HLS Filo Araç Kiralama Koşulları

HLS Filo Araç Kiralama Koşulları

HLS Filo'nun araç kiralama hizmetinden faydalanmak için aşağıdaki kiracı gerekliliklerini karşılamanız gerekmektedir:

 • En az 21 yaşında olmanız gerekmektedir.
 • En az 2 yıllık ehliyete sahip olmanız gerekmektedir. (Latin alfabesi dışındaki ehliyetler için uluslararası ehliyet belgesi gerekmektedir.)
 • Kendi adınıza geçerli ve en az 6 ay süreyle kullanılmış kredi kartına sahip olmanız gerekmektedir.
 • Araç gruplarına göre yeterli finansal geçmişe sahip olmanız gerekmektedir.
 1. Araç kiralama süreleri, HLS Filo'da 24 saatlik bir temel üzerinden hesaplanmaktadır. Kiracılara, 24 saatlik kiralama süresinin sonunda 2 saatlik bir opsiyon sağlanmaktadır. 1 saate kadar olan gecikmelerde ek bir ücret talep edilmemektedir. Ancak, 1 saati aşan gecikmelerde tam kiralama gün ücreti, diğer ek hizmetlerle birlikte (koruma paketi, çocuk koltuğu, ek sürücü vb.) hesaplanır. Kiralama ücretine, muafiyetsiz koruma paketi, KDV ve günlük 150 km'ye kadar sınırlı kilometre kullanımı dahildir.
 2. HLS Filo'da araçlar günlük kullanımı için ücretsiz km sınırlaması 150 km'dir. 7 güne kadar yapılan kiralamalarda, toplamda 900 km'ye kadar ücretsiz kullanım hakkı sunulmaktadır. 7 günden daha uzun süreli kiralamalarda ise toplam ücretsiz km sınırı yine 900 km'dir. Kiralama süresi boyunca belirlenen km sınırını aşmanız durumunda, kiraladığınız araç grubuna bağlı olarak her fazla kilometre için ekstra 2,5 ₺ ücret alınmaktadır.
 3. HLS Filo'da adil bir yakıt politikası izlenmektedir. Kiracılar, aracı aldıkları seviyede yakıtla iade etmekle yükümlüdür. Eğer araç tam dolu depo olarak teslim edilmesi gerektiği halde eksik yakıtla iade edilirse, eksik yakıt bedeli güncel pompa litre fiyatına %20 ilave edilerek hesaplanır ve 118 ₺ hizmet bedeliyle birlikte tahsil edilir.
 4. Yabancı ikamet sahibi ve pasaportlu kiracılar için, kredi kartı zorunluluğu bulunmamaktadır, ancak resmi makamlarca mühürlü pasaportlarını ülkeye giriş yaptıklarını kanıtlamak için sunmaları gerekmektedir.
 5. Kiralanan araçlar, sadece Türkiye sınırları içerisinde kullanılabilir. Yurtdışına çıkış için izin verilmemektedir.
 6. Kiracılar, kiraladıkları aracı, çalışma saatleri içerisinde farklı bir HLS Filo ofisine teslim edebilirler. Ancak, aracın kiralama yapılan ofisten farklı bir lokasyona iade edilmesi durumunda, alış ve iade ofislerine bağlı olarak ek bir tek yönlü kiralama ücreti ortaya çıkmaktadır.
 7. Kiralama esnasında, kiracılardan araç gruplarına bağlı olarak ayrıca bir bloke tutarı alınmaktadır. Bu bloke tutarları, kiralama sonrasında olası ek hizmet ödemeleri kontrol edildikten sonra 10 iş günü içerisinde iade edilmektedir.
 8. Kiracılar, genç sürücü paketini kullanarak üst sınıf araçlarına kadar kiralama imkanına sahip olabilirler. Genç sürücü paketi, günlük ek ücret karşılığında sunulmaktadır.

Araç gruplarına bağlı yaş, ehliyet ve bloke şartları aşağıdaki gibidir:

 1. Rezervasyonlar, genel kiralama koşullarının yerine getirilmesi şartıyla teslim edilmektedir. Genel kiralama koşulları sağlanamadığında, rezerve edilen araç teslim edilemez. Rezervasyonlar araç grubu  bazında garanti edilmektedir, ancak marka, model veya renk garantisi verilmemektedir.
 2. Online olarak yapılan rezervasyonlarda, yapılan ödemeler rezervasyon iptali durumunda tamamıyla iade edilmektedir.   
 3. Rezervasyon veya kiralama süresinin uzatılması talepleri, HLS FİLO ofislerinin onayıyla gerçekleşmektedir. Onay alınmayan uzatmalarda, her gün için kiralama bedelinin %100 artırılmış haliyle ücretlendirme yapılmaktadır.
 4. Rezervasyonla ilgili değişiklik taleplerinizi, doğrudan rezervasyon yaptığınız kanal üzerinden iletmelisiniz.
 5. Kiralama süresi boyunca ortaya çıkabilecek trafik cezaları, diğer kurumların uyguladığı cezalar ve HGS-OGS otoyol kullanım ücretleri ile ek hizmetler (kış lastiği, ek sürücü, çocuk koltuğu vb.) kiracıların ödeme sorumluluğundadır. HGS ücretleri kiralama süresi içinde yapılan kullanımlar için %18 KDV eklenerek hesaplanmaktadır.
 6. Aracın iç ve dış kısmında standart araç temizliğiyle giderilemeyecek kadar fazla çöp, kir vb. bulunması durumunda, aracın detaylı temizlik ücreti kiracıya yansıtılır.
 7. Kiralanan araçlar, sadece kiracı tarafından kullanılabilir. Ancak, ek sürücü ilave edilerek aracın belirtilen kişi tarafından da kullanılması mümkündür. Ek sürücü ve kiracı dışında başka bir kişinin aracı kullanması durumunda, ortaya çıkabilecek tüm hasarlar ve benzeri durumlardan doğrudan ve tamamen kiracı sorumludur. Bu sorumluluk, herhangi bir koruma paketi satın alınsa bile geçerlidir.

Kiralanan araç aşağıdaki açıklanan şekillerde kullanılamaz:

 1. Açık veya gizli bir gelir karşılığında yolcu veya mal taşınmasında,
 2. Herhangi bir vasıta ya da treyleri itmekte veya çekmekte, 
 3. Gümrük mevzuatına ve diğer kanunlara aykırı maddelerin taşınmasında veya diğer gayri kanuni işlerde, 
 4. Alkol veya uyuşturucu madde almış bir kişi veya ek sürücü olarak belirtilmeyen bir sürücü tarafından, 
 5. Motorlu sporlarda (yarış, sürat tayini, ralli, sağlamlık ve hız denemeleri dahil), 
 6. Vasıtaya zarar verecek şekilde ve yükleme haddini aşacak yük/ eşya taşınmasında,
 7. Vasıtaların marka ve modeli dikkate alınarak, kiralama amacına uygun olmayan yerlerde ve şartlarda (arazi, dağlık arazi, kum, bataklık, dere yatağı vb.) ve teknik yapıları ile tahammül güçlerine uygun olmayan yerlerde, genel olarak olağan dışı ve trafik koşullarına uygun olmayan yol şartlarında.

Kiracılar, aşağıdaki durumlardan herhangi biriyle karşılaştıklarında, trafik polisi veya jandarma birimlerinden yardım almalıdır:

 1. Çift taraflı kazalarda tarafın/tarafların ehliyet, ruhsat ve trafik sigorta poliçelerinin fotokopisini veya okunaklı görselini almak,
 2. Sürücüde yaş küçüklüğü varsa,
 3. Olay yeri kazanın şekli ve bulunduğu yeri araç plakası görünecek şekilde birden fazla görselini edinmek,
 4. Yeterli güvenlik önlemi almadan aracı terk etmemek,
 5. Sürücüde akıl sağlığı ve alkol şüphesi varsa,
 6. Sürücü belgesiz motorlu araç kullanıyorsa,
 7. Kazaya karışan araçlardan biri resmi plakalı ise,
 8. Kamuya ait eşyada zarar meydana geldiyse,
 9. Kazada sadece 3. Kişilere ait eşyalara zarar gelirse,
 10. Kazaya karışan araçlardan birinin Trafik sigortası yok ise,
 11. Trafik kazası ölüm ya da yaralanma ile sonuçlanmışsa,
 12. Kaza oluşunda karşı sürücüyle anlaşamamanız halinde

HLS Filo tarafından kiralanan araçlar muafiyetsiz korumalı olarak teslim edilmektedir. Muafiyetsiz koruma paketi, kiralama süresi boyunca araçta oluşabilecek potansiyel kaza veya hasarın tamamen kullanıcı tarafından karşılanmasını ifade etmektedir.

Kiracı, HLS FİLO'dan aşağıdaki koruma paketlerini satın alarak olası kaza veya hasar durumunda ortaya çıkabilecek ek ücretlerden muafiyet sağlayabilir:

 • Basic Paket: Kiralama süresi boyunca kullanılan aracın kaportasında oluşabilecek hasarlar için HLS FİLO, 2.000 TL'ye kadar sorumluluk üstlenmektedir. 2.0000 TL üzerindeki hasarlar için ise polis raporu talep edilmektedir. Polis raporu sağlanamadığı takdirde, hasar bedeli kiracıdan talep edilmektedir.
 • Kapsamlı Hasar Paketi: Kiralama süresi boyunca kullanılan aracın kaportasında meydana gelebilecek hasarlar için HLS FİLO, 4.000 TL'ye kadar sorumluluk üstlenmektedir. 4.000 TL'nin üzerindeki hasarlar için ise polis raporu talep edilmektedir. Polis raporu sağlanamadığı durumda, hasar bedeli kiracıdan talep edilir.
 • Premium Hasar Paketi: Kiralama süresi boyunca kullanılan aracın kaportasında meydana gelebilecek hasarlar için HLS FİLO, 10.000 TL'ye kadar sorumluluk üstlenmektedir. 10.000 TL'nin üzerindeki hasarlar için ise polis raporu talep edilmektedir. Polis raporu sağlanamadığı durumda, hasar bedeli kiracıdan talep edilir. Ayrıca, lastik, cam veya far paketi de kapsam dahilindedir.

İptal & İade Şartları

Rezervasyon başlangıcından 24 saat önce yapılan iptal talepleri ücretsiz olarak kabul edilir. Bu durumda, ödeme tarafınıza iade edilir. Ancak, kiralama başlangıcından 24 saatten daha kısa bir süre içinde yapılan iptal taleplerinde ücret iadesi yapılmamaktadır.

Aşağıdaki iptal durumlarında tarafınıza iade ödemesi gerçekleştirilmeyecektir:

 1. Aracı alış tarih/saatinizden önce herhangi bir değişiklik veya iptal durumunda HLS Filo'yu bilgilendirmediğinizde,
 2. Önceden bilgi vermeden rezervasyon saatinizde gelmediğinizde,
 3. Aracı almak için gerekli dokümanları sağlayamadığınızda/ibraz edemediğinizde,
 4. Ana sürücü adına kredi kartı olmaması ya da kredi kartında gereken blokaj tutarı bulunmadığında,
 5. Kiracının aracı almaya geldiğinde alkollü veya uyuşturucu madde etkisi altında olduğu görevli personel tarafından tespit edildiği durumlarda, araç teslimi ve ücret iadesi gerçekleşmez.

Rezervasyon tarihlerinde yapılacak güncellemelerde, istediğiniz güncel tarih ve araç müsaitliği durumuna göre fiyatta değişim olabilir. HLS FİLO, İptal & İade Politikasında önceden haber vermeksizin değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

Rezervasyon Sorgulama

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Şifrenizi hatırladınız mı?

Üye Girişi