Arama yapın

Antakya Gezi Rehberi

Antakya Gezi Rehberi
Sinan Daşpınar
Antakya, Türkiye’nin en güzel ilçelerinden biridir. Miniyol sizlere Antakya’da gezebileceğiniz yerler için Antakya gezi rehberi oluşturdu.
İçerik Başlıkları
  • Antakya Kalesi
  • Arkeoloji Müzesi
  • Titus Tüneli ve Beşikli Mağarası
  • Habibi Neccar Camii
  • Saint Pierre Kilisesi
  • Harbiye Şelalesi
  • Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları
  • Miniyol Araç Kiralama Nasıl Yapılır
  • Araç Kiralamada Neden Miniyol?

Antakya Hatay ilimizin ismiyle bütünleşmiş olsa da Hatay ilimizin bir ilçesidir. Bu şehir birçok farklı kültür, din ve insana ev sahipliği yapmaktadır. Miniyol siz değerli okuyucular için Antakya’da nereler gezilir, Antakya’da görülecek yerler gibi sorularınız için Antakya gezi rehberi oluşturdu.

Antakya Kalesi

Milattan önce 300 yılında Büyük İskender zamanında yapılmıştır Antakya Kalesi. Antakya Kalesi; Seleukoslar, Romalılar, Bizanslılar, Haçlılar, Selçuklular ve Osmanlılar gibi birçok medeniyeti ağırlamıştır. Kalenin surları 12 kilometre uzunluğundadır ve 360 tane kaleden bir bütün oluşturduğu tahmin edilmektedir. Kalenin büyük bir kısmı deprem ve savaşlar yüzünden yıkılmış ve kale küçülmüştür. Günümüzde görünen kısmı Bizans zamanında kalma kalıntılardır. Antakya Kalesi Habib Neccar dağındadır. Şehir manzarasını izlemek ve tarihi yapıyı görmek isteyenlerin çok beğeneceği bir durak olacaktır.
 

Arkeoloji Müzesi

Tarih severleri kendine çekecek olan ikinci durağımız Arkeoloji müzesidir. Antakya Arkeoloji müzesi içerisinde birçok mozaik bulundurduğu için Antakya Mozaik müzesi olarak da bilinmektedir. 3000 metrekareden daha fazla mozaik barındıran arkeoloji müzesi dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesi olma özelliğine sahiptir. Roma, Bizans ve Hitit medeniyetlerinden izler barındıran arkeoloji müzesi içinde sadece mozaik barındırmıyor. Müzede sikkeler, heykeller, yazıtlar ve sütunlar da bulunmaktadır. 
 
Antakya gezi rehberi
 

Titus Tüneli ve Beşikli Mağarası

Titus Tüneli, Roma İmparatorluğu zamanında var olan sel taşkınlarından korunmak için yapılmıştır. Tünel sayesinde su, şehir sakinlerinin evlerine dolmuyor şehrin etrafını dolaşıyordu. Titus Tüneli 1380 metre uzunluğa 7 metre yüksekliğe ve 6 metre genişliğe sahiptir. Tünelin çok yakınlarında bulunan yine Roma dönemine ait olan Beşikli mağarası görülmeden gidilmemelidir. Taşların oyularak oluşturulan Beşikli Mağarası 12 adet mezardan meydana gelmektedir. Mezarlıklara taş merdivenler ile çıkılmaktadır ve üzerindeki motiflerin bazıları korunmuştur.
 

Habibi Neccar Camii

Habibi Neccar Camii Anadolu’da kurulan ilk camii özelliklerinden birini taşımaktadır. Camiye ismini veren kişi bir marangozdur ve ismi Yasin suresinde geçmektedir. Kıssaya göre Habibi Neccar, Hazreti İsa’ya inanan ilk inananlardandı. Bu nedenle havariler ile birlikte öldürülmüştür. Camii içerisinde Havariler ve Habibi Neccar’ın mezarları bulunmaktadır. 
 

Saint Pierre Kilisesi

Saint Pierre Kilisesi hacı olmak isteyen Hristiyanların uğraması gereken 3 noktadan birisidir. Özellikle Katolikleri için çok kutsal olan Saint Pierre Kilisesi Aziz Petros’un dini yaymak için toplandığı ilk yerdir. Dünyanın ilk Katolik kilisesi sayılan Saint Pierre Kilisesi, 15 Nisan ve 2 Ekim tarihleri arasında ziyaretçilere açıktır. Kiliseden daha çok mağarayı andıran kilisenin manevi önemi çok büyüktür. Müzeye müzekart ile giriş yapılabilmektedir ve her sene birçok turist çekmektedir. Aziz Petrus, Pavlus Ortodoks Kilisesi ve Protestan Kilisesi şehirde gezilmesi gereken diğer kiliselerdendir. 
 

Harbiye Şelalesi

Antakya’ya 6 kilometre uzaklıkta olan Harbiye Şelalesi, Asi Nehri’ne dökülmektedir. Helenistik ve Roma dönemlerinde Daphne Şelalesi olarak bilinen şelale, birçok zengin yerlinin oturduğu lüks bir semtti. Günümüzde kalıntıları kalmamıştır.
 

Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları

Antakya’ya 20 kilometre uzaklıkta olan Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları şifalı suyu sebebiyle başta romatizma olmak üzere birçok hastalığa iyi gelmektedir. 
 

Miniyol Araç Kiralama Nasıl Yapılır

Miniyol uygulamasına veya web sitesine hızlı şekilde üye olarak araç kiralama rezervasyonu yapabilirsiniz. Kampanyalar hakkında bildirimler alarak özel puan sistemi ile ödeme fırsatına sahip olun! İşlemleriniz hakkında soru sormak ve bilgi almak için 0850 304 69 63 numaralı telefonumuzu arayın!
 

Araç Kiralamada Neden Miniyol?

Miniyol’da %100 ücret iade güvencesi, 7/24 çağrı merkezi, kullanıcı odaklı tasarım, güvenli ödeme, özel asistan, dijitalleşen geleneksel süreçler, gelişmiş filtreleme özellikleri vardır. Türkiye’nin yeni nesil araç kiralama motoru Miniyol ile farklı firmalar arasından taleplerinize en uygun olan araçları hızlı şekilde bulabilirsiniz.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.