Arama yapın

Popüler İtalyan Yemekleri

Popüler İtalyan Yemekleri
Sinan Daşpınar
Dünya mutfakları arasında en çok rağbet gören ve en sevilen mutfaklardan biri de İtalyan mutfağı lezzetleridir. Miniyol sizin için bu şahane mutğın lezzetlerini yazdı.
İçerik Başlıkları
  • Penne Arabiata
  • Fettucini Alfredo
  • Carpaccio
  • Calzone
  • Minestrone
  • Bruschetta
  • Focaccia
  • Risotto
  • Gnocchi

Dünya’da en çok sevilen mutfaklardan biri de İtalyan mutfağı. Yemeye doyamadığımız, lezzeti ve görünüşü ile bizi doruklara çıkartan İtalyan mutfağı lezzetlerini sizler için yazdık.

Penne Arabiata

Kalem makarna da olarak bilinen penne makarnalar İtalyan mutfağı yemekleri içinde en popüler olanıdır. Arabiata ise penne yaparken kullanılan bir tür sostur. Sosun içinde domates, soğan, sarımsak, toz şeker ve bazı baharatlar kullanılmaktadır. 

Fettucini Alfredo

Yine bir makarna çeşidi olan Fettucini Alfredo fettucini ya da taglitelli makarnalardan yapılmaktadır. Sosunda tavuk göğsü, krema, sarımsak, fesleğen, parmesan peyniri bulunmaktadır.

Carpaccio

Genellikle çiğ olarak servis edilen Carpaccio ince dilimlenmiş ya da ince dövülmüş et ya da balıktır. Meze olarak kullanılan Carpaccio Venedik’te doğmuştur.

Calzone

İtalyan mutfağının pizzadan sonra en sevileni olan Calzone Napoli’de doğmuştur. Bir tür kapalı pizza olan Calzone’nin içinde pizza malzemeleri bulunmaktadır.
 
penne-arabiata
 

Minestrone

Sebzelerle veya makarna / prinçle yapılan Minestrone aslında bir çorbadır. Fasulye, soğan, kereviz ve havuç hem makarnalı hem de sebzeli olanlarının içinde kullanılan malzemelerdir.
 

Bruschetta

Sarımsak, tuz, zeytinyağı ile bulanan ve ızgarada pişirilen bir ekmek türü olan Bruschetta bir tür mezedir. Üstlerinde domatesi sebze, fasulye, kurutulmuş et veya peynir sosları olabilmektedir.
 

Focaccia

Focaccia bildiğimiz ekmek hamurundan yapılan yassı bir ekmek türüdür. Pizza hamuru gibi de pişirilebilmektedir.

Risotto

Risotto, et, tavuk veya sebze suyunda pişirilerek krema kıvamına getirilmiş bir tür pirinç pilavı olarak yenilmektedir. Risotto pirincin en yaygın tüketim şeklidir.
 

Gnocchi

Niyokki Yemeği olarak da bilinen Gnocchi, ince dilimlenmiş sığır etinden yapılan atıştırmalıktır. Sebze ve somon balığından da hazırlanabilmektedir.
 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.