Arama yapın

Artvin’de Gezilecek Yerler

Artvin’de Gezilecek Yerler
Sinan Daşpınar
Artvin, Karadeniz’in incisi illerimizden birisi. Yeşilin en güzel tonlarını görebileceğiniz, tarih ve doğal güzelliklerinin yanında kültürel zenginlikleri ile de sizi büyüleyecek bir şehir.
İçerik Başlıkları
  • Livane Kalesi
  • Mençuna Şelalesi
  • Şavşat Karagöl
  • Hatila Vadisi
  • Kafkasör Yaylası
  • Atabarı Kayak Merkezi
  • Dolishane Kilisesi
  • Tekkale Manastırı
  • Maral Şelalesi
  • Atatepe
  • Hopa Kültür Evi ve Müzesi
  • Altıparmak Tabiat Parkı
  • Arsiyan Yaylası
  • İntkor Yaylası
Artvin, Karadeniz’in incisi illerimizden birisi. Yeşilin en güzel tonlarını görebileceğiniz, tarih ve doğal güzelliklerinin yanında kültürel zenginlikleri ile de sizi büyüleyecek bir şehir. Artvin Türkiye’de gezilecek yerler listemizde en üst sıralarda yer alıyor. Mutlaka gidip görülmesi, doğanın tadının sonuna kadar çıkarılması gereken bir yer. Miniyol’un gezi rehberini incelemeden ve Miniyol’un fırsatlarla dolu dünyasında araç kiralama yapmadan kesinlikle yola çıkmayın. Haydi, şimdi Artvin’i keşfetmeye!
İlk olarak Artvin’in nereden olduğuna bir bakalım. Artvin ülkemizde Karadeniz kıyısında yer alan illerimizden birisidir. Seyahat planı yapanlar için Artvin çok güzel bir tercih olacak. Ülkemizin Gürcistan sınırında yer almaktadır.
Artvin araç kiralama yapmak için tıklayınız. 

Livane Kalesi

Livane Kalesi

Artvin’de gezilecek yerler listesinde bulunan Livane Kalesi, Artvin’in Çayağzı Mahallesi’nde yer almaktadır. Kale içerisinde sarnıç ve şapel kalıntıları bulunmaktadır. Livane Kalesi diğer adı ile Artvin Kalesi 937 yılında Gürcü kral Büyük Aşot tarafından yaptırılmıştır. 16. Yüzyılda Osmanlı Devleti’nin eline geçen kale onarılmış ve genişletilmiştir. 2004 yılında restore edilen kale 2012 yılında ziyarete açılmıştır.

Mençuna Şelalesi

Mençune Şelalesi

Gezi listemizde yer alan bir diğer konumumuz Mençuna Şelalesi. Artvin tarihi zenginlilerinin yanında doğal zengilinlikleri ile de gidip görülmeye değer yerlerden birisidir. Doğanın tadını çıkarmak isteyenler, gezi sırasında bir mola vermek isteyenler buyurun gelin Mençuna Şelalesi’ne. Mençuna Şelalesi Artvin’in Arhavi ilçesinde yer almaktadır. İsmi Lazcada hissedar anlamına gelen mençu kelimesine yer adlarına eklenen –na ekinin gelmesiyle olmuştur.
Şelaleyi haftanın her günü saat 07:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti bulunmamaktadır. Şelaleye ulaşmak için Rize-Artvin Havalimanı araç kiralama yapabilirsiniz.

Şavşat Karagöl

Şavşat Karagöl

Doğa tutkunları, gezip görmeniz gereken yerlerin başında neresi gelir? İşte bu sorunun cevabı Şavşat Karagöl mutlaka ziyaret edilmesi, mutlaka gezi listesinin başına alınması gereken yer. Artvin’in Şavşat ilçesinin 25 km uzaklığın yer alan heyelan set gölü olan Şavşat, Karagöl-Sahara Milli Parkı içerisinde yer almaktadır. Karagöl’de otel bulunmuyor, fakat günlük ziyaretlere oldukça uygun. Karavan ve çadır kamp yapacaklar için mükemmel bir yer. Güzel bir hafta sonu tatili yapmak istiyorsanız mutlaka Şavşat Karagöl’de kamp yapmalısınız.

Hatila Vadisi

Hatila Vadisi

Hatila Vadisi 1994 yılında milli park ilan edilen yerlerden birisidir. 16.944 hektar yüz ölçümüne sahip olan Hatila Vadisi 220 metre yüksekliğe sahip Türkiye’nin en yüksek cam seyir terasına sahiptir. Hatila Vadisi Milli Parkı Artvin il merkezine 7 km uzaklıkta olan milli parka ulaşım 5 km’lik asfalt yol ve 2 km’lik doğal taş parke kaplama yol ile sağlanmaktadır. Hatila Vadisi Milli Parkında 125’i endemik olmak üzere 1349 adet bitki türü bulunmaktadır.
Giriş Ücretleri
 • Şahıs 4 TL 
 • İndirimli Şahıs 2 TL
 • Bisiklet 4 TL
 • Motosiklet, ATV 6 TL
 • Otomobil, Kamyonet, Pickup 12 TL 
 • Minibüs 36 TL 
 • Midibüs 60 TL
 • Otobüs 108 TL 
 • Çadır yeri (günlük) 33 TL 
 • Karavan yeri (günlük) 33 TL
 • Kır evi - 2 yataklı (günlük) 135 TL
 • Kır evi - 3 yataklı (günlük) 160 TL 
 • Kır evi - 4 yataklı (günlük) 200 TL
 • Kır evi - 5 yataklı (günlük) 240 TL
 • Kır evi - 6 yataklı (günlük) 295 TL 
 • Misafirhane (günlük) 65 TL

Kafkasör Yaylası

Kafkasör Yaylası

Artvin şehir merkezine 10 km uzaklıkta yer alan Artvin’de mutlaka gezip görülmesi gereken yayla. Göz alıcı renkleri mükemmel doğa harikası ile Kafkasör Yaylası sizleri bekliyor. Yaylada konaklamak için bungalovlar bulunuyor, bunun yanında kamp yapmak isteyenler için Kafkasör Yaylası güzel bir seçenek. Kafkasör Yaylası’nda düzenlenen Kafkasör Kültür ve Sanat Festivali’de ise bolca eğlenebilir ve güzel bir vakit geçirebilirsiniz. Festival, her haziran ayında yapılıyor. Boğa güreşleri, folklor gösterileri ve müzik şölenleri ile yaylanın oksijenin solurken aynı zamanda eğlenebilirsiniz.

Atabarı Kayak Merkezi

Atabari Kayak Merkezi

Dört mevsiminde en güzel anlarını Türkiye’de yaşayabilirsiniz. Özellikle kış turizminde ülkemiz en çok tercih edilen ülkelerin başında gelmektedir. Türkiye’de bulunan kayak merkezleri dünya standartlarında yer almaktadır. Artvin’de kış turizmin en canlı yaşandığı yerlerden biriside Atabarı Kayak Merkezi’dir. Atabarı Kayak Merkezi,  Artvin’e 17 km uzaklıkta yer almaktadır. Kayak merkezi içerisinde konaklamak için oteller bulunmaktadır. Bunların yanında kayak merkezinde 1 adet lift vardır ve ana pistin uzunluğu 800 metredir. Atabarı Kayak Merkezi’nde sporcu soyunma odaları, kafeterya ve otopark vardır. Aynı zamanda kar motorları ve snowtrack bulabilirsiniz.

Dolishane Kilisesi

Dolishane Kilisesi

Dolishane Kilisesi, Artvin’in merkez ilçesine bağlı Hamamlı Köyü’nde yer almaktadır. Kitabesine göre X. Bagratlı Kralı Sumbath tarafından yaptırılmıştır. XVI. yy sonralarında bir bölümü cami olarak da kullanılan manastırdan günümüze sadece kilisesi ulaşmıştır. Artvin-Şavşat karayolunu kullanarak Berta Köprüsü mevkiine geldikten sonraki 4 kilometrede Dolishane Kilisesi karşınıza çıkacaktır.

Tekkale Manastırı

Tekkale Manastırı

Artvin’in tarihi ve kültürel zenginliklerinden birisi Tekkale Manastırı diğer adı ile Dörtkilise. Mimari dokusu ve tarihi ile Artvin’in en çok ziyaretçi çeken yerlerinde birisidir. Tekkale Manastırı Yusufeli ilçesine bağlı olan Tekkale Köyü içerisinde yer almaktadır. Manastırın 9.yüzyılda Bagratlılar tarafından inşa edildiği düşünülmektedir. Artvin’de gezilecek yerler listesine mutlaka almalısınız.

Maral Şelalesi

Maral Şelalesi

Artvin gezilecek yerler listemizin bir diğer doğal güzelliği Maral Şelalesi. Artvin’in Borçka ilçesinde yer alan Maral Şelalesi Maral Dağları’nda bulunan Maral Deresi üzerindedir. Şelale 63 metre yükseklikte düşmektedir. Şelale ismini eski adı Mindieti olan Maralköy'den alır. Maral Şelalesi günümüzde Camili Biyosfer Rezervi alanında bulunmaktadır. Maral Şelalesi Borçka ilçesi, Çomaklı Mahallesi (Didge),Telavner Mezrası arasındadır. Artvin'e 90, İlçe merkezine 55 km uzaklıktadır. Maral Şelalesi seyahat planlarınızı çok güzel hale getirecek.

Atatepe

Atatepe

Artvin’de gezilecek yerler bitmez. Doğal, tarihi ve kültürel geziler hiç bitmez. Kültürel noktalardan birisi olan Atape Genya Dağı’nın eteklerinde bulunuyor. Atatepe üzerinde 7,5 dönüm arazi üzerinde Türkiye’nin ve dünyanın en büyük Atatürk heykeli bulunmaktadır. Atatürk heykelinin yüksekliği 22 metre, ağırlığı 60 tondur. Heykelin yapımında 40 ton çelik, 10 ton bakır ve 10 ton farklı materyaller kullanılmıştır. Heykel 2011 yılında Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı tarafından yaptırıldı. Heykelin yapımı 1 yıl sürdü ve 2012 yılında açıldı. Heykele Artvin şehir merkezinden Yurttaş Saraç ve Yusufeli Caddelerini takip ederek ulaşabilirsiniz. Artvin araç kiralama yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Hopa Kültür Evi ve Müzesi

Hopa Kültür Evi ve Müzesi

Artvin’de gezilecek müze listenize alacağınız müzelerden Hopa Kültür Evi ve Müzesi. Hopa Belediyesi tarafından kurulan müzenin bulunduğu bina 3 katta oluşuyor ve müze içerisinde 2 binden fazla eser bulunmaktadır. Artvin’in geleneksel yaşam kültürüne yakından tanıklık edebilirsiniz.
Müzenin giriş ücreti 1 TL.
Müze adres: Bucak, 08600 Hopa/Artvin
Müze giriş saatleri: Yazın: 10:00 – 19:00 / Kışın: 10:00 – 17:00

Altıparmak Tabiat Parkı

Altıparmak

Artvin gezi listemizde bolca bulunan tabiat parklarından bir diğer Altıparmak Tabiat Parkı. Tabiat parkı Kaçkar Dağları'nın doğu bölümü olan Altıparmak Dağları yamaçlarındadır. Yakınlarında Altıparmak köyü bulunmaktadır. Altıparmak Tabiat Parkı Yusufeli merkeze 24 km, Artvin'e 140,5 km uzaklıktadır.

Arsiyan Yaylası

Arşiyan Yaylası

Artvin’in Şavşat ilçesinde yer alan Arsiyan Yaylası gezi listesinde yer alması gereken yerlerden birisidir. Arsiyan Yaylası her sene birçok yerli ve yabancı turisti çekmektedir. İlçe merkezine 40 km uzaklıkta yer almaktadır. Yaylada otel bulunmaktadır. Kamp yapmak için çok uygundur.

İntkor Yaylası

İntkor Yaylası

İntkor Yaylası, Özgüven Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. 166 metre yükseklikten dökülen ve bir başka doğal güzellik olan Ciro Şelalesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Burada düzenlenen şenlikler ile yayla çok başka bir hava kazanmaktadır. Özellikle şenliklere denk getirerek mutlaka ziyaret etmeli ve gezi listenize almalısınız.
Artvin’in doğal güzelliklerini keşfetmek, yaylarında kamp yapmak, derin bir nefes almak için sizi Miniyol’a bekliyoruz. Miniyol oto kiralama hizmetlerinden yararlanarak Artvin’i keşfedebilirsiniz. Artvin’e geldikten sonra Gürcistan Batum’u mutlaka ziyaret etmelisiniz. Arhavi Kültür ve Sanat Festivali’ne katılmalısınız. Artvin’de gezilecek yerler ve etkinlikler bitmez Miniyol’da da fırsatlar bitmez.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.