Arama yapın

Türkiye’de Görülmesi Gereken 9 Doğa Harikası

Türkiye’de Görülmesi Gereken 9 Doğa Harikası
Sinan Daşpınar
Her bir şehrinde yarı bir doğal güzelliği bulunan ülkemizde gezilip, görülmesi gereken birçok farklı doğal alan var. Sizler için hazırladığımız Türkiye’de görülmesi gereken doğal güzellikler listemize bakabilirsiniz.
İçerik Başlıkları
  • 1.Meke Gölü
  • 2.Kapadokya
  • 3.Kaz Dağları 
  • 4.Kaputaş Plajı
  • 5.Ayder Yaylası 
  • 6.Karapınar Çölü
  • 7.Yedigöller Milli Parkı
  • 8.Pamukkale Travertenleri
  • 9.Cennet ve Cehennem Obrukları
Türkiye gerek özel gerek matematik konumu itibariyle farklı doğal güzelliklere sahip olabilmiş sınırlı ülkelerden biri. Say say bitiremeyeceğimiz bu doğal güzellikler arasında sizlere Türkiye’de görülmesi gereken doğal güzellikler listesi hazırladık.

1.Meke Gölü

Dünyanın nazar boncuğu olarak bilinen Meke Gölü, Konya’nın Karapınar ilçesinde bulunmaktadır. Görülmesi gereken doğa harikalarından ilki bizce Meke Gölü, sönmüş bir volkan kraterinin gaz patlaması sonucu suyla dolu ve adacıklardan oluşan harika bir göldü. Şimdi kurumak üzere olan Meke Gölü bu haliyle bile görülmelidir.
 
kapadokya

2.Kapadokya

Görülmesi gereken doğal yerler arasında bizce ikinci sırada Kapadokya var. Binlerce yıl boyunca farklı toplumlar için ev sahipliği yapan peribacaları içleri oyulmuş kayadan evler, yeraltı şehirleri, kiliseler, hastaneler gibi yerleşim ve yaşam alanlarından oluşmaktadır. 60 milyon yıl önce lav ve küllerden oluşan tabakaların aşınması ile oluşan peribacaları Kapadokya, Nevşehir ilimizde bulunmaktadır.
 

3.Kaz Dağları 

Yunan mitolojisinde bulunan birçok hikâyeye ev sahipliği yapan Kaz Dağları küçük köylere, tarihi yerlere, milli parka, kamp alanlarına ve bir müzeye sahip. Türkiye’nin akciğerleri olarak nitelendirilen Kaz Dağları, Çanakkale ve Balıkesir arasında oldukça geniş bir bölgede bulunmaktadır. Gideni kendine hayran bırakan ve kesinlikle Türkiye’de görülmesi gereken doğal güzellikler arasında olan dağlara her mevsim gidebilir ve Kaz Dağları bungalov evlerde kalabilirsiniz. 
 

4.Kaputaş Plajı

Dünyaca ünlü Kaputaj Plajı, yaz turizminin gözdesi Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunmaktadır. Belediyenin işlettiği ve şezlong, şemsiye kiralayabileceğiniz plaja ulaşmak için 186 basamak inmeniz gerekmekte. Kaputaj Plajı’nda yüzerek ulaşabileceğiniz uzunluğu 40 metre olan Mavi Mağara’da bulunmakta. 
 

5.Ayder Yaylası 

Karadeniz Bölgesi’nin göz bebeği olan Rize Ayder Yaylası, 1300 metrelik rakımda bulunmaktadır.  Ayder Yaylası’nda kaplıcaya girebilir, doğa yürüyüşü yapabilir ve şelalelerine gidebilirsiniz. Yayla yılın 12 ayı boyunca konaklama imkânına sahiptir. Kışın ayrı yazın ayrı güzelliklere sahip olan Ayder Yaylası’na gittiğinizde Kaçkar Dağları’nın eşsiz manzarasını görebilirsiniz. 

6.Karapınar Çölü

Türkiye’nin tek çölü olma özelliğini taşıyan ve Konya’da bulunan Karapınar Çölü, Konya’dan yaklaşık 100 km uzaklıkta. Aşırı otlatmacılığın ve karasal iklimin getirdiği kuraklığın sonunda oluşan Karapınar Çölü’nde krater çöllerini de görebilirsiniz. 

7.Yedigöller Milli Parkı

1965 yılından beri milli park olarak korumaya alınan Yedigöller Milli Parkı adını içinde bulundurduğu 7 göllerden almıştır. Çok sayıda bitki türüne ve hayvan türüne ev sahipliği yapan Yedigöller Milli Parkı’nda konaklayabilir, kamp yapabilir, Mayıs-Eylül aylarında balıkçılık yapılabilir, bungalov evlerde doğanın keyfine bakabilirsiniz. Yedigöller Milli Parkı ülkemizin en güzel doğal alanlarından biridir.

8.Pamukkale Travertenleri

Menderes Nehri üstünde tamamen doğal olarak oluşan Pamukkale Travertenleri, UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmış ve ülkenin tek korunan traverten alanıdır. Termal suya sahip olan ve şifahane olarak kullanılan Pamukkale Travertenleri’nin sadece belli bir kısmına girebiliyor, yüzebiliyor veya oturabiliyorsunuz. Konaklamak içinse birkaç km aşağıdaki termal otelleri kullanabilirsiniz.

9.Cennet ve Cehennem Obrukları

Mersin’in en bilindik turizm ve doğa harikası olan Cennet Obruğu ve Cehennem Obruğu, yeraltındaki nehirlerden biri yüzünden oluşan kimyasal erozyonla tavanın çökmesi sonucu oluşmuştur. Normal şartlarda girişinin zor olduğu Cehennem Obruğu için asansör yapılmıştır. Bununla beraber Cennet Obruğu’na iniş yapılmamakta ama cam bir seyir terasla seyir mümkün kılınmaktadır. 
 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.