Arama yapın

Türkiye’de Yapılan Lezzet Festivalleri

Türkiye’de Yapılan Lezzet Festivalleri
Sinan Daşpınar
Yeni nesil araç kiralama yapabileceğiniz Miniyol ile Türkiye’deki yemek festivalleri rotamızı gezebilirsiniz. Öncesinde festivalleri tanıyalım!
İçerik Başlıkları
  • Türkiye’de Yapılan Yemek Festivalleri
  • Tekirdağ Kiraz Festivali
  • Manisa Mesir Macunu Festivali
  • Alaçatı Ot Festivali
  • Gümüşhane Kuşburnu Pestili Festivali
  • Edirne Ciğer Festivali
  • Yemek Festivallerini Gezmek

Dinlenmek, maceraya atılmak ya da biraz huzur bulmak istiyorsunuz ama bunların hiç birini yemeksiz yapamam diyorsanız doğru adrestesiniz. Türkiye’de yapılan birçok yemek festivali bulunmaktadır. Hadi gelin Türkiye’de yapılan yemek festivalleri nasılmış bir bakalım!

 
Ulaşım sıkıntısı olmadan festivalden festivale gitmeniz için Miniyol yanınızda!
Miniyol ile oto kiralama yapın, ulaşımınızı kolaylaştırın.
 

Türkiye’de Yapılan Yemek Festivalleri

Ülkemizde sadece coğrafyamız değil, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmaktan gelen kültürümüz de çeşitli ve farklı. Hem karma hem özgünlüklerle ortaya çıkan kültürel çeşitliliğimizden Anadolu yemeklerimiz de etkilenmiştir. Farklı şehirlerin, yörelerin kendine özel bir mutfağı olduğu doğru hatta bazıları var ki dünyaca ünlü. Peki, yemek festivalleri ile bu lezzetleri tadabilir misiniz? Tabi ki evet!
 

Tekirdağ Kiraz Festivali

İsminin başlarda Kiraz Cümbüşü olduğu Tekirdağ Kiraz Festivali 1962 yılından beri düzenlenmektedir. Bu festivalde sergiler, konserler, gösteriler ve yarışmalar düzenlenmektedir. Süleymanpaşa ilçesinde düzenlenen festival sizi hayal kırıklığına uğratmayacak!
 
Festivalden önce Trakya mutfağı hakkında bilgi alın!
 

Manisa Mesir Macunu Festivali

500 yıldan beridir gelenekleşen mesir macunu dağıtımı festival şeklinde yapılıyor. Festival esasında 41 çeşit baharattan yapılan bu macunun Nevruz günü yenilmesinin bütün sene hastalıktan koruyacağı inancı ile bugüne kadar gelmiştir. Yine sergiler, gösteriler ve konserlerle karşılaşacağınız Mesir Macunu Festivali Mart ayında yapılmaktadır. 
 

Alaçatı Ot Festivali

İzmir’de bulunan Alaçatı’da her yıl Nisan ayında Ot Festivali düzenlenmektedir. Bu festival Ege Bölgesi’nin yemeklerinde kullanılan otlarla yapılmaktadır. Festival süresince atölye çalışmaları, yemek yarışmaları ve otları doğada bulmayı hedefleyen doğa yürüyüşleri yapılmaktadır. Hem yemek yiyip hem de yeni şeyler keşfedeyim istiyorsanız doğru festivaldesiniz. İzmir Adnan Menderes havalimanı araç kiralama yaparak Alaçatı’ya yaklaşık 1 saatte gidebilirsiniz.
 
Ege bölgesi gibi Akdeniz’in de mutfağını merak ediyorsanız tıklayın!
 

Gümüşhane Kuşburnu Pestili Festivali

Gümüşhane Belediye’sinin düzenlediği festival her yıl Temmuz ayında yapılmaktadır. Ülkemizdeki ilk ve tek uluslararası hasat festivali olan Kuşburnu Pestili Festivali  boyunca hal konserleri, folklor gösterileri ve yöresel yemek yarışmaları yapılmaktadır.
 

Edirne Ciğer Festivali

Uluslararası standartlarda yapılan festivalin ana amacı Edirne turizmini hareketlendirmek. Yerli ve yabancı bandoların geldiği, yarışmaların yapıldığı Ciğer Festivali boyunca Edirne’nin tava ciğerine doyacaksınız! Zaten festival adını da bu ünlü tava ciğerinden alıyor. 
 

Yemek Festivallerini Gezmek

Ülkemizin yöresel mutfaklarını öne çıkaran bu festivallere birer şans vermenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Hem girişleri hem de katılımları ücretsiz olan festivallerde Anadolu mutfağının detaylarını öğreneceksiniz.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.