Arama yapın

Maske Zorunluluğu Kalktı Mı?

Maske Zorunluluğu Kalktı Mı?
Sinan Daşpınar
Koronavirüs ile hayatımızın bir gerçeği haline gelmiş maskeler. Covid-19 hayatımızda birçok şeyi değiştirdi. Hayatımıza yeni kurallar ekledi. Maske, mesafe, hijyen kuralları ile yaşamaya başladık. Sonrasında hayatımıza maskeler girdi.
İçerik Başlıkları
    • Koronavirüs Pandemisi Nasıl Başladı?
    • Maske Zorunluluğu Ne Zaman Başlamıştı?
    • Maske Zorunluluğu Ne Zaman Bitti?
    • Temiz Araç Kiralama
Koronavirüs ile hayatımızın bir gerçeği haline gelmiş maskeler. Covid-19 hayatımızda birçok şeyi değiştirdi. Hayatımıza yeni kurallar ekledi. Maske, mesafe, hijyen kuralları ile yaşamaya başladık. Özellikle toplu taşıma araçlarında virüsün yaygınlaşmasından dolayı araç kiralama tercih edilmeye başlandı. Türkiye’nin en güvenilir ve en yeni araç kiralama platformu Miniyol ise koronavirüs döneminde aldığı önlemler ile müşterilerine sağlıklı bir hizmet sunmayı başardı. Oto kiralama işlemlerinde dezenfekte edilen araçlar sayesinde sağlıklı bir şekilde müşterilerimizin ulaşım ihtiyaçlarını karşıladık ve karşılamaya devam ediyoruz. Bundan sonra da sağlık ve hijyen noktasında sürekli olarak kendimizi geliştirmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam edeceğiz.
maske

Koronavirüs Pandemisi Nasıl Başladı?

Aralık 2019’da Çin’in Wuhan şehrinde başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü ile tüm dünyada tedbirler alınmaya başlandı. İlk koronavirüs hastası Wuhan’da hayvan pazarında çalışan bir kadın işçi oldu. Kadın hasta sıfır olarak adlandırıldı. Vakanın belirlendiği tarih ise 11 Aralık 2019 olarak belirlendi. Ülkemizde tespit edilen ilk vaka 11 Mart 2020’de açıklandı. Virüse bağlı ilk ölüm ise 15 Mart 2020’de gerçekleşti.
n-95

Maske Zorunluluğu Ne Zaman Başlamıştı?

15 Mart 2020 tarihinde ilk vakanın ve 15 Mart 2020 tarihinde virüse bağlı gerçekleşen ilk ölümün ardından şehirlerde pandemi kurulları oluşturulmaya başlandı. İl Hıfzıssıhha Kurullarında alınan tedbirleri valilikler açıklamaya başladı.
Koronavirüs karşı maske, mesafe ve hijyen tedbirleri alınmaya başlandı.
El temizliği, en az 1 metre mesafe, ağız ve yüzü kapatan cerrahi maskeler ile önlemler alınmaya başlandı. Vaka sayıların artması ile bölge bölge önlemler arttırılmaya başlandı.
Mayıs 2020 tarihinden itibaren çeşitli yerlerde maske zorunluluğu geldi. Haziran ayına kadar maske zorunluluğu birçok ilde yaygınlaştı.
8 Eylül 2020 tarihinde Bilim Kurulunun tavsiyesi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “COVID-19 Tedbirleri” konulu ek genelge ülke genelinde maske zorunluluğu geldi.
maske

Maske Zorunluluğu Ne Zaman Bitti?

Maske artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmuştu. Neredeyse 2 yıl boyunca her yerde kullandığımız maskeler hayatımızdan yavaş yavaş çıkmaya başladı gibi. Bilim Kurulu ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 27 Nisan 2022 tarihinde maske yasağının kalktığını açıkladı.
İçişleri Bakanlığı genelgesine göre;
  • Toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşları hariç olmak üzere diğer tüm kapalı alanlarda maske zorunluluğu uygulamasının sona erdirildi.
  • Toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşlarının kapalı alanlarında ise yeni bir karar alınıncaya kadar (günlük vaka sayısı 1.000’in altına düşmesi halinde) maske kullanma zorunluluğuna devam edilecek.
dezenfekte kartı

Temiz Araç Kiralama

Oldukça kalabalık bir şehirde yaşıyoruz, sadece Covid-19 değil birçok virüs ve hastalık bundan dolayı peşimizi bırakmıyor. Toplu taşıma araçları oldukça yoğun ve bu yoğunluktan dolayı hasta olmamız kolaylaşıyor. Tabi hastanelerde yer bulmakta çok zor oluyor. Bundan dolayı sağlımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Sağlık masrafları, toplu taşıma kalabalığı ve ücretlerine en iyi alternatif araba kiralamak. Kiralayacağınız araç ile birçok masrafınızı azaltabilir ve temiz araçlarla sağlıklı ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Miniyol telefon uygulaması ya da miniyol.com’a gelerek anında araç kiralama yapabilirsiniz. Miniyol size en uygun aracı anında bulur. Miniyol’dan yaptığınız araç kiralama işlemini anında iptal ettirebilir ve ücretinizi hiçbir kesinti olmadan iade alabilirsiniz. Miniyol sizin güvenliğiniz ve sağlığınız için çalışmaya ve araç kiralama sektöründe öncü olmaya devam ediyor.
Miniyol’un avantajlı dünyasından yararlanmak ve kampanyalarımızdan haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımız;

 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.