Arama yapın

Şehir Şehir Lezzetler

Şehir Şehir Lezzetler
Sinan Daşpınar
Miniyol’un uygun ve hızlı hizmetiyle araç kiralama yaparak farklı şehirlerdeki lezzetleri ulaşım sıkıntısı olmadan tadın!
İçerik Başlıkları
    • Çaput Aşı Pilavı - Denizli
    • Tandırda Kaz - Kars
    • Cennet Künkü - Bursa
    • Kamış Yahnisi - Gaziantep
    • İncir Uyutması - Yozgat

Çok farklı kültürlerden etkilenen ve bu yüzden mutfağı da çeşitli olan ülkemizin neredeyse bütün şehirleri farklı lezzetleriyle ünlü. Biz de çok bilinmeyen ama tadıyla sizi mest edecek lezzetleri bulduk ve blogumuzda yer verdik.

 
Peki, Denizli yemekleri, Kars yemekleri nelerdir, çaput aşı pilavı nerenin yemeği, çaput aşı nerede yenir, cennet künkü tatlısı lezzetli mi, cennet künkü nedir… Bütün bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bloğumda bulabilirsiniz!

Çaput Aşı Pilavı - Denizli

Denizli’nin çok bilinmeyen bu pilavını daha önce tatmadıysanız mutlaka tadın. İçinde koruk suyu, asma yaprağı gibi malzemeler konan pilavın ana ürünleri kuzu eti ve suyudur.

Tandırda Kaz - Kars

Aslında kaşar peyniri ile bilinen Kars ilimizde bilinmeyen bir yemek daha var. Kars’a gittiğiniz zaman muhakkak tatmanız gereken Tandırda Kaz, köyde yetişen kazın terbiyelenmesi ile odun ateşinde pişirilmesiyle yapılmaktadır. Tandırda kazın yanında genelde pilav servis edilmektedir.

Kars Havalimanı’ndan tandırda kaz yemek için şehir merkezine gitmek isterseniz buradan araba kiralama yapabilirsiniz. 

Cennet Künkü - Bursa

İskender, İnegöl Köfte, Pideli Köfte… Bursa’nın dünyaca ünlü lezzetlerinin yanında bir de tatlısı var ki dillere destandır; Cennet künkü. İçinde bol kaymak, fıstık ve şerbet bulunan tatlı denediğiniz en güzel tatlı olacak. İskenderden sonra tatlı olarak gelen cennet künküne bir şans vermelisiniz.

Kamış Yahnisi - Gaziantep

Yemekleri ve tatlılarıyla dünya mutfağında adını sıkça duyuran Gaziantep zengin tarihi ve kültürü ile de insanı mest ediyor. Etli, sebzeli, zeytinyağlı derken bir de yahnisi var ki çok ünlü. Gaziantep’in çok bilinmeyen lezzeti kamış yahnisini yerseniz pişman olmayacaksınız. İçinde kuzu eti, üzüm pekmezi ve sirke bulunmaktadır.
 

İncir Uyutması - Yozgat

Bozkır’ın ana şehri Yozgat’ta tadını ülkeye duyurmuş birçok lezzet bulunmaktadır. Yemekleri dışında bir de tatlısının ünlü olduğu Yozgat’a uğradığınız zaman bu lezzeti tatmanızı öneriyoruz. İncir uyutması, incirin sütünün mayalanması ile yapılan hafif bir tatlıdır.  Pratikliği ile de yapılması kolay olan tatlı da hiç şeker kullanılmamaktadır.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.