Arama yapın

Sevgililer Günü Ne Zaman? Sevgililer Gününde Sevgilime Ne Alabilirim?

Sevgililer Günü Ne Zaman? Sevgililer Gününde Sevgilime Ne Alabilirim?
Sinan Daşpınar
Akıllarda şu sorular var sevgilime ne hediye almalıyım? Hediye alırken nelere dikkat etmeliyim? 14 Şubat Sevgililer Günü nasıl ortaya çıkmıştır? 14 Şubat Sevgililer Günü ne anlama gelir? Merak edilen bu soruların cevaplarını araç kiralamanın ve sevgilileri birbirine kavuşturmanın yeni yolu Miniyol sizler için derledi.
İçerik Başlıkları
  • Valentine kimdir?
  • 14 Şubatta hediye alırken neler dikkat etmeliyiz?
  • 14 Şubat Sevgililer Günü’nde Erkeğe Ne Hediye Alınır?
  • 14 Şubat Sevgililer Günü’nde Kadına Ne Hediye Alınır?
  • Sevgililer Günü’nde Nereye Gidilir?
   • Kapadokya, Nevşehir
   • Abant, Bolu
   • Pierre Loti Tepesi, İstanbul
   • Uludağ, Bursa
   • Adalar, İstanbul
   • Aşk Tepesi, Kartepe
   • Ortaköy, İstanbul
   • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
   • Before Sunrise
   • La La Land
   • Breathless
   • Cold War
   • Love Actually
   • The Notebook
   • Ghost
   • Serendipity

14 Şubat Sevgililer Günü yaklaştı. 2022 yılında 14 Şubat Pazartesi gününe denk geliyor. Akıllarda şu sorular var sevgilime ne hediye almalıyım?Hediye alırken nelere dikkat etmeliyim?14 Şubat Sevgililer Günü nasıl ortaya çıkmıştır? 14 Şubat Sevgililer Günü ne anlama gelir? Merak edilen bu soruların cevaplarını araç kiralamanın ve sevgilileri birbirine kavuşturmanın yeni yolu Miniyol sizler için derledi.
14 Şubat Sevgililer Günü nasıl ortaya çıkmıştır? 
 
Sevgililer Günü’nün kökeni Roma Katolik Kilisesi’ne dayanmaktadır. Valentine adındaki bir din adamının adına ilan edilmiş bir bayram günüdür aslında. 

Valentine kimdir?

Valentine “Âşıkların Azizi” olarak bilinen Roma azizlerinden birisidir. 269 yılı civarında öldüğü tahmin edilmektedir. Her yıl 14 Şubat günü anılır. 
Bazı toplumlarda Sevgililer Günü, Aziz Valentin Günü olarak bilinir. Valentine kelimesi batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgilim anlamlarında da kullanılmaktadır. 
Eski Roma’da Pagan İnancının kraliçesi olan Juno’ya sevgisini ve saygısını göstermek için halk 15 Şubat Lupercalia Bayramı’nın arifesi olan 14 Şubat tarihini tatil yaparlardı. 14 Şubatta genç erkekler ve genç kadınlar isimlerini bir kutuya yazar ve atarlardı. Kutudan birbirini çeken çiftler bir süre sonra evlenirdi. İmparator 2.Claudius’un bu etkinlik çok hoşuna gitmemişti. Bu yüzden bu etkinliği yasakladı. Yasağa rağmen Aziz Valentine çiftleri evlendirmeye devam etti. 2. Claudius bunu duyduğunda çok sinirlenir ve Aziz Valentine’yi öldürtür. Her 14 Şubatta Aziz Valentine için anma töreni gerçekleşir ve günümüzde 14 Şubat Sevgililer Günü olarak kutlanır. 
 

14 Şubatta hediye alırken neler dikkat etmeliyiz?

Sevgililer Günü

Sevgililer birbirlerine olan sevgilerinin her zaman göstermek isterler özellikle 14 Şubat bunun için en uygun gündür. Hediye alırken birçok kişi ne alacağını bilemez. Kadınların ve erkeklerin ilgi alanları genellikle farklılık gösterir. 
 

14 Şubat Sevgililer Günü’nde Erkeğe Ne Hediye Alınır?

Erkeklerin genellikle araba ve teknoloji tutkuları vardır. Özellikle teknolojik donanıma sahip arabaları deneyimlemek ve tecrübe etmek en büyük tutkularıdır. Bu araçlarını deneyimlemenin bir yolu var, Miniyol. 
Miniyol’un internet sitesi ve telefon uygulamaları üzerinden aradığınız aracı bulabilir ve kirayabilirsiniz. Sevgilinizle birlikte hem aracın, hem de yolların tadını çıkarabilirsiniz. Miniyol’un dünyasında yüzlerce farklı araç ve araç modeline ulaşabilir. Araçları kıyaslayabilirsiniz. Araç kiralamak hiç bu kadar kolay ve basit olmamıştı. Sevgiliye giden en güzel yol Miniyol’dan araç kiralama. 
Miniyol üzerinden aynı zamanda istediğiniz lokasyonda ki rent a car firmalarına ulaşabilir ve oto kiralamanızı istediğiniz yerde yapabilirsiniz.
 

14 Şubat Sevgililer Günü’nde Kadına Ne Hediye Alınır?

Güzel ve romantik bir akşam yemeği her kadının vazgeçilmezidir. Özellikle İstanbul’da Boğaz’a karşı bir yemek, harika olur. Aklınızda şu soru olabilir? Akşam saatlerinde nasıl gideceğim? Toplu taşıma çok kalabalık olur mu? Arabayı nereden bulacağım? Taksi bulabilir miyim? Bunlar Miniyol için hiç zor değil. Miniyol’dan araç kiralama yaparak bütçenize uygun aracı kiralayabilir ve sevgilinizi Boğaz’da gönül rahatlığı ile Boğaz’da yemek yemeye götürebilirsiniz. 
 

Sevgililer Günü’nde Nereye Gidilir?

Miniyol’dan araç kiralama işleminizi gerçekleştirdiniz kendinizi yollara atmak istiyorsunuz, peki nereye gitmelisiniz?
 • Kapadokya, Nevşehir

Romantik bir tatil geçirmek istiyorsanız Kapodokya ilk akla gelen yerlerden birisidir. Kapadokya’nın doğal güzellikleri, harika manzarası ve balon turları ile size efsane bir gün geçireceksiniz. Miniyol’un hazırladığı Kapadokya Gezi Rehberi yazımızı inceleyebilirsiniz. https://www.miniyol.com/blog/kapadokya-gezi-rehberi
 • Abant, Bolu

Mükemmel manzarası ve harika doğası ile sevgililer için harika bir gün geçirebilecek bir yer. Abant Gölü kenarında yer alan otellerde kalabilir, Abant Gölü’nün çevresinde piknik yapabilirsiniz. Abant Gölü’ne ulaşmanın en kolay yolu Miniyol’dan araç kiralama yapmak. Bolu’da araç kirama işlemi yapmak için miniyol.com’u ziyaret edebilirsiniz. 
 • Pierre Loti Tepesi, İstanbul

İstanbul’da aşıkların buluşma yeri neresi denildiği zaman akıllara Piere Loti Tepesi gelmektedir. Sevgilinizle İstanbul manzarasında oturup sıcak çayınızı yudumlayıp, sohbet edebilirsiniz. 
 • Uludağ, Bursa

Kış tatili için harika bir alternatif Uludağ. Uludağ’da bulunan otellerde sevgilinizle güzel vakit geçirebilir, karın tadını sonuna kadar çıkarabilirsiniz. Uludağ’ın yanında Türkiye aynı zamanda kayak yapılacak tesisleri ile dikkat çekmektedir. Ülkemizde kayak yapabileceğiniz Türkiye’nin en iyi kayak merkezlerini sıraladık. https://www.miniyol.com/tr/turkiyenin-en-iyi-kayak-merkezleri sayfamıza tıklayarak yazımıza ulaşabilirsiniz. 
 • Adalar, İstanbul

Sevgili ile yapılacak en güzel şeylerden birisi Adalar gezisi. Sevgilinizle birlikte İstanbul’un, denizin ve Şehir Hatları vapurunun tadını çıkara çıkarak harika bir gün geçirebilirsiniz. Büyükada, Burgazada, Heybeliada, Kınalıada hepsini tadı, kokusu farklı. Sevgilinizle Adalar’da kaybolmak ve doğanın tadını çıkarmak isteyeceksiniz. 
 • Aşk Tepesi, Kartepe

Kocaeli’nin Maşukiye ilçesine bağlı olan Kartepe Sevgililer Günü’nü geçirmek için harika bir yer. Temiz havası, harika doğası ile mutlaka gidilmesi gereken yerlerden birisi. Miniyol’dan Kocaeli, İstanbul gibi çevre illerden veya dilediğiniz lokasyonlardan araç kiralama yaparak Kartepe’de bulunun Aşk Tepesi’ne gelebilir ve sevgilinizle harika bir zaman geçirebilirsiniz. 
 • Ortaköy, İstanbul

İstanbul âşıkların şehri. Her sevgilinin hayalidir birlikte İstanbul sokaklarında gezmek, boğazı izlemek. 14 Şubatı geçirebilecek en güzel yerlerden birisi Ortaköy. Ortaköy’de sevgilinize sürpriz yapabilir ve birlikte çok güzel bir zaman geçirebilirsiniz. İstanbul’un tadını Miniyol’dan araç kiralama yaparak çıkarabilirsiniz. 
 
Sevgililer Günü’nde İzlenecek Filmler
 • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

IMDB’den 8.3 puan alan ve Türkçe ismiyle Sil Baştan olan film romantik anlarınızı daha da romantik yapacak. 2004 yapımı olan filmin yönetmenliğini Michel Gondry yapmaktadır. 
 • Before Sunrise

Richard Linklater’ın yönetmenliğini yaptığı ve başrollerinde Ethan Hawke, Julie Delpy ve Andrea Eckert’in oynadığı 1995 yılı yapımlı filmde Fransız yüksek lisans öğrencisi Celine ile Amerikan Jesse’nin aşkı işleniliyor. Budapeşte-Viyana treninde bir çiftin kavgası esnasında tesadüfen tanışan çiftin hikâyesi böylece başlar. Romantik, drama türündeki filmin aynı zamanda müzikleri de sizi çok etkileyecek.
 • La La Land

Damien Chazelle’nin yönetmenliğini yaptığı La La Land filmi Türkçeye “Aşıklar Şehri” olarak çevrilmiştir. Filmin başrollerinde Ryan Gosling ve Emma Stone yer alıyor. Film 70.BAFTA ödüllerinde elde ettiği 11 adaylık ile en fazla adaylık alan film oldu. 
 • Breathless

1960 Fransız yapımı olan romantik filmin yönetmenliğini Jean-Luc Godard yapmıştır. Film Türkçeye “Serseri Aşıklar” olarak çevrilmiştir. Sinema tarihine geçen romantik filmlerden birisidir. 
 • Cold War

Pawel Pawlikowski’nin yönetmenliğini yaptığı Polanya yapımı filmin başrollerinde Joanna Kulig ve Jeanne Balibar yer alıyor.
 • Love Actually

2003 İngiltere yapımı romantik komedi filmidir. Filmin yönetmenliğini Richard Curtis yapmıştır. Londra’da yaşayan on ayrı aşkın hikayesi anlatılmaktadır.
 • The Notebook

Nick Cassavetes’in yönettiği ve Nicholas Sparks’ın “Aynı” isimli romanından uyarlanan 2004 yapımı romantik, drama filmidir. Filmin başrollerinde Ryan Gosling ve Rachel McAdams yer almaktadır. 
 • Ghost

1990 ABD yapımı romantik, fantastik ve dram türünde bir filmdir. Filmin yönetmenliğini Jerry Zuccer yapmıştır. Filmin başrollerinde Patrick Swayze ve Demi Moore yer almaktadır. 
 • Serendipity

2001, ABD yapımı olan film Sara ve Jonathan dükkândaki son eldiveni aynı alda almak istemesiyle tanışırlar. Eldiven ile başlayan hikaye ilgi çekici bir hal almaya başlar. Peter Chelsom’un yönetmenliğini yaptığı romantik komedi filmi ile güzel bir vakit geçireceksiniz.
Miniyol araç kiralamanın en harika ve en basit yolu aynı zamanda birbirini seven çiftlerin en büyük kolaylığı. Miniyol’dan her araç kiralamanızda para puan kazanabilirsiniz. Miniyol’un sevgililer için fırsatları bitmez!
 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.