Arama yapın

Araba Logolarının Anlamları ve Hikayeleri

Araba Logolarının Anlamları ve Hikayeleri
Sinan Daşpınar
Bazen otomobil bir otomobilden çok daha fazlası olabiliyor. Bazen yaşam tarzı bazen hayatımıza tanıklık eden en birer dost. İşte bu araçlarında birer hikâyesi var. Araçların hikâyelerinin en önemli unsurlarından birisi logolarıdır. Trafikte binlerce aracı görürüz bu araçların kimlikleri aslında logolarıdır. Birçoğu hepimizin bildiği markalardır ama hikâyelerini çoğumuz bilmeyiz. Türkiye’nin en yen
İçerik Başlıkları
  • Audi Logosunun Anlamı
  • Bmw Logosunun Anlamı
  • Citroen Logosunun Anlamı
  • Dacia Logosunun Anlamı
  • Fiat Logosunun Anlamı
  • Ford Logosunun Anlamı
  • Ford Mustang Logosunun Anlamı
  • Honda Logosunun Anlamı
  • Hyundai Logosunun Anlamı
  • Jeep Logosunun Anlamı
  • Kia Logosunun Anlamı
  • Land Rover Logosunun Anlamı
  • Mercedes Benz Logosunun Anlamı
  • Nissan Logosunun Anlamı
  • Opel Logosunun Anlamı
  • Peugeot Logosunun Anlamı
  • Renault Logosunun Anlamı
  • Seat Logosunun Anlamı
  • Skoda Logosunun Anlamı
  • ChryslerLogosunun Anlamı
  • FerrariLogosunun Anlamı
  • JaguarLogosunun Anlamı
  • MitsubishiLogosunun Anlamı
  • PorscheLogosunun Anlamı
  • VolvoLogosunun Anlamı
  • Alfa RomeoLogosunun Anlamı
  • ChevroletLogosunun Anlamı
  • LamborghiniLogosunun Anlamı
Bazen otomobil bir otomobilden çok daha fazlası olabiliyor. Bazen yaşam tarzı bazen hayatımıza tanıklık eden en birer dost. İşte bu araçlarında birer hikâyesi var. Araçların hikâyelerinin en önemli unsurlarından birisi logolarıdır. Trafikte binlerce aracı görürüz bu araçların kimlikleri aslında logolarıdır. Birçoğu hepimizin bildiği markalardır ama hikâyelerini çoğumuz bilmeyiz. Türkiye’nin en yeni araç kiralama platformu olarak araçların logolarının hikâyelerini sizler için derledik. Keyifli okumalar.

Audi Logosunun Anlamı

audi

1932 yılında kurulan Alman otomobil firması Audi’nin logosunda 4 adet iç içe geçmiş halka bulunmaktadır. Amblemde “Auto Union” yani Otomobil Birliği simgelenmektedir. Dört halka birlikte bulunan dört farklı üyeyi temsil etmektedir. Bu üyeler ise; Wanderer, DKW, Audi ve Horch. Bu markalar kendi logolarını kullanırken daha sonra bütün markala birleşmiş ve dört halkalı logoyu kullanmaya başlanmıştırlar. 1958 yılında logo üzerinde yer alan Auto Union yazısı tamamen kaldırılmış firmanın Audi olmuştur. Audi ismi August Horch’un soyadının Latince anlamından türetilmiştir. Audi o günden günümüze logosunda pek değişiklik yapmamıştır.
Audi araçları hakkında genel bilgiler almak için tıklayınız.
Audi araç kiralama için tıklayınız.

Bmw Logosunun Anlamı

bmw
BMW yani Bayerische Motoren Werke İngilizce adı ile Bavarian Motor Works. Firmanın tarihi 1917 yılına dayanıyor. İlk olarak uçak motoru üreticisi olarak başlayan şirket ticaret siciline kaydedildiğinde bir logosu bulunmuyordu. Şirket ilk kurulduğundan logo ile ilgili çalışma yapılmamış. Şirket Alman Hava Kuvvetleri’ne ruhsatlı uçak motoru üretirken ilk logosunu oluşturmuştu. İlk logo Ekim 1917 yılında kullanılmıştır. İki adet altın çemberi arasına BMW yazısı yazılmış ve uçak pervanesi zannedilen fakat Bavyera bayrağını temsil eden şekil konmuştur.
BMW’nin renkleri ve logosu Bavyera şehrini temsil etmektedir.
BMW araçları hakkında genel bilgiler almak için tıklayınız.
BMW araç kiralama için tıklayınız.

Citroen Logosunun Anlamı

citroen
Citroen logosu çift açılı çavuş amblemi şeklinde olan logosudur. Bu logo daha önce Citroen markasının ürettiği dişli çarklarda kullanılmaktaydı. 1919 yılında araba üretimi yapmaya başlayan firma logonun kullanılmasına devam etti. Üst üste gelen şeritler aslında Citroen firmasının ürettiği dişlilerden meydana gelmektedir. Logoda birbirine geçen “V” şeklinde dişliler bulunmaktadır.
Citroen araçları hakkında genel bilgiler almak için tıklayınız.
Citroen araç kiralama için tıklayınız.

Dacia Logosunun Anlamı

dacia
Romen araç markası Dacia 1966 yılında kuruldu ve 1990’ların sonlarına doğru Renault Grubu tarafından satın alındı. İlk logoda geleneksel bir ama bulunuyordu. Metalik ve gri renkler eklenerek geleneksel logo kullanılmaya devam edildi. 1990’da Renault bünyesine geçtiğinde UAP ismi Dacia olarak değişti dolaylı olarak logoda değişti. Basit bir monokrom arama üzerine Dacia yazısı yazıldı. 1997 yılında logonun renkleri mavi beyaz oldu. 2003-2008 yılları arasında logoya mavi ve beyaz renk paletleri konuldu. 2008’de itibaren logo daha modern bir görüntü kazanmaya başladı. 2022 yılında Dacia logosu tamamen sadeleştirildi. 2021 yılı itibariyle Dacia yine logosunu tamamen değiştirdi markaya yeni bir görünüm kazandırdı.
Dacia araçları hakkında genel bilgiler almak için tıklayınız.
Dacia araç kiralama için tıklayınız.

Fiat Logosunun Anlamı

fiat

Fiat yani Fabbrica İtaliana Automobili Torino. İsmin zorluğundan dolayı firmaya logo tasarlamak oldukça zor olmuş. İlk logoda altın bir dikdörtgen üzerine yazılmış logo tasarlanmış daha ve bu logo 1899-1901 yılları arasında kullanılmıştır. 1901’de yeninden tasarlanan logoda firmanın kısaltılmış ismi ve ve dinamik bir yazı stili kullanılmıştır. 1903 yılında kullanılan logoda Art-Deco tarzında tasarlanmıştır. Altın işlemelerle süslenmiş lacivert zemin üzerine yerleştirilmiş açık mavi dikdörtgen üzerine yazılmış Fiat yazısı 1908 yılına kadar kullanılmıştır. 1908-1921 yıllarında logonun yazım stili ve renk paleti aynı kaldı amblem oval bir şekle yerleştirildi. 1921-1922 yıllarında Fiat yazısı yuvarlak bir çerçeve içine alındı. 1925 yılından 1931 yılına bu versiyonlarda logolar kullanıldı. 1931 yılında çok daha büyük bir değişimle köşeleri yuvarlak dikey yazılı bir dikdörtgen logo kullanıldı. Fiat uzun süre bu şekildeki versiyonları denedikten sonra 1965 yılında yuvarlak logosuna döndü. 1968 yılında ise yeni bit görsel kimlik kazandı. Logo yazı odaklı ve her harf bir dikdörtgenin içinde yer alacak şekilde tasarlandı. 1999’a kadar bu logoyu modern hale getirerek kullanan Fiat 1982 yılında çok farklı bir şue denedi minimalist bir logo tasarladı. Yatay 5 çizgiden oluşan bir logo tasarladı. 1999 yılına bu çeşit logo kullanan Fiat her harfini dikdörtgenlerin içine koyduğu logosuna daha sonra 1999 yılında yuvarlak logosuna döndü. Günümüzde kullanılan Fiat logosu geçmişte kullanılan yuvarlak logolardan esinlenerek yeniden tasarlanmış daha sonra düz Fiat yazısına geri dönülmüştür.
Fiat araçları hakkında genel bilgiler almak için tıklayınız.
Fiat araç kiralamak için tıklayınız.

Ford Logosunun Anlamı

ford

Dünyanın en büyük araba markalarından birisi olan Ford’un ilk logosu art nouveau tarzı bir logoydu. Logo çok özel bir logo değildi bu yüzden Ford yazılı bir logo tasarlandı. Ford logosunu çok değiştirmedi.  Sadece 1912 yılında logonun etrafına kuş çizimi eklendi. Logonun ömrü çok uzun sürmedi. Mavi renkte oval logo içerisinde Ford imzası yıllarca kullanıldı.
Ford araçları hakkında genel bilgiler almak için tıklayınız.
Ford araç kiralama için tıklayınız.

Ford Mustang Logosunun Anlamı

mustang

Dünyada kaç araba modelinin logosu vardır. Ford Mustang bu onura sahip araçlardan bir tanesidir. Araç ilk olarak puma olarak adlandırıldı. Aracın takma ismi ise P-51 Mustang oldu bunun sebebi ise arabanın içinin Mustang savaşçısına benziyor oluşuydu. Tasarlanan logoda bir hata vardı. Kurala göre logolarda hareketler soldan sağa olmalıdır fakat burada tam tersidir bunun sebebi ise dökümhaneden kalıpların karışması. Şirket bunu düzeltmedi ve Mustangın vahşi bir at olmasından dolayı istediği yöne özgürce hareket etmesi olarak yorumladı.

Honda Logosunun Anlamı

honda logo

1948 yılında Japonya’da kurulan firma olan Honda’nın kurucusu Soichiro bir modifiye firmasında teknisyen olarak çalışırken bir proje geliştirmiş ve Toyota’ya sunmuş fakat Toyota bu fikri kabul etmemiştir. Projeyi hayata geçirmek isteyen Soichiro eşinin takılarını satarak projesini geliştirerek Toyota’ya satmıştır. Bu proje için kurulan fabrika depremde yıkılmış fakat Soichiro yeni bir fikirle ortaya çıkmıştır. 2.Dünya Savaşı sırasında yakıt sıkıntısı yaşanırken bisikletlere takılan motor geliştirmiştir. Daha sonra bunu geliştirerek Honda şirketi adı altında motosiklet üretmeye başlamıştır. Dünyanın en büyük motosiklet üreticisi konumuna gelmiştir. Soichiro her motosiklet için ayrı logo tasarlatmıştır. Logoda kullanılan H harfi Soichiro’nun soyadı Honda’nın H’sinden gelmektedir.
Honda araçları hakkında genel bilgiler almak için tıklayınız.
Honda araç kiralama için tıklayınız.

Hyundai Logosunun Anlamı

hyundai

Hyundai logosu içerisinde italik şekilde yazılan H harfi bulunmaktadır. Logoda aslında bir el sıkışması simgelenmektedir. Güven ve memnuniyeti ifade etmektedir. Dışındaki halka ise küresel bir marka olduğunu simgelemektedir.
Hyundai araçları hakkında genel bilgiler almak için tıklayınız.
Hyundai araç kiralama için tıklayınız.

Jeep Logosunun Anlamı

jeep

ABD’nin arazi aracı üreten markasıdır. 1941’de askeri ihtiyaçları karşılamak için ortaya çıkarılmış bir markadır. Markanın logosunda Helvetica şeklinde Jeep yazmaktadır. Arazi taşıtı olduğunu nitelendirmek için logoda yeşil renk tercih edilmiştir.
Jeep araçları hakkında genel bilgiler almak için tıklayınız.
Jeep araç kiralama için tıklayınız.

Kia Logosunun Anlamı

kia

Güney Kore’nin dünya devi markası Kia 1944 yılında Seul’da kuruldu. İlk olarak bisiklet ve motosiklet üreten firma daha sonra otomobil dünyasının en çok tercih edilen markalarından birisi olmuştur. Kia logosunun temelleri 1990 yılında atıldı. Logo 2020 yılında köklü bir değişiklik yaşadı.
Kia araçları hakkında genel bilgiler almak için tıklayınız.
Kia araç kiralama için tıklayınız.

Land Rover Logosunun Anlamı

land rover

Dünyanın Jeep’ten sonra ikinci arazi taşıtı markası olan Land Rover’ın ilk arabası 1947 yılında tasarlandı. Askeri araçlar üretmesi bakımından logo daha sert bir yapıya sahiptir. Oval bir logo ve yeşil rengin üstünde Land Rover yazmaktadır.

Mercedes Benz Logosunun Anlamı

mercedes

Mercedes’in logosunda üç köşeli yıldız bulunmaktadır. Logo Gottlieb Daimler tarafından tasarlandı. Üç köşeli yıldız farklı tasarımlara yerleştirildi. 2008 yılında logo sadeleştirildi. Logo Mercedes’in kara, deniz ve havadaki hakimiyetini simgelemektedir.
Mercedes araçları hakkında genel bilgiler almak için tıklayınız.
Mercedes araç kiralama için tıklayınız.

Nissan Logosunun Anlamı

nissan

Nissan logosu güneş ve dürüstlüğü simgelemektedir. Daire içerisine alınmış yazı, güneşin doğuşu ve Japon bayrağı içerisinde yer alan beyaz zemin içindeki kırmızı noktayı simgelemektedir.
Nissan araçları hakkında genel bilgiler almak için tıklayınız.
Nissan araç kiralama için tıklayınız.

Opel Logosunun Anlamı

opel

Opel markası otomotiv sektörüne girmeden önce dikiş makinesi üretmekteydi. A ve O harfleri olan bir logoları vardı. 1886’da firma bisiklet üretimine geçti. Logosunda zafer tanrıçası Victoria ve bisikletçi vardı. Logoda “Victoria Blitz” yazıyordu. 1909 yılında araba üretimine geçen marka Opel yazılı bir logo kullandı. Daha sonra logoda şimşek şekli kullanıldı.
Opel araçları hakkında genel bilgiler almak için tıklayınız.
Opel araç kiralama için tıklayınız.

Peugeot Logosunun Anlamı

peugeot

1810 yılında el aletleri üreterek başlayan firma bu işle ünlenmiş testere bıçakları ününe ün katmıştır. Peugeot başarısını sembolize etmesi için çenelerinin gücü ile testere bıçağının gücünü yansıtacak şeyin aslan olacağını düşünmüş ve logosunda aslan kullanmıştır. Aslan aynı zamanda esnekliği ve hızı temsil etmektedir. Aslan şekli birçok versiyonda kullanılmıştır.
Peugeot araçları hakkında genel bilgiler almak için tıklayınız.
Peugeot araç kiralama için tıklayınız.

Renault Logosunun Anlamı

renault

Renault logosu geleceği simgelemektedir. Logo klasik ve durgun bir geleceğe işaret etmektedir.
Renault araçları hakkında genel bilgiler almak için tıklayınız.
Renault araç kiralama için tıklayınız.

Seat Logosunun Anlamı

seat

Seat’ın logosunda bulunan S harfi prestij, ilericilik ve dinamikliği simgelemektedir.
Seat araçları hakkında genel bilgiler almak için tıklayınız.
Seat araç kiralama için tıklayınız.

Skoda Logosunun Anlamı

skoda

Logo içerisinde yer alan kanatlı ok hayal etmeyi, özen göstermeyi hızı ve ilerlemeyi temsil etmektedir.
Skoda araçları hakkında genel bilgiler almak için tıklayınız.
Skoda araç kiralama için tıklayınız.

ChryslerLogosunun Anlamı

chrysler

Logoda yer alan daireler lastiği, şimşekler ise hızı simgemektedir.

FerrariLogosunun Anlamı

ferrari

Ferrari’nin logosu İtalyan kontesin 1923 yılında firma sahibi Enzo Ferrari’ye hediye ettiği attan dolayı ortaya çıkmıştır. Logodaki saro ve kırmızı Modena şehrini temsil etmektedir.

JaguarLogosunun Anlamı

jaguar

Jaguar logosu markanın isminden dolayı Jaguar simgesinden oluşmaktadır. Hızı, gücü ve çevikliği simgelemektedir.

MitsubishiLogosunun Anlamı

mitsubishi

Logoda samuray armasından esinlenilmiştir. Logo sorumluluğu, centilmenliği ve cemiyetler arası uyumu simgelemektedir.

PorscheLogosunun Anlamı

porsche

Logo üzerine yer alan siyah at Almanya’nın Stuttgart şehrinin bayrağından alınmıştır. Geyik boynuzu ve kırmızı-siyah çizgiler ise Almanya’nın Württemberg köyünden alınmıştır.

VolvoLogosunun Anlamı

volvo

Logo İsveç’in çeliğini simgeleyen daire ve oktan oluşmaktadır.
Volvo araçları hakkında genel bilgiler almak için tıklayınız.
Volvo araç kiralama için tıklayınız.

Alfa RomeoLogosunun Anlamı

alfa romeo

Logo üzerinde yer alan kırmızı aç Milano şehrini, yılanın ağzından kurtulan insanda yeniden doğmayı, saflığı ve temizliği simgelemektedir.

ChevroletLogosunun Anlamı

chevrolet

Chevrolet’in logosu markanın sahibi William C. Durant’ın Paris’te bir otelde kalırken otelin restoranında duvar kâğıtından esinlenmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

LamborghiniLogosunun Anlamı

lamborghini

Lamborghini traktör üreticisi iken traktörleri dört ayaklı hayvanlara benzetilmekteydi. Ferrari’ye de rakip olmasından dolayı boğa sembolü kullanılmaktadır.

 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.