Arama yapın

Meksika Mutfağı

Meksika Mutfağı
Sinan Daşpınar
Dünya lezzetleri arasında son dönemlerde çıkış yakalamış olan Meksika mutfağı hakkında bilmeniz gereken yemekleri Miniyol bloğunda anlattı.
İçerik Başlıkları
    • Taco
    • Nachos
    • Quesadilla
    • Fajita
    • Enchilada

Doğal güzelliklerinin yanı sıra mutfağıyla öne çıkan Meksika yemekleri son yıllarda oldukça gündemde. Acılı Meksika biberiyle kendini duyuran Meksika, son yıllarda başka yemek lezzetlerinin de olduğunu gastronomi sevenlere cömertçe sunmaya başladı.

Taco

Lavaş görünümünde olan Meksika’nın ünlü ve rağbet gören bir yemeğidir. Mini lavaş görünümlü tako mısır unundan yapılan tortilla ekmeğinden üretiliyor. Sebze ve etle yapılan çeşitleri bulunuyor. Çoğunlukla et ile yapılan takolar salsa sos, fasulye, avokado, kişniş ve bir çok baharatın birleşimiyle eşsiz bir tat sunuyor. Tadımlık değil doyumluk olsun diyorsanız birkaç tane yemenizi öneririz.
 
meksika-mutfagi

Nachos

Meksika mutfağı içindeki bir başka lezzet olan Nachos; ülkemizde severek tükettiğimiz bildiğimiz mısır gevreğinin üzerine kıyma, siyah fasulye, bol peynir eritilerek hazırlanan sosun salsa,ekşi kremayla birleştirilerek oluşan sunumu ve tadıyla sokak lezzetlerinin arasında tercih ediliyor. Atıştırmalık olarak Meksika’da yenen ve aranan bir lezzettir.

Quesadilla

Bizdeki gözlemeyi andıran görüntüsüyle çokça tercih edilen ve yenen bir Meksika yemeğidir. İspanyolca peynir anlamına gelen “queso” sözcüğünden türetilen quesadilla üçgen dilimler şeklinde yanında quesadilla guacamole ve salsa sos ile servis edilmektedir. Tortilla ekmeği arasında tavuklu ,etli, peynirli çeşitleriyle yiyenlere eşsiz bir tat sunmaktadır.

Fajita

Dünyaya adını duyurmuş bir başka Meksika lezzeti ise Fajitadır. Uzun ince şeritler şeklinde doğranmış et ve tavuk etlerinin baharatlara sote edilmesi ve yüksek ısıda içine katılarak pişirilen sebzelerin birleşiminden oluşmaktadır. Tortilla ekmeği ,avokado sos, salsa sos ile servise sunulan Fajita “etin en lezzetli bölümü” anlamına geliyor. Zengin bir içerik sunan Fajita güzel bir deneyim sunabilir.

Enchilada

Dana eti, tavuk veya sebze ile hazırlanan bu yemek tortilla ekmeği arasına konularak yapılıyor. Üzerine peynir konularak kızartılan Enchilada chili sosuyla servis  ediliyor ve tadının acı olmasıyla ünlü. 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.