Osmaniye, köklü tarihiyle dikkat çeken ve çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış turistik bir şehirdir. Akdeniz mutfağına has birçok lezzet, taze ürünler kullanılarak hazırlanan yemekler arasında yer alır. Özellikle et yemekleri, bölgenin vazgeçilmez lezzetlerindendir. İçli köfte, etli kömbe, kaburga dolması gibi Osmaniye'ye özgü birbirinden lezzetli yemekleri ve tatlıları tatmadan tatilinizi tamamlamamalısınız.

İçli Köfte

Osmaniye'nin bereketli topraklarında üretilen bulgurun kullanıldığı içli köfte, bölgede sıklıkla tercih edilen bir lezzettir. Kıymanın kavrulması, taze bulgur ve çeşitli baharatlarla bir araya gelerek hazırlanan bu nefis yemek, bol yeşillik ve limon eşliğinde servis edilir. Osmaniye'nin şehir merkezinde bulunan birçok restoranda uygun fiyatlarla bu lezzeti tadabilirsiniz.

Kaburga Dolması - Kaburgacı Mehmet Usta Lezzetin Merkezi

Osmaniye'nin özel günlerinde, yöresel lezzetler arasında kaburga dolması öne çıkar. Bu eşsiz yemek, oğlak veya keçi kaburgalarının odun ateşinde pişirilmesiyle hazırlanır ve özel olarak yapılan pilavla birlikte servis edilir. Kaburga dolmasını deneyebileceğiniz en iyi yerlerden biri Kaburgacı Mehmet Usta Lezzetin Merkezi’dir.

Adres: Ahmet Yesevi Bölge Trafik Yanı Yeni Osmaniye Şehir Hastanesi Civarı, 80020 Osmaniye Merkez/Osmaniye

Etli Kömbe

Osmaniye'nin yerel tatlarından biri olan etli kömbe, bölge sakinleri tarafından sıkça tercih ediliyor. İçerisinde kıyma, soğan, maydanoz, karabiber, sıvı yağ ve salça bulunan bu benzersiz yemek, yoğurtla birlikte servis ediliyor. Etli kıyma yemeği olarak da bilinen bu lezzeti özellikle Kadirli ilçesindeki restoranlarda tadabilirsiniz.

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi