Sixt Araç Kiralama Koşulları

Sixt Tedarikçi Koşulları

Sixt Araç Kiralama Şartları

a. Sixt Araç Kiralama Sürücü Yaşı

Araç kiralama işlemi yapılırken araç segmentlerine göre kiralama yaşı değişmektedir. Sürücü yaş sınırları şu şekildedir;
  • Ekonomik grup araçlar için: En az 21 yaş (Renault Clio, Volkswagen Polo, Nissan Micra vb.)
  • Orta grup araçlar için: 25 yaş (Renault Megane, Opel Astra, Volkswagen Golf, Mercedes-Benz A180 vb.)
  • Orta-üst grup araçlar için: 27 yaş (Skoda Superb, Volkswagen Passat vb.)
  • Üst grup araçlar için: 30 yaş ve üzeri (Mercedes-Benz C Class, BMW 3 Series vb.)
  • Lüks grup araçlar için: 30 yaş ve üzeri (Mercedes-Benz E Class, Mercedes-Benz GLE, GLC vb.)

b. Ehliyet Süresi

  • Ekonomik grup araçlar için en az 2 yıllık ehliyet
  • Orta grup araçlar için en az 3 yıllık ehliyet
  • Üst ve lüks grup araçlar için en az 5 yıllık ehliyet

Kiralama esnasında yukarıdaki ön şartlar aranacağı için ehliyet ve kredi kartınızın yanınızda olması halinde aracı teslim alabilirsiniz. Türk vatandaşı olmayan müşterilerimizin pasaport ve Türkiye'ye giriş tarihinin 6 aydan daha kısa olduğunu gösteren bir belgeyi de ilave olarak yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. 6 aydan daha uzun süredir Türkiye'de bulunan yabancı ehliyetli müşterilerimizin Türk ehliyeti göstermeleri gerekmektedir.

Ön Ödemeli Rezervasyon Koşulları

Ödeme yapılan kredi kartı sahibi (kart üzerinde kullanıcı adı yazmak zorundadır) ile aracı alacak kişinin aynı olması gerekmektedir. Ödeme yapılan kredi kartının ofiste ibraz edilmesi talep edilecektir.

Araç alımından 24 saat öncesine kadar yapılan iptal taleplerinde ilk üç günlük kira bedeli (tüm ekstralarla birlikte) tahsil edilerek kalan tutar iade edilir. 24 saatten az bir süre kalması halinde ise rezervasyon bedeli üzerinden bir iade sağlanmaz. Özel kampanyalı fiyat üzerinden yapılan rezervasyonlarda aracın erken iadesi durumunda ücret iadesi sağlanmamaktadır.

Yerinde Ödemeli Rezervasyon Koşulları

Ücretsiz iptal sağlayabilirsiniz.

Rezervasyonunuzun kesinleştirilmesi amacıyla kiralamanızdan 24 saat önce yetkililerimiz tarafından kira bedelinin ödemesi talep edilebilir. Ödeme yapmak istememeniz halinde rezervasyonunuz tarafımızca iptal edilebilir.

İptal bildirimleri rezervasyon@sixt.com.tr adresine yazılı olarak veya 0850 2222 000 hattı üzerinden rezervasyon merkezimize sözlü olarak yapılmalıdır.

Provizyon Tutarları

Araç Grubu

Örnek Araçlar

Provizyon Tutarı

CCAD, CCMD

Renault Clio, Peugeot 208, Volkswagen Polo

750 TL

CCAR, IDAR

Nissan Micra, Peugeot 208, Opel Corsa

750 TL

CDMR, CDMD

Renault Symbol, Renault Clio, Peugeot 301

750 TL

CWMD, CWAD

Renault Clio Tourer

750 TL

TDMD, TDAD, TDAR

Renault Megane, Toyota Corolla, Opel Astra

750 TL

ICMD, ICAD, IDAD

Mercedes-Benz A180, Mercedes-Benz B180, BMW 116d

750 TL

ICAR, CBAD

Nissan Pulsar, Renault Megane HB, Seat Leon

750 TL

SFMD, SFAD, SWAD

Nissan Qashqai, Peugeot 3008, Peugoet 2008

750 TL

FDAD, CLAR, CLAD

Volkswagen Passat, Skoda Superb, Mercedes CLA

750 TL

PLAD, PLAR

Mercedes-Benz C Serisi

750 TL

YDAR, XBAD

Mercedes-Benz E Serisi, BMW 520i

4000 TL

PFAD, PFAR

Mercedes-Benz GLA

4000 TL

SVAD, SVMD

Mercedes-Benz Vito, Citroen Jumpy, Ford Tourneo Custom, Peugeot Traveller

4000 TL

SIXT Rent a Car Fiyat Koşulları

SIXT Rent a Car Fiyatlarına Dahil Olan Hizmet ve Ürünler

Sitede gördüğünüz tüm fiyatlara aşağıdaki hizmet ve ürünler dâhildir:

- Muafiyetli Kaza Güvencesi

- Tüm fiyatlara Muafiyetli Kaza Güvencesi (CDW) dâhildir. Muafiyetli Kaza Güvencesi çarpışma halindeki hasarları kapsar. Güvence şartlarının yerine getirilmesi halinde, çarpışma sonucu oluşan hasarın, araç grubuna göre değişen tutarlarda kısmı müşteriye ait olmak üzere, hasarı tazmin eder. Bu sigorta çarpışma halinde olmayan (park yeri, lastik cam far) hasarları kapsamaz.

- KDV

DİKKAT!

Aşağıdaki hallerde Muafiyetli Kaza Teminatı geçersiz olacak ve oluşacak zarar, sigorta kapsam dışında kalacaktır:

- Aracın kira kontratı üzerinde ismi yazılı kişilerden başkasına kullandırılması,
- Aracın normal kullanım koşulları dışında kullanılması (aracın yüksek motor harareti ile kullanılması, kötü yol şartları veya patlak lastik üzerinde yürünmesi, araca yanlış yakıt doldurulması ve benzeri diğer durumlar),
- Aracın trafik kuralları dışında kullanılması (yasal hız sınırlarının aşılması, kırmızı ışıkta geçilmesi ve benzeri diğer ihlaller),
- Aracın alkol veya uyuşturucu madde etkisi altında kullanılması,
- Araçta taşınan bir yükün hasara veya kazaya sebep olması,
- Aracın dikkatsiz ve tedbir alınmaksızın kullanılması (yağışlı havalarda yol şartlarına göre hız ayarlamasının yapılmaması, öndeki aracın en az emniyet mesafesinden takip edilmemesi ve benzeri diğer kullanımlar),
- Meydana gelmiş bir kazanın veya çalınma durumunun, müşteriye verilecek olan irtibat telefonlarına anında bildirilmemesi, aracın kaza yerinde terk edilmesi (doktor raporu ile saptanmış engelleyici bir durum olması durumu hariç),
- Meydana gelen bir kazada ilgili makamlardan 48 saat içerisinde gerekli raporların (trafik ve alkol raporu) alınmaması,
- Aracın çalınması durumunda orijinal anahtarının teslim edilememesi.
- Onay alınmaksızın ve kira süresinin bitmesine rağmen aracın teslim edilmemesi,
- Aracın içerisinde taşınan yüklerden ötürü araçta veya karşı tarafta bir hasar oluşması,
- Lastik, cam veya farda meydana gelen hasarlar Muafiyetli Kaza Güvencesi içerisine dahil değildir. Bu güvence ayrıca satın alınabilir.
- 3. şahıslara verilen hasardan doğacak maddi tazminat tutarları, mecburi mali mesuliyet sigortası teminatı kapsamında güvence altındadır. Teminat sınırları dışında kalan tutarlar için müşteri kendisi sorumludur.

SIXT Rent a Car Fiyatlarına Hariç Olan Hizmet ve Ürünler

- Muafiyetsiz Kaza Güvencesi (Top Cover CDW)

Kaza durumunda, kiralanan araç grubuna bağlı olarak değişen tutarlardaki kiracı sorumluluğunu ortadan kaldıracağı gibi, çarpışmaya bağlı olmadan meydana gelen muafiyet tutarına kadar olan hasarları (park yeri vb. gibi üçüncü şahısların karışmadığı hasarlar) müşteri beyanı ile polis raporuna gerek kalmaksızın teminat kapsamına alır.

- Mini Hasar Güvencesi (Mini Damage)

Üçüncü bir tarafla herhangi bir çarpışma olmaksızın otopark vb. gibi yerlerde oluşan 2.500 TL'ye kadar olan mini hasarları müşterinin beyanı ile karşılayan güvence paketidir. Rapor tutturmaya gerek yoktur. Hasar miktarı 2.500 TL üzerindeyse rapor alınması gerekmektedir.

 - Süper Mini Hasar Güvencesi (Super Mini Damage)

Üçüncü bir tarafla herhangi bir çarpışma olmaksızın otopark vb. gibi yerlerde oluşan 3.500 TL'ye kadar olan mini hasarları müşterinin beyanı ile karşılayan güvence paketidir. Rapor tutturmaya gerek yoktur. Hasar miktarı 3.500 TL üzerindeyse rapor alınması gerekmektedir.

 - Lastik Cam Far Güvencesi (LCF)

Aracın camları ve lastiklerinde bir hasar olması risklerini kapsar.

Araç Grupları

Muafiyet Tutarı

Muafiyetsiz Kaza Güvencesi

LCF

EDMR, CDMR, CDMD, IDMR, IDMD, CCMD, CCAD, SDMD, CWMD, ECAR, CCAR, IDAR4.500 TL77 TL/gün36 TL/gün
ICAR, SFAR, TDAR, TDAD, ICMD, ICMR, SDMR, CPMD, SDAR, XWMD, SDAD, CBAD, CPAR, FDAD, PFMR, TDMD, SFAD, TDMR, SWAD, SFMD, XFMD, RDMD, SWMD

6.500 TL

85 TL/gün42 TL/gün
ICAD, PDMR, XSMR, PKAD, XSAR, CLAR, PLAR, FDAR, XSAD, FDAD, PFMR, PBAD, CLAD, CBAR, PBAR, PDAR, IDAD, PLAD, SVAD, SVMD

6.500 TL

85 TL/gün83 TL/gün
XDAR, XCAR, PFAR, YDAR, XBAD, PFAD, XXAD, XPAR, XFAD, XLAD, FFMD, PSAR, PCAR

9.500 TL

118 TL/gün83 TL/gün

- Bireysel Kaza Güvencesi (BKG)

Araç içerisindeki yolcuların tedavi masraflarını limitler dahilinde öder. Kaza ve kişi başına 500 TL tedavi giderleri, 10.000 TL ölüm ve kalıcı sakatlık teminatı içerir. Günlük 39 TL/gün ödeyerek bu güvenceyi satın alabilirsiniz.

- Hırsızlık Güvencesi

Aracın çalınması ile sigortanın ödemeyi yapması arasında geçen sürede doğan "iş kaybı tazminatını" teminat altına alır. Günlük 7 TL/gün ödeyerek bu güvenceyi satın alabilirsiniz.

- Üçüncü Şahıs Sorumluluk Güvencesi

Araçla 3.şahıslara verilen maddi zararlar zorunlu trafik sigortası ile belirlenmiş limitler dahilinde teminat altındadır. Bu limiti kaza başına 350.000 TL'ye kadar çıkartabilirsiniz. Günlük 59 TL/gün ödeyerek bu güvenceyi satın alabilirsiniz. Geçerli olan ofis bilgileri için rezervasyon merkezine danışınız.

- Tek Yön Ücreti

Aracın belirtilen istasyonlardan farklı bir noktada kiralanmak veya teslim edilmek istenmesi durumunda tek yön ücreti uygulanır. (Lütfen uygunluk için bize danışın.)

- Yakıt

Araçlar mümkün olduğunca dolu depo yakıt ile teslim edilir ve dolu depo iade alınmak istenir. Aracın dolu depo teslim edilmesi ve eksik depo yakıt ile tarafımıza iade edilmesi halinde hesaplanan yakıt bedeline ilave olarak 50 TL “Yakıt Dolum Hizmet Bedeli” de kiralayandan talep edilecektir. Aracın alındığı yakıt seviyesi ile teslim edilmesi, kiralayan açısından çok daha ekonomik olacaktır.

- HGS

Paralı otoyol ve köprü geçişlerinde kullanılan HGS servisi için kullanım ücreti ve ilaveten 9TL/kiralama servis bedeli kiralama ücretinden ayrı olarak tahsil edilir.

- İlave KM Paketi

Kiralamalarınızda sınırlı kilometre uygulaması yapılmaktadır. Bir kiralamada en fazla 3.000 km yapabilirsiniz. Kilometre aşımı yapmanız halinde 1 TL/km olarak ücretlendirilecektir.

- İlave Sürücü

Ehliyetin gösterilmesi ve kiralama ön şartlarına uyması halinde (depozit ön şartı hariç) ikinci sürücü ve sonraki her bir sürücü için 53 TL/gün tutarında bir ücret talep edilir.

- Bebek ve Çocuk Koltuğu

Araçlara bebek ve çocuk koltuğu sağlanabilmektedir. Rezervasyonunuz esnasında belirtmeniz halinde rezervasyon sorumlularımız, konu hakkında size bilgi vereceklerdir. 176 TL/gün tutarında bir ücret talep edilir.

- Kira Kontratında Değişiklik Talepleri

Talep edilebilecek bir değişikliği operasyonel olarak karşılayabilmenin mümkün olmadığı durumlarda ( aracın rezervasyonunun olması, bakım kilometresinin gelmesi vb.) bu talep karşılanamayabilir. Değişiklik talebi kabul edilmiş olsa dahi bu durum, başta belirlenen fiyat hesaplamasını değiştireceği için ek bir ücrete tabi olabilir. Erken dönüşlerde iade edilecek tutarın %20'si erken iade bedeli olarak kesilir ve kalan tutar iade edilir. Aşağıdaki koşullardan herhangi birisinde meydana gelebilecek bir değişiklik, kiralama şartlarını değiştirebilir. Kiralama süresinin uzatılması talebi, ilk uzatmada telefon ile alınır ve ücreti mail order (posta havalesi) ile tahsil edilerek onaylanır. Daha sonraki uzatma taleplerinde ise aracın SIXT rent a car ofislerinden birisine getirilip kontrol ettirilmesi gerekmektedir.

- Dönüş tarihinin ve saatinin değiştirilmesi (uzatma/erken dönme)
- Dönüş istasyonunun değişikliği
- Araç grubu değişikliği
- Kontrata ilave sürücü eklenmesi talebi
- Saat farkı

Kiralama süresi 24 saattir. Her bir saatlik geç teslim için günlük kiralama bedelinin %30'u kadar bir tutar talep edilebilir. Araç tesliminde onay alınmaksızın yaşanan gecikmeler, Sigortadan Yararlandırma Teminatının (Tam veya Muafiyetli Kaza Güvencesi) devre dışı kalmasına yol açabileceği gibi ilave saat farkı ücretinin de doğmasına sebep olabilecektir.

- Trafik Cezası Hizmet Masrafı

Kiralamanız süresince oluşan ve aracın kullanımından kaynaklı trafik cezalarından kiracı sorumludur, SIXT rent a car, ceza bedelini ilgili kuruma ödese bile ceza bedelini kiracıdan ayrıca talep edecektir. Trafik cezasının ödenmesi aşamasında meydana gelen masraflar sebebiyle 30 TL/ceza adedi tutarında bir hizmet bedeli kiracıdan ceza bedeline ilaveten talep edilecektir.

- Diğer Operasyonel Ekstralar

Yolculuğunuz esnasında ihtiyaç olabileceğini düşündüğünüz hizmetleri rezervasyon sorumlularımıza iletmeniz halinde fiyat ve uygunluk durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Rezervasyon Şartları

İnternet sitemiz aracılığıyla yapmış olduğunuz rezervasyonlar aşağıdaki şartlar ile geçerlidir:

Sitemizden yapmış olduğunuz bilgi girişleri güvenli ortamda yapılmaktadır. Rezervasyonu tamamlamanızı takiben belirtmiş olduğunuz e-mail adresine bir rezervasyonun belirtilen şekilde alındığına dair bir e-mail alacaksınız. Bu e-maili saklamanız gerekmektedir, tekrar site üzerinden bu e-maile ulaşmanız mümkün olmayacaktır. Rezervasyon esnasında vermiş olduğunuz e-mail adresine Sixt Rent a Car tarafından pazarlama ve duyuru amaçlı e-mail gönderilmesini peşinen kabul etmiş sayılırsınız. Aynı şekilde vermiş olduğunuz cep telefon numarasına da ilgili pazarlama SMSlerinin gönderilmesini kabul etmiş sayılırsınız.

Fiyat, araç grubu, kiralama tarihleri gibi rezervasyon bilgilerinde oluşabilecek tutarsızlık halinde SIXT rent a car kayıtları esas alınacaktır. Yazım hatalarından veya olası bir eksik bilgiden dolayı SIXT rent a car sorumlu tutulamayacaktır.

Yapmış olduğunuz rezervasyon koşullarının değiştirilmesi talebi halinde (dönüş tarihinin önce veya sonraya alınması, dönüş istasyonunun değişmesi, araç grubunun değiştirilmesi, kontrata ilave sürücü eklenmesi talebi) talep karşılanamayacağı gibi, karşılanması halinde de ek bir ücret talep edilmesi veya kiralama bedelinde bir indirim yapılamaması durumu ortaya çıkabilir.

Bazı havalimanlarından yapılacak olan kiralamalarda uçağa biniş kartı (boarding pass) sorgulanabilir. Detaylı bilgi için 0850 2222 000 numaralı çağrı merkezini arayınız.

Sitemizde görmüş olduğunuz tüm fiyatlara Muafiyetli Kaza Güvencesi, KDV ve belirtilen kilometre kullanım hakkı dahildir. Diğer ek hizmet ihtiyaçlarınız için "Fiyat Koşulları"'nı okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Rezervasyon ve kiralama aşamasındaki kiralama gününde bir değişiklik olması halinde kira kontratında belirtilen standart liste fiyat uygulanacaktır.

Kiralama esnasında kira kontratı imzalatılacaktır. Rezervasyon yaptırmış olsanız dahi SIXT rent a car gerekli gördüğü hallerde aracı teslim etmeyebilir. Detaylı bilgi için çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Sık yapılan bir uygulama olmamasına rağmen yapmış olduğunuz rezervasyondaki seçilen araç marka ve modeli eşdeğer bir araç ile değiştirilebilir.

Yolculukta bir sorun ile karşılaşılmaması için tüm tedbirler alınmış olmasına rağmen olası bir ihtiyaç halinde size bildirilecek olan irtibat telefonlarını arayınız.

Kesin rezervasyon yaptırmanızı takiben rezervasyon departmanımız tarafından aranacak veya bir mesaj alacaksınız. Ödemenizi kredi kartınızdan "mail order" (posta havalesi) ile veya aracı teslim alırken kredi kartınız ile ödeyebilirsiniz. Kredi kartınızdan, kiraladığınız araç grubuna göre değişmekle birlikte en az 1000 TL tutarında bir tutar bloke edilebilir. SIXT rent a car araç teslim anında gerekli gördüğü hallerde kesin rezervasyon yaptırılmış dahi olsa ödediğiniz ücreti iade ederek araç teslimini iptal edebilir.

Kiralama bedelinin şirketiniz tarafından "faturalama karşılığı ödeme" (Cari Hesap) yöntemiyle ödenmesini istiyorsanız Cari Hesap Sözleşmesini doldurup bize ulaştırmanız halinde, muhasebe departmanımız konuyla ilgili şirketinizin ilgili kişileriyle temasa geçecektir.

Sitemizden yapmış olduğunuz rezervasyonlar "Araç Kiralayabilme Şartları", "Fiyat Koşulları" ve "Site Kullanım Şartları"nın tarafınızdan okunup kabul edilmesi halinde geçerlidir.

Miniyol Araç Kiralama

Sixt Rent A Car firması araç kiralama işlemlerinizi miniyol.com’dan veya Miniyol telefon uygulamamızdan gerçekleştirebilirsiniz. Telefon uygulamamızı Google Store ve App Store’dan indirebilirsiniz. miniyol.com ve telefon uygulamamız üzerinden destek talebi oluşturarak bilgi alabilirsiniz.

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi