Arama yapın

Türkiye’nin En Güzel 5 Kanyon Manzarası

Türkiye’nin En Güzel 5 Kanyon Manzarası
Sinan Daşpınar
Türkiye’deki kanyonlar arasında seçim yapabilmek çok zor olsa da bazı kanyonlar diğer kanyonlar arasından öne çıkmaktadır. Bu kanyonlar arasında bazıları çok ünlüdür.
İçerik Başlıkları
  • 2.Köprülü Kanyon
  • 3.Göksu Kanyonu
  • 4.Saklıkent Kanyonu
  • 5.Cehennem Deresi Kanyonu
  • Miniyol Araç Kiralama Nasıl Yapılır?
  • Araç Kiralamada Neden Miniyol?
1.Ihlara Vadisi

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde bulunan Ihlara Vadisi doğa, tarih ve kültürün birleştiği çok önemli bir yerdir. Türkiye’deki kanyonlar arasında en çok bilinen Ihlara Vadisi geçmişinde onlarca yaşama ev sahipliği yapmış ve içine birçok kilise bulundurmaktadır. İçinde insanların yaşadığı en büyük kanyon özelliği taşıyan Ihlara Vadisi, bağlar ve bahçelere sahip olmasının yanında vadi çevresinde cılız bir bitki örtüsü hakimdir.

2.Köprülü Kanyon


Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan Köprülü Kanyon, Köprü Nehri ve tarihi Selge kentinin bulunduğu bölgeyi kapsamaktadır. Türkiye’nin en uzun kanyonlarından biri olan Köprülü Kanyon’un bulunduğu bölge şu an Milli Park olarak ayılmıştır. Nehrin batı kıyısında bulunan antik Selge kentinde kaleler, su kemerleri, Roma Devri’ne ait köprüler ve yollar vardır. Girişinin ücretsiz olduğu kanyonda bazı etkinlikler düzenlenmektedir. Köprülü Kanyon’da piknik alanları bulunmakta, rafting yapılabilmekte ve konaklanabilmektedir.

3.Göksu Kanyonu


Rafting ve kano severlerin uğrak noktası olan ve adını içinden geçen Göksu Nehrinden alan Göksu Kanyonu ülkemizin en popüler kanyonlarından biridir. Ramsar alanı olarak da bilinen Türkiye’deki kanyonlar içinde en çok canlı barındıran Göksu Kanyonu’nda göçmen kuşlarında uğrak noktasıdır. Caretta caretta ve Chelona mydas deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanı da olan kanyon Akdeniz’in en önemli ana yuvalama bölgelerinden biridir. 

4.Saklıkent Kanyonu


Fethiye’den 45 km uzaklıkta bulunan ve Ölüdeniz’den sonra ilk akla gelen Saklıkent Kanyonu kaynağını Eşen Çayı’ndan almaktadır. Milli parklarımızdan biri olan Saklıkent Kanyonu’nun uzunluğu yaklaşık 18 kilometredir. Yüksekliği 600 ila 800 metre arasında değişen kanyonun bazı kısımlarına güneş dahi girememekte. Bu nedenle çok az bir kısmına kişisel olarak ulaşabilirken,  kanyonun tamamını gezmek için rehbere ihtiyacınız var. Su seviyesinin omuz hizasına kadar çıkabildiği Saklıkent Kanyonu’nda da ek olarak rafting yapabilir, suyun üstünde bulunan yüzen masalarda bir şeyler yiyebilir, çamur banyosu yapabilirsiniz.  Saklıkent’te konaklama imkanı da bulunmakta.
 
ıhlara-vadisi
 

5.Cehennem Deresi Kanyonu


Cehennem Deresi Kanyonu, dünyanın en büyük kanyonları arasında bulunmaktadır. Artvin’in, Ardanuç ilçe merkezine yaklaşık 7 kilometrelik uzaklıkta bulunan Cehennem Deresi Kanyonu, taşlı ve dik yollardan oluşmakta ve toplu olarak gezme imkanı vermemektedir. Dağcıların durak noktası olan kanyonun zirvesine ilkbahar aylarında yürüyerek ulaşılabilmektedir. Son yıllarda bir cam köprü yapımı da planlanmaktadır.
 

Miniyol Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

Miniyol uygulamasına veya web sitesine hızlı şekilde üye olarak araç kiralama rezervasyonu yapabilirsiniz. Kampanyalar hakkında bildirimler alarak özel puan sistemi ile ödeme fırsatına sahip olun! İşlemleriniz hakkında soru sormak ve bilgi almak için 0850 304 69 63 numaralı telefonumuzu arayın!
 

Araç Kiralamada Neden Miniyol?


Miniyol’da %100 ücret iade güvencesi, 7/24 çağrı merkezi, kullanıcı odaklı tasarım, güvenli ödeme, özel asistan, dijitalleşen geleneksel süreçler, gelişmiş filtreleme özellikleri vardır. Türkiye’nin yeni nesil araç kiralama motoru Miniyol ile farklı firmalar arasından taleplerinize en uygun olan araçları hızlı şekilde bulabilirsiniz.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.