Arama yapın

Türkiye’nin Tarihi Popüler Yerleri

Türkiye’nin Tarihi Popüler Yerleri
Sinan Daşpınar
Miniyol’dan araba kiralama yaparak tarihi yer ve şehirleri rahatça gezin!
İçerik Başlıkları
  • Kapadokya - Nevşehir 
  • Ani Harabeleri - Kars
  • Safranbolu - Karabük
  • Balıklıgöl - Şanlıurfa
  • Kız Kalesi - Mersin
  • Göbeklitepe - Şanlıurfa

Yüzyıllar boyunca ülkemizin her bir köşesi farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetlerden kalan tarihi ve doğal güzellikler de ülkemizin çeşitliliğine etki etmektedir. Bu çeşitliliğe etki eden tarihi yerleri Miniyol sizler için araştırdı ve Türkiye’nin tarihi yerleri blogunda tarihi yer ve şehir listesi sıraladı!

 
Miniyol ile oto kiralama çok kolay! Seyahatlerinizi planlayın ve gitmek istediğiniz yere en uygun ve konforlu şekilde gitmek için kiralık araba seçin!

Kapadokya - Nevşehir 

 
Nevşehir denildiği zaman akla ilk gelen yer Kapadokya’dır. Doğanın oluşturduğu atmosfer ile tarihin birleştiği bu yerde kendinizi başka bir evrendi gibi hissedeceksiniz.  Peri bacaları, şelaleleri, Ihlara Vadisi gibi hayran olunan bütün güzellikleri ile Nevşehir’e hayran olacağınızı biliyoruz.

Ani Harabeleri - Kars

Binlerce yıllık bir tarihe sahip olan Ani Harabeleri Alparslan’ın Anadolu’da ilk fethedilen yerdir. Aynı zamanda Anadolu’nun ilk Türk camisine de ev sahipliği yapan antik kent önemli ticaret merkezlerinden biriydi.

Safranbolu - Karabük

Osmanlı mimarisinden izler taşımaktadır. Hem yerli hem de yabancı turistleri sürekli ağırlamaktadır. Geleneksel evleri diğer bir deyişle Safranbolu evleri hiçbir evin güneşini engellemez ve komşusunun camını görmez. Zevkli döşenmiş arnavutluk kaldırımlı avluları ve sokakları ile Safranbolu çok şirin bir yerdir.  Güzel manzarasını görmek için Hıdırlık Tepesi içindeki kafelere gidip fotoğraf çekilebilir, çekebilirsiniz.

Balıklıgöl - Şanlıurfa

Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı yer olarak bilinen Balıklıgöl, aynı zamanda avcılıktan tarımsal yerleşik hayata geçişin başladığı ilk yer olarak tahmin edilmektedir. Hem inanç hem de tarih turizmi için son derece önemli olan gölün başka bir sevilme nedeni ise balıklardır. Avlanması yasak olan balıkları görmek için Şanlıurfa’da araba kiralama yapın!

Kız Kalesi - Mersin

Sahilde küçük bir adada bulunan Kız Kalesi haftanın her günü açıktır. Şehir içi ulaşım araçlarıyla gidebileceğiniz sahilden yüzerek Kız Kalesi’ne varabilirsiniz.
 
Kız Kalesi ve Akdeniz’deki en güzel sahilleri öğrenmek için Miniyol bloga gelin!

Göbeklitepe - Şanlıurfa

Tarihin en eski ve en büyü ibadet merkezi Göbeklitepe’nin M.Ö. 10000 yılından önce yapıldığı düşünülmektedir. Örencik Köyü yakınlarında bulunan ibadethanede yaklaşık 20 tapınak bulunsa da sadece 6 tanesi bilinmektedir. UNESCO Dünya Miras Listesi içinde bulunan Göbeklitepe’ye mutlaka uğramalısınız.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.