Arama yapın

Kapadokya Gezi Rehberi

Kapadokya Gezi Rehberi
Sinan Daşpınar
Hızlı araç kiralama yapmanın güvenli yolu Miniyol, bu blogunda Kapadokya gezi rehberi hazırladı.
İçerik Başlıkları
  • Kapadokya Nerede?
  • Kapadokya Yol Tarifi
  • Antalya Kapadokya Arası Kaç km?
  • Ankara Kapadokya Arası Kaç km?
  • İstanbul Kapadokya Arası Kaç km?
  • Kapadokya Gezilecek Yerler
  • Ihlara Vadisi
  • Narlıgöl Krater 
  • Göreme Açık Hava Müzesi
  • Derinkuyu Yeraltı Şehri
  • Üçgüzeller ve Paşabağ Peribacaları
  • Kapadokya Balayı Otelleri

Kapadokya ülkemizde popüler olan gezi duraklarından birisidir. Romantik bir balayı, ailecek güzel bir tatil veya arkadaşlarla eğlenceli bir kaçamak yapmak istiyorsanız Kapadokya bunlar için en iyi durak. Miniyol bu yazıda Kapadokya nerede, Kapadokya’da gezilecek yerler, ulaşım ve konaklama gibi birçok merak ettiğiniz konulara ışık tuttu. 

 
Kapadokya Havalimanı kiralık araba için Miniyol’u kullanabilirsiniz. 

Kapadokya Nerede?

Nevşehir ilimizde yer alan Kapadokya coğrafi güzellikleriyle insanları büyülemektedir. Yaklaşık 50 milyon yıllık tarihe sahip olan Kapadokya, bölgede bulunan Hasandağ ve Güllüdağ isimli iki adet dağın patlamaları sırasında bölgeye yayılan lav ve küllerden meydana gelen yumuşak tabakanın zamanla üst üste gelmesi ile oluşmuştur. Bu üst üste gelen tabakalar yağmur ve rüzgar sayesinde zamanla aşınmış ve hepimizin bildiği peribacaları görüntüsünü oluşturmuştur. 
 

Kapadokya Yol Tarifi

İç Anadolu'nun tam ortasında bulunan Nevşehir ulaşılması oldukça kolay bir şehirdir. Şehre araç, otobüs veya uçakla çok rahat bir şekilde ulaşmak mümkündür. Kapadokya’ya en rahat ulaşım için Miniyol’dan araç kiralayabilir ve rahat bir yolculuk geçirebilirsiniz. Kapadokya Antalya, Ankara ve İstanbul’dan birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır. 
 

Antalya Kapadokya Arası Kaç km?

 
Antalya - Kapadokya arası 534 kilometredir. Yol otobüs ile yaklaşık 9.30 saat sürmektedir.  Uçakla ise yaklaşık 1 saatlik uçuş sağlayabilirsiniz. Ulaşımınızı kolaylaştırmak ve geziniz sırasında ulaşım sıkıntısı çekmemek için Antalya’dan araba kiralamayapabilirsiniz!
 

Ankara Kapadokya Arası Kaç km?

 
Ankara Kapadokya arası 295 kilometredir ve yolculuk araçla yaklaşık 3 saat 40 dakika sürmektedir. Ankara - Nevşehir arasında aktarmalı uçuş yapacağınız için uçakla ulaşımı tavsiye etmiyoruz. Ankara oto kiralama yaparak ulaşımınızı kolaylaştırabilir ve gezinizi konforlu hale getirebilirsiniz.
 

İstanbul Kapadokya Arası Kaç km?

 
İstanbul Kapadokya arası 725 kilometredir ve yolculuk araçla yaklaşık 7 saat 40 dakika sürmektedir. Miniyol’dan araç kiralayarak konforlu ve hızlı bir şekilde keyfinizce yolculuk yapabilirsiniz.
 
İstanbul’dan kiralık arabaiçin Miniyol’u kullanabilirsiniz. ,
 

Kapadokya Gezilecek Yerler

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi doğal güzellikleri ile nefes kesmesinin yanında kiliseleri ile de turist çekmektedir. Vadiye iniş ve çıkış biraz zor olsa da manzarası için değeceğine eminiz.
 

Narlıgöl Krater 

Termomineralli su kaynağı bulunan göl, çevresinde birçok termal otele de ev sahipliği yapmaktadır.
 

Göreme Açık Hava Müzesi

Dünya miras listesinde yer alan Göreme Açık Hava Müzesi volkanik tüflerden oluşmuştur. 4. yüzyıldan itibaren Hristiyanlar inzivaya çekilmek ve Tanrı'ya yakınlaşmak için kullanmıştır. Etrafında çokça kilise bulunsa da Karanlık Kilisesi korunduğu için sağlam kalmış ve oldukça rağbet görmektedir.
 

Derinkuyu Yeraltı Şehri

En büyük ziyarete açık yeraltı şehri olan Derinkuyu, savunma için Hititler tarafından inşasına başlanmış ve sonradan da inşa ilerletilmiştir. İçerdeki hava sıcaklığı yılın her dönemi sabittir. Kalp, tansiyon ve astım hastalarının içeriye girmesi önerilmemektedir.
 

Üçgüzeller ve Paşabağ Peribacaları

Oluşumundan daha önce de bahsettiğimiz peri bacaları nefes kesen manzarası ile en çok fotoğraf çekeceğiniz duraklardan birisidir. Bu alanlarda Kapadokya Balon Turu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Manzaranın tadına varırken uçabilir tarifsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz. 
 

Kapadokya Balayı Otelleri

Son yıllarda oldukça popüler olan balayı duraklarından birisi de Kapadokya’dır. 

Sacred House en çok tercih edilen yüksek puanlı otellerden birisidir. Bu otelde spa ve masaj indiriminin yanında ayarlanmış romantik ambiyans ve ikramlar ile öne çıkmaktadır.

Magic Cave House ve MCD Cave Hotel diğer en çok tercih edilen otellerdendir. Yine romantik ambiyans, ikramlar ve günlük gazete servisi ile öne çıkmaktadırlar. Cappadocia Estates ise romantik balayı konseptleri ve çiçekli jakuzisi ile ilgi çekmektedir. 
 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.