Arama yapın

Türkiye’nin Gastronomi Şehirleri 2

Türkiye’nin Gastronomi Şehirleri 2
Sinan Daşpınar
Konya yöreselliği ile ön plana çıkmış gastronomi şehirlerimizden birisi. Arabaşı çorbası Konya’da yenildiğinde eşsiz güzellikte ve farklı sunumlarıyla göz kamaştırıcıdır.
İçerik Başlıkları
  • Konya’da Nerede Yemek Yenir?
  • Konya Gezi Rehberi
  • Balıkesir Balıkesir’de Ne Yenir?
  • Balıkesir’de Ne Yemek Yenir?
  • Balıkesir Gezi Rehberi
  • Diyarbakır’da Ne Yenir?
  • Diyarbakır’da Nerede Yemek Yenir?
  • Diyarbakır Gezi Rehberi

Konya Konya’da Ne Yenir?

Konya yöreselliği ile ön plana çıkmış gastronomi şehirlerimizden birisi. Arabaşı çorbası Konya’da yenildiğinde eşsiz güzellikte ve farklı sunumlarıyla göz kamaştırıcıdır. Zira en iyi şekilde pişmiş tavuklu çorba önünüze getirilir ve ince kesilmiş taze hamurlar ile servis edilir. Konya’ya ait diğer bir yemekte Etli Ekmek... Upuzun tahtanın üzerinde servis edilen etli ekmek oldukça doyurucu. 

Konya’da Nerede Yemek Yenir?

Konya’da pek çok yerde yöresel lezzetler yenilebilir. Şehir merkezinde veya ilçelerde bulunan restoranlar Konya mutfağının en iyi örneklerini sunar. İşte Konya’da ziyaret edilebilecek bazı mekanlar: Kuzu Ali, Efe Çorba, Yıldızoğlu Baklavacı, Tarihi Tiritçi Mithat en sevilen mekanlardan sadece birkaçı.  

Konya Gezi Rehberi 

Konya’da sabah akşam ete doymak mümkün. Sabah kahvaltısı için Konyalılara özgü hazırlanan Çepiç yani kuzu ciğeri ile güne başlamak oldukça popüler. Çebiç için günün erken saatlerinde ciğercileri ziyaret etmek gerek çünkü ilerleyen saatlerde çoğu dükkân kepenk kapatmış oluyor. Konya’ya gidip de görülecek pek çok güzellik var bunun için özel aracınızla şehri gezmeniz ayrı bir keyif verici oluyor. Ya da kendi aracınız rahatlığında kiralık araç hizmetleriyle otomobil kiralama yapabilirsiniz.
Konya Meram Gezi Rehberi için tıklayın!
 
Türkiye'de Gastronomi Şehirleri

Balıkesir Balıkesir’de Ne Yenir? 

Balıkesir hem bir yol üstü yemek cenneti hem de gastronomi alanında zengin bir şehrimiz. Yol üstünde 7/24 açık mekanlar geçerken satın alabileceğiniz lezzetler sunuyor. Ayvalık tostu en iyi Balıkesir de yenir. Susurluk tostu ve ayranı Balıkesir ikramlarından. Dahası Balıkesir’de arabanızla uğrayıp karnınızı doyuracak pek çok mekân bulunuyor.

Balıkesir’de Ne Yemek Yenir?

Balıkesir yöresel yemekleri nelerdir bakalım. Bigadiç Güveci coğrafi imzalı Balıkesir yemeklerinden birisi, Edremit köftede aynı şekilde yöreye has özel bir ızgara çeşidi. Sura etli ve baharatlı bir yemek. Börülce ekşisi, peynirli patlıcan ve sarımsaklı bulgur pilavı etsiz/vegan yemeklerden. Keşkek, tirit ve saçaklı mantı en güzel yöresel etli yemek çeşitlerinden.  Bonus: Balıkesir’in en sevilen çorbası Düğün çorbası gerdan etiyle hazırlanır, bol vitaminli bu kış çorbası en güzel burada yenilir. 

Balıkesir Gezi Rehberi

Balıkesir hem gezilecek yer hem de tadılacak yemekler konusunda oldukça zengin bir şehrimizdir. Balıkesir doğa severlerin rağbet ettiği Kaz Dağlarına sahiptir. Aynı zamanda Ayvalık, Sapanca, Edremit, Burhaniye ve daha pek çok yer ile tam bir turizm cennetidir. Balıkesir’e gidip de görülecek pek çok güzellik var. En iyi tatil deneyimi için kendi aracınızla şehri gezmeniz ayrı bir keyif verici oluyor. Ya da kendi aracınız rahatlığında rent a car hizmetleriyle araba kiralama yapabilirsiniz. 

Diyarbakır’da Ne Yenir?

Diyarbakır Türkiye’nin en lezzetli yemekleri ve sofralarına sahip şehrimizdir. Özellikle kebapları ve acılılarıyla tanınan bu mutfak aynı zamanda zenginliğin de sembolü. Yine de Diyarbakır denilince akla ilk gelen elbette Kebaptan başka yemek olmaz. Dünya mutfaklarında genel kabul gören ve bir yemeği zirve olarak tanımlayacak tat dengesi Diyarbakır’da çoğu yemekte görmek mümkün. Genellikle tatlı, tuzlu, ekşi, baharatlı, acı, yemişli ve meyveli tatlar birbiri ile karıştırılmaz. Karıştırılsa da bunu ustalıkla yapmak gerekir ki yemeğin aroması bozulmasın. İşte Diyarbakır da yemek ustaları böyle zengin lezzetleri ziyaretçilere sunuyorlar. 

Diyarbakır’da Nerede Yemek Yenir?

Diyarbakır’da başta yenilecek yemek kebap ve sonrasında yancılardır. Kebap ve etlilerden; cartlak kebabı, ciğer kebabı, patlıcan dizme, mumbar dolması, meftune, duvaklı pilav, ayvalı kavurma, kaburga dolması başta geliyor. 

Diyarbakır Gezi Rehberi

Diyarbakır tarihi Mezopotamya’nın örneklerini taşıyan en gözde şehrimizdir. Buram buram tarih kokan Diyarbakır kültürü ve yemekleriyle yaz kış görülmeye değer. Meryem Ana Kilisesi, Dicle Nehri, Hz.Süleyman Türbesi, Hasankeyf, Cahit Sıtkı Tarancı Evi, Hanlar görülmeye değer yerlerden. Diyarbakır geniş bir alana yayılmıştır ve özel arabayla gezilmesi tavsiye edilir. Eğer kendi arabanız konforunda Diyarbakır’ı gezmek isterseniz; rent a car hizmetleriyle rezerve ettiğiniz kiralık araç ayrıcalığıyla Diyarbakır’ı gezebilirsiniz.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.