Arama yapın

Türkiye’de Görmeniz Gereken 8 Arkeolojik Alan

Türkiye’de Görmeniz Gereken 8 Arkeolojik Alan
Sinan Daşpınar
Miniyol’dan araba kiralama işlemi yaparak Türkiye’deki arkeolojik keşifleri gezebilirsiniz!
İçerik Başlıkları
  • Çatalhöyük - Konya
  • Troya - Çanakkale
  • Anavarza Antik Kenti - Adana
  • Bergama Antik Kenti- İzmir
  • Sagalassos Antik Kenti - Burdur
  • Hattutaş Antik Kenti - Çorum
  • Göbekli Tepe - Şanlıurfa
  • Zeugma Antik Kenti ve Müzesi - Gaziantep

Tarih boyunca onlarca medeniyetin yaşadığı ülkemizde bugün hala yeni yeni kalıntılar keşfedilmektedir. Bu denli geçmişi medeniyetlerle dolu olan ülkemizde arkeoloji çalışmaları devamlı olarak yapılmaktadır. Türkiye’deki önemli arkeolojik kazılar ve Türkiye’deki arkeolojik keşifler arasından bir liste hazırladık. Buna göre Troya nerede, Anavarza nerede, Pergamon Antik Kenti hakkında merak ettikleriniz, Sagalassos nerede, Zeugma hangi ilimizdedir gibi merak ettiğiniz birçok soruyu hazırladığımız yazıda bulabilirsiniz!

 

Çatalhöyük - Konya

Konya’nın Çumra ilçesinde bulunan kalıntı, 2012 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. Neolitik ve Kalkolitik Çağ yerleşim yeridir. Toplumsal hayata ve tarıma geçiş başlangıcı gibi insan hayatını derinden etkiletecek önemli evrelerini yaşamıştır. 13 katlı olduğu ve her katın özel özelliklerinin farklı olduğu düşünülmektedir.
 
Konya Havalimanı’ndan Çatalhöyük'e geçiş yapmak için ve havalimanı hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
 

Troya - Çanakkale

Neredeyse 5 bin yıl önce kurulduğu düşünülen Troya Antik Kenti, aynı zamanda dünyanın en ünlü antik kentlerinden biridir. 1998 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Truva Atı efsanesi de bu bölgeye aittir.
 

Anavarza Antik Kenti - Adana

Adana’nın Kadirli, Ceyhan ve Kozan ilçelerinin kesişiminde bulunur. Uzun bir süre Anadolu’nun en önemli metropollerinden biri olan Anavarza’nın ismi Metropolis ve Neokoros olarak da kullanılmıştır. Bölgende 4 girişi, sütunlu bir yolu ve su yolları, hamam ve kilise kalıntıları, kaya mezarları ve stadyum bulunmaktadır.
 
Anavarza Antik Kenti’ni gezdikten sonra yemek iyi bir fikir olabilir. Adana’da ne yenir öğrenmek istiyorsanız blogumuzu okuyabilirsiniz.
 

Bergama Antik Kenti- İzmir

Diğer adıyla Pergamon Antik Kenti isminden de anlaşılacağı gibi Bergama ilçesinde bulunmaktadır. Kent içinde bulunan Beragama Zeus Tapınağı, Traian Tapınağı ve Athena Tapınağı en çok bilinen ve ziyaret edilen yapılardır.  Perşomen burada bulunmuş ve Asya’nın ilk kütüphanesi de burada kurulmuştur.
 

Sagalassos Antik Kenti - Burdur

Frigler, Persler, Romalılar ve Selçuklular gibi köklü medeniyetlerin yönetiminde kalan Sagalassos Antik Kenti M.Ö. 1000 yıllardan beri yerleşim alanı olarak kullanılmıştır. Maden ve su açısından zengin olduğu için tercih edilen bir bölge olduğu düşünülmektedir. 
 

Hattutaş Antik Kenti - Çorum

İlk olarak adının Hattuş olduğu şehir, Hititlerle birlikte Hattutaşa olarak değiştirilmiştir. Aşağı ve Yukarı şehir olarak ikiye bölünen kentte Kral Kapısı, Aslanlı Kapı ve Yerkapı gibi yapıları görebilirsiniz.

Göbekli Tepe - Şanlıurfa

Göbekli Tepe Şanlıurfa’dan yaklaşık 15km uzaklıktaki Örencik Köyü’ne yakın bir yerde bulunmaktadır. 1963 yılında yüzey araştırmaları sonucunda keşfedilse de 1994 yılında kazı çalışmalarına başlanmıştır. Tarihteki bilinen en eski ve en büyük ibadet merkezidir. Göbekli Tepe piramitlerden 7500 yıl önce inşa edilmiştir.

Zeugma Antik Kenti ve Müzesi - Gaziantep

Antep’in Nizip ilçesindeki Belkıs Köyü’nde bulunan Zeugma Antik Kenti stratejik bir konuma sahip olduğu için tarih boyunca önemli bir şehir olmuştur. Askeri ve ticari amaçlarla kullanılan bölgede Triton, Posedion, Tethys ve Oceanos mozaikleri görebilirsiniz.
 
Citroen C-Elysee ile Gaziantep’i turlayabilirsiniz. C-Elysee’nin özelliklerini öğrenin!

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.