Arama yapın

İzmir’in Sakin Köyü Sığacık

İzmir’in Sakin Köyü Sığacık
Sinan Daşpınar
İzmir Sığacık nerededir? Sığacık'ta ne yapılır? Sığacık'ta nereye gidilir?
İçerik Başlıkları
    • Sığacık’a nasıl gidilir?
    • Sığacık’ta ne yapılır?
Türkiye’nin ilk “Sakin Şehri” unvanına sahip mahallesi; Sığacık. İzmir Seferihisar’da bulunan bu mahalle sizi büyüleyecek güzelliğe ve huzura sahip. Mandalina kokuları, tarihi taş evleri, bakır koyları ve eşsiz doğası ile sizi kendine çekiyor. Bizlerde sizinle birlikte Sığacık mahallesini keşfedeceğiz.
Kentin tarihi MÖ 1000’li yıllara kadar dayanmaktadır. Sığacak isminin ise tarihi şehrin 1522'lerde sığınak olarak kullanmasına dayanmaktadır. Şimdilerde ise Sığacık, şehrin kaosundan kaçıp sığınılan bir liman kenti olarak karşımıza çıkar.

Sığacık’a nasıl gidilir?

Öncelikli olarak havayolunu kullanarak gelecekseniz İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Sığacık Mahallesi’ne yaklaşık 62 km’dir. Havalimanından sonra rahatlıkla Sığacık’a gitmek için Miniyol üzerinden araç kiralayabilir ve tatilinizin keyfini dilediğiniz gibi çıkarabilirsiniz. Hayır, ben bulunduğum konumdan rahat rahat gitmek istiyorum, yolların keyfini çıkararak gitmek istiyorum diyorsanız yine sizi Miniyol’a bekliyoruz. Dilediğiniz lokasyondan dilediğiniz aracı miniyol.com üzerinden kiralayabilirsiniz. Yollar müziksiz olur mu? Sizin için hazırladığımız Spotify’da Eğlenmenin Miniyol’u listemizi takip ederek, sizin için seçtiğimiz yol şarkılarını dinleyebilirsiniz.
Haydi, hem eğlenerek hem öğrenerek hem de yolun keyfini çıkararak keşfetmeye devam edelim.
Sığacık İzmir üzerinden 50 km uzaklığa sahiptir. İzmir’den Sığacık’a 1 saatte ulaşabilirsiniz. İzmir-Çeşme otoyolundan Çeşme güzergâhına giderken Seferihisar gişesini geçtikten sonra Seferihisar tabelasından 20 km sonra Sığacık’a ulaşabilirsiniz.

Sığacık’ta ne yapılır?

Özellikle bahar ve kış aylarında gelirseniz buranın tadını çok rahat bir şekilde çıkarabilirsiniz. Yaz dönemlerinde bir hayli kalabalıklaştığını söylemekte fayda var. Fakat kumsala gidecekseniz deniz, kum, güneş sevenlerdenseniz hiç düşünmeden yazın gitmelisiniz. Mavi bayraklı plajları Akkum Plajı’nda yüzebilir, Akarca Plajı’nda rüzgâr sörfü yapabilirsiniz. Eğer sualtı dalışı yapmayı seviyorsanız Sığacık sualtı dalışının merkezi. Aynı zamanda bir balıkçı kasabası olan Sığacık zıpkınlıkla balık avlamak isteyenlerin en uğrak noktalarından biridir. Zaten ismini de denizcilerin burayı sığınak olarak kullanmasından almıştır. Sokaklarında yürürken tarihi mimarisi sizi oldukça büyüleyecek.
Dört mevsim boyunca Sığacık yerli ve yabancı yüzlerce turistte ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl kasım ayında düzenlenen Mandalina Şenliği’nde ise tam bir panayır. “Turuncu Bayram” olarak geçen festivalde çok eğleneceğinize eminiz. Festival ve eğlence burada bitmez dünyanın dört bir yanından gelen sanatçılarla düzenlenen Teos Gitar Festivali ile müziğe doyacaksınız.

 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.