Arama yapın

Terkos Gölü Hakkında Bilmediğiniz Detaylar

Terkos Gölü Hakkında Bilmediğiniz Detaylar
Sinan Daşpınar
Dünya üzerinde milyonlarca göl bulunmaktadır. Terkos Gölü Türkiye'nin İstanbul şehrinde bulunan bir göldür. Terkos Gölü şehir hayatında yaşayanlar için doğal güzellikler içinde kaçamak yapacakları bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır.
İçerik Başlıkları
    • Terkos Gölü'nün Özellikleri
    • Terkos Gölünde Ne Yapılır?
    • Terkos Gölünde Nerede Konaklanır?
    • Terkos Gölünde Konaklama
Dünya üzerinde milyonlarca göl bulunmaktadır. Terkos Gölü Türkiye'nin İstanbul şehrinde bulunan bir göldür. Terkos Gölü şehir hayatında yaşayanlar için doğal güzellikler içinde kaçamak yapacakları bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Terkos Gölü'nü ziyaret etmek için araç kiralama şirketlerinden yardım almak mümkündür. 

Terkos Gölü'nün Özellikleri

Terkos Gölü'nün diğer adı Durusu Gölü'dür. İstanbul'un kuzey batısında Karadeniz tarafında bulunan göl Çatalca ve Arnavutköy ilçe sınırları içinde yer almaktadır. İstanbul'un Avrupa yakası tarafında lagün kökenli bir oluşumdur. Önceleri Karadeniz’in bir koyu olan göl zaman içinde dalga biriktirmesi ile bir göle dönüşmüştür. Zamanla kum tepeleri denizden ayrılarak deniz ve göl arasında iki kilometrelik bir alan oluşturmuştur. Tuz seviyesi az olan gölün derinliği dört buçuk metre olarak bilinmektedir. Genişliği beş kilometre, uzunluğu ise on üç kilometredir. İstanbul'un tatlı su rezervinin büyük bir kısmını karşılamaktadır. İstanbul su ihtiyacının %22’si Terkos Gölü sayesinde karşılanmaktadır. Doğal güzellikleri ile ön plana çıkan gölü kendi aracınızla ya da araba kiralama yaparak ziyaret edebilmeniz mümkündür. 

Terkos Gölünde Ne Yapılır?

İstanbul'dan günübirlik olarak gidebileceğiniz Terkos Gölü'ne gitmek için kendi aracınızdan ya da oto kiralama şirketlerinden hizmet almanız mümkündür. Doğa ile iç içe olan gölde ve çevresinde piknik yapabileceğiniz birçok alan bulunmaktadır. Gölde kano ile gezintiye çıkılabilmektedir. Balık tutmayı sevenler için göl inanılmaz deneyimler sunmaktadır. Doğa içinde sadece dinlenmek, gezintiye çıkarak vakit geçirmek isteyenler için idealdir. Huzur içinde vakit geçirebileceğiniz gölde değişik birçok aktivite yapılabilmektedir. Üstelik şehir havasından uzaklaşmak isteyenler için hem oldukça yakın hem de araç kiralama yaparak gidilebilecek yerlerdendir.
 
Ayrıca İstanbul’a yakın doğa içinde yer alan diğer lokasyon önerilerimize blogumuzdan ulaşabilirsiniz.
 
Terkos Gölü

Terkos Gölünde Nerede Konaklanır?

Terkos Gölü'ne gittiğinizde konaklama yapılacak birçok seçenek mevcuttur. Konaklama için göl çevresinde bulunan kamp alanlarından yararlanabilirsiniz. Tatilinizi daha rahat bir ortamda geçirmek isterseniz göl çevresinde eşsiz doğa ve göl manzarası ile hizmet sunan birçok otel bulunmaktadır. Göl ve çevresinde ayrıca apartlar ve günlük kiralanabilecek dairelerde bulunmaktadır. Terkos Gölü otel, motel, pansiyon, apart ve birçok konaklama seçeneği ile araba kiralama yaparak ya da kendi aracınızla gidilebilecek yakın tatil yerlerinden biridir. 

Terkos Gölünde Konaklama

Terkos Gölü konaklama açısından her bütçeye uygun fırsatlar sunmaktadır. Göle İstanbul'a olan yakınlığı ile oto kiralama yaparak gelmek mümkündür. Konaklama için ise doğa ve göl manzaralı bir otel ya da pansiyon tercih edebilirsiniz. Terkos Gölü’nde konaklama yapacak birçok seçenek bulunmaktadır.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.