Arama yapın

Nevşehir'de Gezilecek Yerler

Nevşehir'de Gezilecek Yerler
Büşra Kurnaz
Binlerce yıllık tarihiyle ve masalsı güzelliğiyle dünyaca ünlü Nevşehir'de enfes gezi duraklarını Miniyol olarak sizler için derledik.
İçerik Başlıkları
  • Nevşehir Peri Bacaları
  • Asmalı Konak
  • Kızılçukur Vadisi
  • Göreme Açık Hava Müzesi
  • Kaymaklı Yer Altı Şehri
  • Derinkuyu Yer Altı Şehri
  • Sunset View Point
  • Güvercinlik Vadisi
  • Saç Müzesi
  • Uçhisar Kalesi
  • Devrent Vadisi
  • Zelve Açık Hava Müzesi
  • Özkonak Yer Altı Şehri
  • Güray Müze
  • Zelze Vadisi
  • Mazı Yer Altı Şehri
  • Gomeda Vadisi
  • Tatlarin Yer Altı Şehri
  • Üç Güzeller
  • Ortahisar Kalesi
  • Ortahisar Etnografya Müzesi
  • Temenni Tepesi
  • Ürgüp Müzesi
  • Güllüdere Vadisi (Rose Valley)
  • Kapadokya Paşabağ Rahipler Vadisi
  • Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi
  • Ihlara Vadisi
  • Avanos Asma Köprü (Sallanan Tahta Köprü)
  • Zemi Vadisi
  • Pancarlık Vadisi
  • Miniyol Araç Kiralama ile Nevşehir’de Gezilecek Yerler
Nevşehir, adeta masallardan çıkmış güzelliğiyle ziyaret edenlerin büyülendiği eşsiz bir şehirdir. Binlerce yıla tanıklık etmiş bu topraklarda sayısız doğal güzellik, açık hava müzeleri ve benzersiz yer altı şehirleri bulunmaktadır. Doğanın sanat eseri sayılabilecek Nevşehir; yalnızca yer üstü güzellikleriyle değil yer altı şehirleri, mağaraları ve milyonlarca yıllık tarihe sahip Kapadokya Peri Bacaları’yla ülkemizin popüler gezi duraklarından biridir. Dünyaca ünlü Peri Bacaları’nın bulunduğu Nevşehir Kapadokya, Unesco Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır. 
 
Peki sayısız güzelliğe ev sahipliği yapan Nevşehir’de Gezilecek Yerler nerelerdir? ve Nevşehir’de Ulaşım nasıldır? sorularına yanıt arıyorsanız Miniyol olarak sizler için bu yazımızda tüm sorularınıza yanıtladık.
 

Nevşehir Peri Bacaları 

peri-bacalari
 
Peri Bacaları volkanik kayaçların su ve rüzgar aşındırmasıyla oluşmuştur. Yüzyıllar öncesinin ilk binalarından sayılabilirler. Çokça medeniyet görmüş olan Peri Bacaları’nın içleri Paleolitik Dönemde ilk insan yerleşimlerinin olduğu zamanlarda oyulmaya başlanmıştır. Tarih boyunca ev, ibadethane ve sığınak olarak kullanılan Peri Bacaları günümüzde turist çeken en gözde gezilecek yerlerdendir. 
 
Kapadokya’ya yayılmış binlerce irili ufaklı peri bacasını şehirde görebilirsiniz. Ancak en fazla Avanos, Ürgüp ve Uçhisar bölgelerinde bulunmaktadır. Ürgüp Paşabağ’da boyu 15 metreyi bulan devasa Peri Bacalarını görmeniz mümkün. Mantar biçimli, sivri ve sütunlu gibi birçok farklı şekle sahip Peri Bacası’nı şehre geldiğinizde görebilirsiniz. Şehrin simgesi haline gelmiş olan Peri Bacalarını Nevşehir gezilecek yerler listenizin ilk sıralarına koymanızı tavsiye ederiz!

Nevşehir Peri Bacaları'nın konumu için tıklayınız.
 

Asmalı Konak 

asmali-konak

Unutulmaz dizi Asmalı Konak dediğimizde sizin de tahmin edebileceğiniz ilk durak çekimlerinin yapıldığı Asmalı Konak oluyor. Günümüzde restaurant ve otel olarak kullanılan Asmalı Konak, Nevşehir’e gelmişken gezi rotanıza eklemenizi tavsiye edeceğimiz yerlerden biri. 
 
Hem Kapadokya’nın geleneksel konak mimarisini inceleyebilir hem de çok sevilen dizinin çekildiği yeri görebilirsiniz. Ancak Asmalı Konak’ta çoğu odanın kilitli olduğunu ve ziyarete açık iki odanın bulunduğunu da ekleyelim.

Asmalı Konak konumu için tıklayınız.
 

Kızılçukur Vadisi

nevsehir-kizilcukur-vadisi

Yıl boyunca sayısız turisti ağırlayan Kızılçukur Vadisi, ismini kızıl renkli tüf kayalarından almaktadır. Haçlı Kilise, Üzümlü Kilise ve Direkli Kilise gibi birçok kilisenin bulunduğu vadi içerisinde yürüyüş alanında yürüyüş yapabilirsiniz. Jeep ve Atv turlarına katılabilir ya da günbatımı manzarasında eşsiz fotoğraflara sahip olabilirsiniz. Tek gezebileceğiniz gibi daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler için rehberli turlar da Kızılçukur Vadisi’nde mevcuttur.
 
Kızılçukur Vadisi, Nevşehir merkeze yaklaşık 18km mesafe uzaklıkta yer almaktadır. Siz de dünyaca ünlü bu vadiyi ziyaret etmek isterseniz özel aracınızla veya kiralık arabanızla kolaylıkla ulaşabilirsiniz!

Kızılçukur Vadisi'nin konumu için tıklayınız.
 

Göreme Açık Hava Müzesi 

goreme

Bir manastır kompleksi olan Göreme Açık Hava Müzesi, manastır eğitimlerinin başlangıç noktası olarak görülmektedir. Bünyesinde birçok kiliseyi, şapeli, mezarlıkları, şaraphane ve yemekhaneyi barındırmaktadır. Yedi katlı bir kompleks olan müze, Unesco Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır. Birbirine tünellerle bağlanmış olan katlardan yalnızca ilk iki kat ziyaretçilerin gezisine açıktır. 
 
Müzeyi gezerken kaya boyama tekniğiyle yapılmış ve hala canlı renkte olan fresklerle büyülenebilirsiniz. Mimarisiyle ve süslemeleriyle ilgi çeken açık hava müzesi Nevşehir’e gittiğinizde görmeniz gereken gezilecek yerler arasında bulunmaktadır. 
 
Müzekart’la gezilebilen Göreme Açık Hava Müzesi, haftanın her günü 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Tüm müzeyi gezmek yaklaşık 2 saat sürmektedir. Hristiyanlığın gelişim sürecinde rol oynayan kiliseyi rehberli turlarla da gezmeniz mümkündür. 
 
Müze içerisinde bulunan Karanlık Kilise’yi gezmek isteyen misafirlerin ek bir giriş ücreti ödemesi gerektiğini ve bu alanda Müzekart’ın geçerli olmadığını da hatırlatmak isteriz. 
 
Giriş Ücreti: 30₺

Göreme Açık Hava Müzesi'nin konumu için tıklayınız.
 

Kaymaklı Yer Altı Şehri 

kaymakli

Tarih boyunca birçok medeniyetten izler taşıyan Kaymaklı Yer Altı Şehri, Nevşehir’e yaklaşık 21km mesafe uzaklıkta olan Kaymaklı Kasabası’nda yer almaktadır. Kaymaklı Yer Altı Şehri 8 kattan oluşmaktadır ancak 4 katı ziyarete açıktır. 
 
Yaşamak için her şeyin mevcut olduğu yer altı şehrinin ilk katı ahır olarak kullanılmıştır. İkinci katında kilise, mezarlık, vaftiz taşı ve sürgü taşı yer almaktadır. Üçüncü ve dördüncü katlarda ise yemek bölümleri bulunmaktadır. Şarap mahzenleri, erzak depoları, tandır, mutfak ve yemek alanları bu katlarda bulunmaktadır. Derinkuyu Yer Altı Şehri’yle Kaymaklı Yer Altı Şehri’ni birbirine bağlayan yaklaşık 10km uzunluğunda bir tünel de bulunmaktadır.
 
Kaymaklı Yer Altı Şehri’ni Müzekart kullanarak gezmeniz mümkün. Müzeyi gezmek isterseniz 08:00 – 17:00 saatleri arasında gitmeniz gerektiğini unutmayın! 
 
Giriş Ücreti: 60₺

Kaymaklı Yer Altı Şehri konumu için tıklayınız.
 

Derinkuyu Yer Altı Şehri 

derinkuyu

Oldukça büyük olan Derinkuyu Yer Altı Şehri’nin yapıldığı zamanların Asur’lara kadar dayandığı düşünülmektedir. 8 katlı olan Yer Altı Şehri’nin yapıldığı dönemde 50.000 kişinin aynı anda yaşadığı tahmin edilmektedir. Yer altı şehrinin içerisinde bulunan kuyular, şehrin bu ismi almasına vesile olmuştur. Uzunluğu 60 metreyi bulan bu kuyuların asıl yapılma amacı havalandırmayı sağlamaktır. 
 
İçerisinde misyonerler okulu, vaftiz ve günah çıkarma havuzları bulunan Derinkuyu Yer Altı Şehri’ne girişlerde Müzekart geçerlidir. Kendiniz gezebileceğiniz gibi yöre halkından olan rehberler eşliğinde de gezi turlarına katılabilirsiniz. Nevşehir'de gezilecek yer altı şehirleri listenize mutlaka eklemenizi tavsiye ederiz.
 
Giriş Ücreti: 60₺

Derinkuyu Yer Altı Şehri konumu için tıklayınız. 

 

Sunset View Point 

Kapadokya’ya gelmişken balon manzaralı fotoğraf çekilmeden dönmem diyenler için doğru adres; Sunset View Point. Gün doğumunda ayrı güzellikte gün batımında ayrı güzellikte olan Sunset View Point’te yalnızca harika fotoğraflar çekmek dışında balonlara binerek eşsiz bir deneyim de yaşayabilirsiniz. Sizin de ziyaret ettiğinizde neden bu kadar popüler olduğunu anlayacağınızı ve bu enfes manzara karşısında büyüleneceğinizi garanti edebiliriz. 

Sunset Wiev Point konumu için tıklayınız. 
 

Güvercinlik Vadisi

guvercinlik

Günün her saati ziyaret edebileceğiniz Güvercinlik Vadisi, ismini zamanında bölge halkının burada kayalara oyarak yapmış olduğu güvercinliklerden almaktadır. Günümüzde de güvercinlere yaşam alanı olan vadinin, geçmişte üzüm yetiştiriciliği için güvercin besleme alanı olduğu düşünülmektedir. 
İçerisinde şelale ve küçük meyvelikler olan Güvercinlik Vadisi’ne gittiğinizde eşsiz fotoğraflara sahip olabilir ve dilek ağacına nazar boncuğu takarak dilek dileyebilirsiniz. Vadiye geldiğinizde çömlek yapım aktivitesine de katılarak deneyim kazanabilirsiniz!

Güvercinlik Vadisi konumu içintıklayınız.
 

Saç Müzesi 

Saç Müzesi Nevşehir Avanos sınırları içerisinde yer almaktadır. Guinnes tarafından dünyanın en garip müzeleri arasında gösterilmiştir. 16.000’den fazla kadın saçının bulunduğu müze aslında bir dükkan içerisinde bulunmaktadır.
 
Kendisi gibi müzenin hikayesi de bir o kadar ilginç. Chez Galip’in Fransız sevgilisinin ülkesine dönerken bir tutam saçını dükkanın duvarına asmasıyla başlayan bu hikaye; günümüzde hala ziyaretçilerin saçlarından bir tutam bırakmasıyla devam etmektedir. Nevşehir’de en ilginç gezilecek yerler arasında olan Saç Müzesi’ni siz de ziyaret ederek bir tutam saçınızı bırakabilirsiniz. 

Saç Müzesi konumu için tıklayınız. 
 

Uçhisar Kalesi 

uchisar-nevsehir

Nevşehir’in bir diğer çok ziyaret edilen noktası Uçhisar Kalesi’dir. Neredeyse ilçenin her yerinden görülebilen yüksekliğe sahip olan kale, bölgenin en yüksek peri bacası olma özelliğine sahiptir. 
 
Uçhisar Kalesi’ni ziyaret ederek gün batımında eşsiz manzara fotoğraflarına sahip olabilirsiniz. Balon uçuşu saatlerine denk gelirseniz yalnızca fotoğraflarınızın arka planını güzelleştirmekle kalmayarak bu büyüleyici manzaraya da tanıklık edebilirsiniz. Kaleye girişlerde Müzekart’ın geçerli olmadığını hatırlatmak isteriz. 
 
Giriş Ücreti: 20₺

Uçhisar Kalesi konumu için tıklayınız. 
 

Devrent Vadisi 

devrent

Avanos’ta yer alan Devrent Vadisi’nin bir diğer ismi de Hayal Vadisi’dir. Birçok peri bacasını içinde bulunduran vadi, şimdiye kadar birçok dizi setine de ev sahipliği yapmıştır. Farklı hayvan siluetlerine benzeyen peri bacaları bu Devrent Vadisi’nin en meşhur özelliğidir. En ünlüsü deve şeklini andıran peri bacasıdır. Ziyaretçiler tarafından çokça ilgi gören bu peri bacası çitlerle çevrilmiştir.
 
Devrent Vadisi’ne geldiğinizde yalnızca deve siluetini andıran peri bacasıyla değil bölge halkının getirdiği develerle de fotoğraf çekilebilirsiniz. Vadi, Avanos’a yaklaşın 15 dakika uzaklıkta yer almaktadır. Ancak toplu taşımayla ulaşım bulunmamaktadır. Özel aracınızla ya da araç kiralama yaparak Devrent Vadisi’ni ziyaret edebilirsiniz. 

Devrent Vadisi konumu için tıklayınız.
 

Zelve Açık Hava Müzesi 

zelve-acik-hava-muzesi

Zelve Vadisi içerisinde bulunan müze, Avanos’a yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Peri Bacaları’nın en net görüldüğü yerlerden olan Zelve Açık Hava Müzesi, farklı dini inançların bir arada bulunduğu bir yerdir. Kaya kiliseleri ve camiinin bulunduğu bu bölgede eskiden bir köy de yer almaktaydı. Birçok tarihi yapının bulunduğu Zelve Açık Hava Müzesi’ne geldiğinizde trekking yaparak vadiyi dolaşabilir ya da safari turlarına katılabilirsiniz. 
 
Giriş Ücreti: 25₺

Zelve Açık Hava Müzesi konumu için tıklayınız.
 

Özkonak Yer Altı Şehri 

ozkonak

Avanos’un Özkonak Kasabası’nda bulunan yer altı şehri 4 kattan oluşmaktadır. Hititlerin yaşadığı düşünülen Özkonak Yer Altı Şehri’nin asıl özelliği uzun ve dar deliklerden oluşmasıdır. Bu deliklerin haberleşme amacıyla kullanıldığı düşünülmektedir. 1972 yılında ziyarete açılan Özkonak Yer Altı Şehri’nin tamamı halen temizlenmemiş olsa da görülmeye değer yapılar arasındadır.
 
Müzekart’la giriş yapabileceğiniz Özkonak Yer Altı Şehri’ni 08:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. 
 
Giriş Ücreti: 30₺

Özkonak Yer Altı Şehri konumu için tıklayınız. 

Güray Müze 

Güray Müze dünyanın ilk ve tek yer altı müzesidir. Bölgede çıkarılan Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait toprak ve seramik eşyaların sergilendiği müzede, ülkemizin seramik sanatçılarının eserleri de yer almaktadır. Giriş ücreti bulunan bu müze, tarihi ve kültürel gezileri sevenler için kesinlikle Nevşehir’de gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer almalı!
 
Giriş Ücreti: 10₺

Güray Müze konumu içintıklayınız. 
 

Zelze Vadisi 

Nevşehir merkeze yaklaşık 22km mesafe uzaklıkta yer alan Zelze Vadisi’nin içinde çeşitli tüneller ve kaya evler bulunmaktadır. Girişi ücretli olan vadinin tarihte ilk Hristiyanlar tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Kapadokya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Zelze Vadisi’ni de gezi rotanıza ekleyerek eşsiz bir tarihi gezi deneyimi edinebilirsiniz. 

Zelve Vadisi konumu için tıklayınız.
 

Mazı Yer Altı Şehri 

mazı

8 katlı ve yaklaşık 6000 kişilik kapasiteye sahip olan Mazı Yer Altı Şehri, bölgenin en son keşfedilen yer altı şehridir. İsmini bulunduğu köyden almaktadır. 4 farklı girişe sahip yer altı şehri Erken Roma Dönemi’ne aittir. Çevresinde kaya mezarları ve kilise bulunmaktadır. 
 
Müzekart’la giriş yapılabilen müze; Nevşehir merkeze 30km, Ürgüp’e ise 18km mesafe uzaklıkta yer almaktadır. Siz de tarihte bir yolculuğa çıkmak isterseniz Mazı Yer Altı Şehri’ni mutlaka Nevşehir gezilecek yerler listenize eklemelisiniz!
 
Giriş Ücreti: 15₺

Mazı Yer Altı Şehri konumu için tıklayınız. 
 

Gomeda Vadisi

İsmini Gomeda Harabelerinden alan vadi, Roma döneminde tam bir şehir olarak kullanılmıştır. İçinde yaklaşık 600 ev, 2 nekropol ve 2 kilisenin bulunduğu vadide bir adet yer altı şehri de bulunmaktadır. Yine çokça güvercinliğe rastlayacağınız bu alana; Ürgüp’e bağlı Mustafapaşa Cumhuriyet Meydanı’ndan geçiş yapabilirsiniz. Aziz Basilios Kilisesi’ni, Alakara Kilisesi’ni ve Kaya Kemer’i de görmenizi tavsiye ederiz. 

Gomeda Vadisi konumu için tıklayınız.
 

Tatlarin Yer Altı Şehri 

tatlarin

Girişlerin ücretsiz olduğu Tatlarin Yeraltı şehri diğer yer altı şehirlerine oranla daha geniştir. 1975 yılında keşfedilen şehir 1991 yılında ziyarete açılmıştır. Tatlarin Kasabası Kale Tepesi’nde yer alan yer altı şehrinin, genişliğinden dolayı geçmişte manastır olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir. 15 metre uzunluğunda bir tünelden giriş yapılan Tatlarin Yer Altı Şehri’nin yalnızca iki katı ziyarete açıktır. Ancak böyle geniş ve tarihi bir yapıyı ziyaret ederek tarihin sayfaları arasında kaybolmanızı tavsiye ederiz. 

Tatlarin Yer Altı Şehri konumu içintıklayınız.
 

Üç Güzeller 

uc-guzeller-nevsehir

Efsanelere konu olmuş Üç Güzeller, bölgenin en çok ziyaret edilen doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Toplam bir büyük iki küçük peri bacasından oluşmaktadır. Arkasında bulunan Erciyes Dağı ve Üç Güzeller bir araya gelince eşsiz fotoğraflar ortaya çıkmaktadır. Siz de Nevşehir’e geldiğinizde Üç Güzeller’in çeşitli efsanelerini bölge halkından dinleyebilirsiniz. Kızıl kayalardan oluşan peri bacalarıyla harika kareler yakalayabilirsiniz. 

Üç Güzeller konumu için tıklayınız.

Ortahisar Kalesi 

ortahisar-castle

Kapadokya’nın bacası olarak anılan Ortahisar Kalesi, bölgenin en büyük peri bacası olma özelliğine sahiptir. Nevşehir merkeze yaklaşık 16km uzaklıkta Ürgüp’te bulunmaktadır. Roma, Bizans, Osmanlı gibi birçok imparatorluğun döneminde sığınak olarak kullanılmıştır.
 
Kaleye çıktığınızda kuş bakışı olarak Ürgüp’ü ve Avanos’u seyredebilirsiniz. Müzekartla giriş bulunmayan Ortahisar Kalesi’nin Etiler zamanından kaldığı tahmin edilmektedir. 
 
Giriş Ücreti: 5₺

Ortahisar Kalesi konumu için tıklayınız. 

Ortahisar Etnografya Müzesi 

Kapadokya’nın günlük yaşamının heykellerle canlandırıldığı bu müzede yöre halkının tarihteki yaşam biçimini mükemmel şekilde görebilirsiniz. Bölgenin kültürünün ve tarihinin tanıtıldığı müze, Ortahisar Cumhuriyet Meydanı’nda yer almaktadır. 1916 yılında inşa edilmiş müze uzun yıllar otel olarak kullanılmıştır. 
 
Bölgenin ilk etnografya müzesi olan Ortahisar Etnografya Müzesi’ni ziyaret ederek tarihteki Türk yaşamına dair bilgi edinebilirsiniz. Kültürel gezi severlerin 09:00 – 00:00 saatleri arasında açık olan bu müzeyi de Nevşehir gidilmesi gereken müzeler listelerine eklemelerini tavsiye ediyoruz. 

Ortahisar Etnografya Müzesi konumu için tıklayınız. 
 

Temenni Tepesi 

Ürgüp’ü kuş bakışı izleyebileceğiniz Temmeni Tepesi, 80 metre yüksekliğe sahiptir. Ürgüp’ün her yerinden görülebilen bu tepe, şehrin tam ortasında yer almaktadır. 30 metrelik kaya duvarlardan oluşan Temenni tepesi ismini zirvedeki türbede dilek dilenmesinden almaktadır. 
 
Antik çağ zamanında kutsal sayılan Temenni Tepesi’nde taka mezarlarını ve kümbetleri görebilirsiniz. Eşsiz Ürgüp manzarası eşliğinde tepede bulunan çay bahçesinde bir şeyler içebilirsiniz. 

Temenni Tepesi konumu içintıklayınız. 

Ürgüp Müzesi 

Temmeni Tepesi’ne gelmişken kesinlikle ziyaret etmeniz gereken bir diğer yer Ürgüp Müzesi’dir. 1971 yılında ziyarete açılan müze, Temmeni Tepesi üzerinde bulunmaktadır. Ürgüp Müzesi’nde; Helenistik Dönem, Roma, Bizans ve Eski Tunç Çağı’ndan kalma sikkeler, cam ve seramik el yapımı eşyalar sergilenmektedir. Mustafapaşa ilçesinde bulunan mamut dişi fosilleri ve Acıgöl çevresinden çıkarılan deniz mahsülü fosilleri de müze de sergilenmektedir. Müzenin etnografya bölümünde ise yörenin yakın dönem tarihini anlayabileceğiniz çeşitli eşyalar bulunmaktadır. Nevşehir ve çevresi hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz bu müzede yöre halkının yakın geçmişte nasıl bir yaşam sürdüğünü de öğrenebilirsiniz. Kültürel ve tarihi bir yolculuğa çıkacağınız Ürgüp Müzesi’ni gezilecek yerler rotanıza dahil etmenizi tavsiye ederiz. 
 
Giriş: Ücretsiz.

Ürgüp Müzesi konumu için tıklayınız. 
 

Güllüdere Vadisi (Rose Valley)

İsmini gün batımında kırmızı rengine bürünen kayalardan alan Güllüdere Vadisi, Nevşehir il merkezine yaklaşık 15km mesafe uzaklıkta yer almaktadır. İçerisinde birçok kilise, manastır ve yerleşim yeri bulunmaktadır. 
 
4 kilometrelik bir alanı kapsayan Güllüdere Vadisi, yürüyüş yaparak kültürlenmek için ideal alanlardan. Nevşehir gezilecek yerler listenizde Güllüdere Vadisi için de bir yer ayırabilirsiniz!

Güllüdere Vadisi konumu için tıklayınız. 

Kapadokya Paşabağ Rahipler Vadisi 

Bizans dönemi keşişlerinin inziva bölgesi olan Rahipler Vadisi, Paşabağ Vadisi olarak da anılmaktadır. Nevşehir il merkezine yaklaşık 20km mesafe uzaklıkta yer alan vadi içerisinde birçok kaya yapı bulunmaktadır. Aziz Simeon adına inşa ettirilmiş bir şapel direkt olarak bir peri bacası içinde yer almaktadır. 
Develerin üzerinde gezinti yapabileceğiniz vadi, her yıl sayısız yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Enfes kaya peri bacalarının bulunduğu Rahipler Vadisi’ni ziyaret ederek geçmişin dini izlerine siz de tanıklık edebilirsiniz!
 
Giriş Ücreti: 25₺

Paşabağ Rahipler Vadisi konumu için tıklayınız.

Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi 

Bebek müzesi olarak da bilinen Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi, Ürgüp’e yaklaşık 10km mesafe uzaklıkta yer alan Mustafapaşa’da yer almaktadır. Sibel Radiye Kül tarafından yapılan müze ülkemizin ilk el yapımı bebek müzesi olma özelliğindedir. Bebeklerin her biri ayrı bir tarihi figürü yansıtmaktadır. Müze içerisinde birden fazla atölye de mevcut. 

Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi konumu içintıklayınız.

 

Ihlara Vadisi 

Ihlara Vadisi, Nevşehir il merkezine yaklaşık 70km mesafe uzaklıkta yer almaktadır. Yüzyıllar boyu volkanik patlamalar sonucunda oluşmuş olan vadi, doğal güzelliğiyle ziyaret edenleri kendine hayran bırakmaktadır. Vadi içerisinde sayısız peri bacası, manastır ve kilise görebilirsiniz. Hem doğal hem de tarihi eşsiz güzelliğe sahip bu vadiyi günü birlik olarak da ziyaret edebilirsiniz. 
 
Ihlara Vadisi’ne Nevşehir il merkezinden özel aracınızla ortalama 1 saatte ulaşabilirsiniz.  Özel aracı bulunmayanlar rent a car seçeneğini değerlendirerek kiralık araba ile de kolaylıkla ve konforlu şekilde ulaşım sağlayabilir. Miniyol’un kolay filtreleme özelliği sayesinde gezi rotanıza en uygun aracı en uygun fiyata kiralayabilir ve tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz!

Ihlara Vadisi konumu içintıklayınız.
 

Avanos Asma Köprü (Sallanan Tahta Köprü)

Sallanan Tahta Köprü olarak da bilinen Avanos Asma Köprü, Kızılırmak nehri üzerine inşa edilmiştir. Sallanan Köprü ismini almasındaki asıl sebep üzerinden birden fazla kişi geçerken sallanmasıdır. Çelik halatlarla inşa edilen köprünün sallanma sebebi yere çok az temas etmesidir. Hal böyle olunca yöre halkı tarafından Sallanan Köprü olarak anılmaya başlamıştır. 
 
Dünya üzerinde dilek dilemek ya da aşkların uzun sürmesi için köprüye asma kilit asma geleneği burada da karşımıza çıkmaktadır. Avanos Asma Köprü ziyaretinizde köprünün korkuluklarında çok sayıda kilide rastlayabilirsiniz. Hatta sevgilinizle bir Nevşehir gezisi planlıyorsanız siz de bir kilit asarak aşkınızın sonsuza kadar sürmesini sağlayabilirsiniz. Gerçekliği bilinmese de denemekten zarar gelmez. 
 
Avanos’a gitmek için özel araç ya da kiralık araba kullanabilirsiniz. Kendiniz ve sevdikleriniz için en konforlu aracı tek tıkla miniyol.com’dan bulabilirsiniz!

Avanos Asma Köprü konumu için tıklayınız.

 

Zemi Vadisi 

Doğa severlerin uğrak gezi yerlerinden olan Zemi Vadisi, trekking yapmayı sevenler tarafından çokça tercih edilen bir alandır. Vadi içerisinde meyve ağaçları ve kiliseler bulunmaktadır. Saklı Kilise, El-Nazar Kilisesi ve Sarnıç Kilisesi’ni de Zemi Vadisi’ne geldiğinizde ziyaret edebilirsiniz. Siz de trekking severlerdenseniz hem yürüyüş yapabilir hem de gezebilirsiniz. Nevşehir gezilecek yerler listenizde yer alması gereken bir vadi olduğunu düşündüğümüz Zemi Vadisi’ne geldiğinizde sevdikleriniz için küçük hediyeler alabileceğiniz hediyelik eşyacılar da bulunmaktadır.

Zemi Vadisi konumu için tıklayınız.

 

Pancarlık Vadisi

Kapadokya’nın sayısız güzelliklerinden biri de Pancarlık Vadisi. Bu vadi doğa severlerin uğrak noktalarından biridir. Yürüyüş ve kamp içi oldukça fazla tercih edilmektedir. Vadi içerisinde bulunan Pancarlık, Kepez ve Sarıca Kiliselerini ziyaret edebilir ya da Atv turlarına katılabilirsiniz. Ayrıca vadiye çok yakın bir alanda bulunan at çiftliğinde ata binerek gezinize farklı bir aktivite de katabilirsiniz. Ortahisar ve Ürgüp’ten kolaylıkla minibüs, araç kiralama, otobüs vb. seçeneklerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Nevşehir’e yolunuz düşerse mutlaka gezilecek yerler listenize almanızı tavsiye edeceğimiz, Nevşehir’in nadide güzelliklerinden birisidir. 

Pancarlık Vadisi konumu için tıklayınız.

Miniyol Araç Kiralama ile Nevşehir’de Gezilecek Yerler

Miniyol’un binlerce kiralık araba seçeneği içinden kendinize en uygun aracı en uygun fiyata kiralayarak Nevşehir’de gezilecek yerler rotanızı kolaylıkla ve konforlu bir şekilde oluşturabilirsiniz. Nevşehir’in eşsiz güzellikte vadilerini ve yer altı şehirlerini gezmek için Miniyol araç kiralama sayesinde toplu taşıma seçeneklerine bağlı kalmadan istediğiniz saatte bir gezi turu yapabilirsiniz. Toplu taşımayla ulaşamayacağınız yerler kalmaması ve zamana bağlı kalmadan özgürce bir gezi rotası oluşturabilmeniz için Miniyol her zaman yanınızda!
 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.