Arama yapın

Korona’nın Doğduğu Şehir: Wuhan

Korona’nın Doğduğu Şehir: Wuhan
Sinan Daşpınar
Uzmanlar, Covid 19 virüsünün yarasalardan kaynaklandığını söylüyor. Orta Doğu solunum sendromu yani MERS ve şiddetli akut solunum sendromu yani SARS virüslerinin arkasındaki koronavirüsler de bu şekilde ortaya çıkmıştı.
İçerik Başlıkları
    • Wuhan’a Nasıl Gidilir?
    • Wuhan’da Ulaşım
    • Wuhan’da Gezilecek Yerler

Wuhan’da Korona Neden, Nasıl Çıktı?

Uzmanlar, Covid 19 virüsünün yarasalardan kaynaklandığını söylüyor. Orta Doğu solunum sendromu yani MERS ve şiddetli akut solunum sendromu yani SARS virüslerinin arkasındaki koronavirüsler de bu şekilde ortaya çıkmıştı.

SARS-CoV-2 yani Covid 19, Wuhan'ın açık hava “ıslak pazarlarından” birinde insanlara sıçradı. Bu pazarlar müşterilerin, pazar yerinde öldürülen hayvanlar da dahil olmak üzere taze et ve balık satın aldığı yerlerdir.

Bazı ıslak pazarlar kobralar, yaban domuzları ve rakun köpekleri gibi vahşi veya yasaklanmış türler satar. Kalabalık koşullar, farklı hayvanlardan gelen virüslerin genleri değiştirmesine izin verebilir. Bazen virüs o kadar çok değişir ki insanlar arasında bulaşmaya ve yayılmaya başlayabilir.

Yine de Wuhan pazarı, salgın sırasında yarasa satmıyordu. Bu nedenle, Çin'deki bazı pazarlarda yasadışı olarak satılan, pullu karıncayiyen olarak da adlandırılan pangolinlere de şüpheyle yaklaşılmaya başlandı.

Wuhan’a Nasıl Gidilir?

Wuhan

Wuhan, Yangtze ve Huangshui nehirleriyle ayrılan Hankou, Hanyang ve Wuchang adlı üç farklı şehirden oluşuyor ve kolayca tanınabilen Sarı Turna Kulesi ve Dragon Boat Festivali ile biliniyor.
 
Hankou, Ming ve Qing Hanedanları döneminde Çin'in ilk dört şehrinden biri olarak kabul edildi. İlk olarak 1661'de bir antlaşma limanı olarak açılan en işlek iç limandı. 19. yüzyılda, Afyon Savaşları'nın ardından verilen imtiyazların bir sonucu olarak, Hankou'nun nehir kıyısının geniş alanları, liman ve limanlarla birlikte yabancı ticaret bölümlerine ayrıldı.

Şehir belki de en çok modern Çin'in oluşumundaki önemli rolüyle ünlüdür. 10 Ekim 1911'de Sun Yat-Sen liderliğindeki Wuchang Ayaklanması, ülke genelinde Qing Hanedanlığı'nın devrilmesi ve Çin Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla sonuçlanan Xinhai Devrimi'ni ateşleyerek gerçekleşti.

Wuhan'a kara yolu ile de gidebilmeniz mümkün olsa da en kolay ve en iyi seçenek havayolunu tercih ederek uçakla ulaşım sağlamaktır. Wuhan'a şehir merkezinin yaklaşık bir saat dışında Wuhan Tianhe Uluslararası Havalimanı'ndan kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.
 

Wuhan’da Ulaşım

Wuhan ucuz (yolculuk başına 2元),verimli, ancak korkunç derecede şaşırtıcı bir otobüs sistemine sahip. Hizmet, geçmişe kıyasla büyük ölçüde iyileşmiştir. Şehirde dolaşmanın en ucuz yolu budur.

Metro ağı beş hattan oluşuyor ve yakında daha fazla hat açılacak. Tek bir yolculuk 2元 ile 7元 arasında herhangi bir yere mal olabilir. Duyurular ve işaretler hem Çince hem de İngilizce'dir.
 

Wuhan’da Gezilecek Yerler

İşte Wuhan’da gezilecek yerler:
· Wuhan'ın en tanınmış binası olan güzel Sarı Turna Kulesi, Hubei'nin başkenti için bir maskot gibidir. Sheshan Tepesi'nde yer alan kule, yüzlerce yıllık bir tarihe sahiptir. 
· Guiyuan, Çin'in en kutsal yerleri arasında yer alıyor. Wuhan merkezinin hemen batısında, Hanyang'da bulunan Guiyuan, yüzlerce Budist heykeli (lohan) ve görkemli bahçeler dahil olmak üzere turistlerin keşfedebileceği zenginliklerle doludur.
· Bu günlerde, Wuhan Art Terminus gibi sanatçı grupları sayesinde Wuhan gerçek bir sanat merkezi haline geliyor. Ancak bölgedeki en geniş çağdaş ve tarihi eser koleksiyonu için Húběi Sanat Müzesi'ni ziyaret etmek çok önemlidir.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.