunda bulunmaktadır. Tralleis Antik Kenti Menderes Havzası üzerine kurulmuştur. Oldukça fazla ziyaret edilen antik kent, görenleri tarihi ve kültürel dokusuyla etkilemektir. Aydın gezilecek yerler listenize eklemek isteyeceğiniz tarihi mekanların başında gelmektedir.

 Tralleis Antik Kenti Konum Bilgisi için tıklayınız.

Alabanda Antik Kenti

19. Alabanda Antik Kenti

Alabanda Antik Kenti, Aydın’ın Çine ilçesine bağlı Doğanyurt köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Alabanda kelimesi Karia dilinde at ve yarış anlamına gelen kelimelerden türemiştir. Kral Kar’ın oğlu Alabandos’un bir at yarışını kazanması sonucunda şehrin bu ismi aldığı düşünülmektedir. Alabanda Antik Kenti’ne gezi listenizde yer vererek siz de tarihin sayfaları arasında ufak bir yolculuğa adım atabilirsiniz!

Alabanda Antik Kenti Konum Bilgisi için tıklayınız.

20. Nysa Antik Kenti 

Nysa Antik Kenti, Karia Bölgesinde yer almaktadır. Aydın’a 30km mesafe uzaklıkta Aydın- Denizli karayolu üzerinde konumlanmaktadır. Doğayla bir bütün halinde yer alan antik kent kesinlikle görülmeye değer güzelliktedir. Özellikle içerisinde bulunan tiyatronun neredeyse tamamı günümüze kadar ulaşabilmiştir. Günümüze kadar ulaşabilmiş bir diğer sağlam yapısı içinde yer alan kütüphanedir. Nysa Antik Kenti’nin tarihi dokusu ve doğayla iç içe olması kesinlikle gezilecek yerler listenizde bir yer açmaya değer!

Nysa Antik Kenti Konum Bilgisi için tıklayınız.

Miniyol ile Aydın Gezilecek Yerler Listesi

Aydın enfes plajları ve koylarıyla tam bir tatil cenneti. Siz de Aydın’da bir seyahat planlıyorsanız ancak gezilecek yerler nerelerdir bilmiyorsanız; Miniyol’un sizler için hazırladığı Aydın Gezilecek Yerler rotası sayesinde fikir sahibi olabilirsiniz. Böylece kendiniz ve sevdikleriniz için unutulmaz bir tatil planı hazırlayabilirsiniz. Tatil planınızı hazırlarken ulaşım sorunlarıyla uğraşmamak ve kesintisiz bir tatil deneyimi yaşamak için miniyol.com’dan araç kiralama yapabilirsiniz. Böylece kiralık araba konforuyla tatilinize ara vermeden, istediğiniz zaman mola vererek gezinizin tadına varabilirsiniz. Size en uygun rent a car araçları Miniyol’un kolay filtreleme özelliği sayesinde bulabilirsiniz. Tatilinizde ulaşımı sorun etmemeniz için Miniyol her zaman bir tık uzağınızda! 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.